Bosh vazir o'rinbosari, iqtisodiyot va sanoat vaziri Jamshid Qo'chqorovning Yevropa va Markaziy Osiyo bo'yicha direktori Vibke Schlemer boshchiligidagi xalqaro moliya korporatsiyasi(XMK) vakillari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi
Bosh vazir o'rinbosari, iqtisodiyot va sanoat vaziri Jamshid Qo'chqorov XMKning olib borilayotgan islohotlardagi hamkorligi va qo'llab-quvvatlashi uchun minnatdorlik bildirib, vazirlikning yangi bosqichdagi vazifalari va yangi yondashuvlardan foydalangan holda uning faoliyatini kuchaytirish rejalari haqida batafsil ma'lumot berdi. Tomonlar mamlakatimizda iqtisodiy o'sish imkoniyatlarini va uni amalga oshirishda Vazirlikning rolini muhokama qildilar.
Vazirlikning asosiy vazifalaridan biri milliy va mintaqaviy darajada, xususan, energetika sohasida infratuzilmani yaxshilash bo'ladi.
Shlemer xonim Sirdaryo viloyatida gaz-energetika loyihasi bo'yicha tender savdolariga kompaniyalarni tanlab olish natijalari haqida so'z yuritar ekan, Yaponiya, Koreya Respublikasi, Xitoy, Yevropa va yaqin Sharq davlatlaridan kelgan keng doiradagi top-kompaniyalardan 31 ta ariza kelib tushgani katta qiziqish bildirayotganini ta'kidladi.
Navoiy viloyatida ilgari muvaffaqiyatli amalga oshirilgan shu kabi loyiha ishonch darajasini yaratdi va O'zbekistonning boshqa tashabbuslariga qiziqishni kuchaytirdi.
Muzokaralar chog'ida quyosh energetikasining rivojlanishi ham muhokama qilindi. Fotoelektrik stansiyani qurish va keyingi bosqichga o'tish uchun fotoelektrik panellar bilan maxsus batareyalarni joriy etish rejalashtirilgan. O'zbekiston ularni Osiyo bozorida birinchilardan bo'lib taqdim etadi. Yaqin kelajakda ushbu innovatsion loyihani amalga oshirish bo'yicha taqdimot kutilmoqda.
Bundan tashqari, Farg'ona vodiysining sanoat salohiyati, banklarni xususiylashtirishga tayyorgarlikning asosiy omili sifatida korporativ boshqarishni takomillashtirish va XMKning O'zbekiston kapital bozorida obligatsiyalarni o'zbek so'mlarida chiqarish niyati haqida so'z yuritildi.
Uchrashuv natijalariga ko'ra tomonlar hamkorlik strategiyasining bosqichlari haqida kelishib oldilar.

Состоялась встреча Заместителя Премьер-министра, Министра экономики и Промышленности Джамшид Кучкарова с представителями международной финансовой корпорации-(МФК), во главе с директором по Европе и Центральной Азии-Вибке Шлемер
Заместитель Премьер-министра, Министр экономики и Промышленности Джамшид Кучкаров, выражая благодарность за сотрудничество и поддержку МФК в проводимых реформах, подробно рассказал о задачах министерства на новом этапе и планах по усилению его деятельности с использованием новых подходов. Стороны обсудили возможности экономического роста в нашей стране и о роли самого Министерства в его реализации.
Одной из основных задач ведомства будет улучшение инфраструктуры как на общенациональном, так и региональном уровне, в частности, в сфере энергетики.
Госпожа Шлемер говоря о результатах проводимого отбора компаний на тендерные торги по газ-энергетическому проекту в Сырдарьинской области, подчеркнула, что поступившие 31 заявка от широкого круга Топ-компаний из Японии, Республики Корея, Китая, государств Европы и Ближнего Востока, говорит о высокой заинтересованности.
Успешно реализованный ранее аналогичный проект в Навоийской области создал определенный уровень доверия и усилил интерес к другим инициативам Узбекистана.
Во время переговоров обсуждалось и развитие солнечной энергетики. Для строительства фотоэлектрической станции и перехода на следующий этап, планируется внедрение специальных аккумуляторов с фотоэлектрическими панелями. Узбекистан представит их одной из первых на азиатском рынке. В ближайшее время ожидается презентация о реализации данного инновационного проекта.
Помимо этого, шла речь об индустриальном потенциале Ферганской долины, улучшении корпоративного управления банков как ключевого фактора подготовки к их приватизации и о намерении МФК выпуска облигаций на рынке капиталов Узбекистана в узбекских суммах.