Italiya Respublikasida bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari diqqatiga
Italiya hududida COVID-19 koronavirusining tarqalishi munosabati bilan O‘zbekistonning Rim shahridagi Elchixonasi huzurida Operativ shtab tuzildi va uning a’zolari vatandoshlar bilan muntazam ravishda muloqotda bo‘lib turilibdi. O‘zbekistonlik talabalar uchun Telegram messenjerida 2 ta guruh – “Наши студенты в Италии” va “Tashkent-Torino-2019/2020” ochildi. Konsullik hisobida jami 866 ta fuqaro turadi.
2020-yil 6-mart kuni ertalabki holatga ko‘ra Italiyada O‘zbekiston fuqarolari orasida koronavirus yuqtirganlar qayd etilmagan.
Elchixonaning ma’lum qilishicha, Italiya tomoni bilan kelishilgan holda O‘zbekiston vazirlik va idoralari, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlari delegatsiyalarining 20 dan ortiq safarlari keyinroqqa ko‘chirildi, Italiyaning qator yetakchi kompaniyalari vakillarining mamlakatimizga tashriflari qoldirildi.

Вниманию граждан Республики Узбекистана, находящихся в Итальянской Республике
В связи с распространением на территории Италии коронавируса COVID-19 при Посольстве Узбекистана в г.Риме создан Оперативный штаб. Установлены и на регулярной основе поддерживаются контакты с соотечественниками. Для студентов из Узбекистана созданы 2 группы «Наши студенты в Италии» и «Tashkent-Torino-2019/2020» в мессенджере Telegram. Всего на консульском учете состоят 866 сограждан.
На утро 6 марта 2020 года в Италии не зафиксированы случаи заражения коронавирусом среди граждан Узбекистана.
Как сообщает Посольство, по согласованию с итальянской стороной перенесены на более поздние сроки более 20 визитов в Италию делегаций министерств и ведомств Узбекистана, хокимиятов Самаркандской и Кашкадарьинской областей, отложены поездки в нашу страну представителей ряда ведущих итальянских компаний.