O‘zbekiston Respublikasi va BAA aviatsiya ma’muriyati o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 4-5 mart kunlari Dubay shahrida (BAA) ikki tomonlama hamkorlikni va davlatlar o‘rtasida havo qatnovlarini yanada rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi va BAA aviatsiya ma’muriyati o‘rtasida maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi shartnomaviy yo‘nalishlarda parvozlarni amalga oshirish uchun aviakorxonalarni tayinlash, mazkur yo‘nalishlarda parvozlar chastotasi miqdorini belgilash, yangi yo‘nalishlarni ochish va Qarshi, Termiz, Nukus va Buxoro aeroportlarida joriy etilgan “Ochiq osmon” rejimidan foydalanish masalalarini muhokama qildi.
O‘zbekiston Respublikasi va BAA shaharlari o‘rtasida havo qatnovlarini rivojlantirish maqsadida Tomonlar amirliklarning aviakompaniyalari Abu-Dabi, Dubay, Sharja shaharlaridan O‘zbekistonning Toshkent, Samarqand, Buxoro, Qarshi, Termiz, Urganch, Nukus shaharlariga parvozlarni amalga oshirishi bo‘yicha kelishuvga erishdilar.
Muzokaralar yakunida ikkala tomon ham davlatlar o‘rtasidagi havo qatnovlarini yanada kengaytirishga tayyor ekanini bildirdi va tegishli Bayonnomani imzoladi.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralar natijalari, shubhasiz, O‘zbekiston Respublikasi va BAA o‘rtasida iqtisodiyot, madaniyat, sayyohlik va transport sohalaridagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga turtki beradi.

О проведенных переговорах между Авиационными властями Республики Узбекистан и ОАЭ
4-5 марта 2020 года в г.Дубай (ОАЭ) состоялись консультации авиационных властей Республики Узбекистан и ОАЭ в целях дальнейшего развития двустороннего сотрудничества и развития воздушного сообщения между государствами.
В ходе переговоров Сторонами обсуждены вопросы назначения авиапредприятий для эксплуатации договорных линий между Узбекистаном и ОАЭ, установление количества частот полетов на договорных линиях, открытия новых маршрутов и использования режима «Открытое небо» внедренного в аэропортах Карши, Термез, Нукус и Бухара.
В целях развития авиасообщения между городами Республики Узбекистан и ОАЭ, сторонами достигнута договоренность по осуществлению эмиратскими авиакомпаниями полетов из гг.Абу-Даби, Дубай, Шарджа в города Узбекистана (Ташкент, Самарканд, Бухара, Карши, Термез, Ургенч, Нукус).
По итогам переговоров обеими сторонами выражена готовность в дальнейшем расширении авиасообщения между государствами и подписан соответствующий Протокол.
Результаты проведенных переговоров, несомненно придадут импульс для дальнейшего развития сотрудничества между Республикой Узбекистан и ОАЭ в сферах экономики, культуры, туризма и транспорта.