Toshkent shahrida 103 va 307 maktabgacha ta’lim tashkilotlarida o‘tkazilgan tekshiruv natijalari
Bir kun avval, Facebook tarmog‘ining Potrebitel.uz guruhida Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanidagi 103-son MTTdagi oziq-ovqat sifati yuzasidan e’tirozli xabar e’lon qilingan edi. Mazkur e’londa, poytaxtdagi 103-son MTTda xomgo‘shtli kotletlar va mog‘orlagan nonlar berilayotgani ta’kidlangandi.
Ikkala MTTda ham bolalar ovqatlanishi autsorsing orqali tashkil etilgan.
Toshkent shahar Maktabgacha ta’lim bosh boshqarmasi mutaxassislari zudlik bilan arzlarga e’tibor qaratishdi va 307- hamda 103-MTTlarga tekshiruv bilan borishdi.
O‘rganishlar natijasida aniqlanishicha, 307-MTTda bolalarga boshqa taom tayyorlangani holda, taomnomada umuman boshqa ovqat nomi qayd qilingan, sut achigan bo‘lgan. Shu munosabat bilan joyida taomnomadagi oziq-ovqat mahsulotlarini almashtirish bo‘yicha akt tuzildi. Texnik sabab tufayli ishlamagan go‘sht qiymalagich joyida tuzatildi. Maktabgacha ta’lim bosh boshqarmasi xodimlari tomonidan autsorsing kompaniyasi direktori va MTT xodimlariga tushuntirish ishlari olib borildi. Ayni vaqtda MTTni oziq-ovqat bilan ta’minlovchi autsorsing kompaniyasiga nisbatan choralar masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
103-MTTda xodimlar quyidagilarni aniqlashdi:
- Non yangi keltirilgan bo‘lib, ishlab chiqarilgan sanasi sifatida 19.02.2020-yil ko‘rsatilgan.
- Pitstsa surati eski, chunki so‘nggi marotaba pitstsa 2019-yil kuzida, tushdan keyingi tanovul uchun tayyorlangan. Pitstsada bolalar iste’mol qilishi tavsiya qilinmaydigan mahsulotlar borligi bois, bolalar bog‘chasida pitstsa tayyorlash to‘xtatilgan. Ma’lumot e’lon qilingan sanada (18.02.2020y.) tushdan keyingi taom uchun suzmali paramach berilgan, 19.02.2020y. kuni - murabboli berilgan.
Xomgo‘shtdan foydalanish fakti tasdiqlanmadi. Ota-onalar bilan kotletlarni tayyorlash texnologiyasi bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi (qovurib olish, duxovkada pishirish). Shuningdek, bolalar taomlarini tayyorlashda har qanday bo‘yoq va ziravorlarni qo‘llash taqiqlangani bois, kotletlarda ozuqaviy bo‘yoqlardan foydalanishga asos yo‘qligi bildirildi. 20.02.2020y. ota-onalar uchun kotlet tayyorlash bo‘yicha mahorat darsi o‘tkazildi, ota-onalar, kotletlar xavfsizligiga va talablarga javob berishiga ishonch hosil qilishdi.
- Ota-onalar o‘tkazilgan uchrashuvlar va suhbatlardan so‘ng, masalaning ko‘rib chiqilishidan qoniqish hosil qilishdi hamda 103-son MTT bo‘yicha tarmoqda raddiya berishga rozilik bildirishdi.
103-son MTT Kuzatuv kengashiga autsorsing kompaniyasi va MTT rahbariyati bilan yanada yaqinroq hamkorlik qilish taklif qilindi.

Результаты проверок в ДОО 103 и 307 в Ташкенте
19 февраля на страницу Министерства дошкольного образования в социальных сетях поступила жалоба родителя касательно неудовлетворительного качества питания в ДОО №307 Юнусабадского района города Ташкента.
Днем ранее был опубликован пост в группе Потребитель.уз в социальной сети Facebook с жалобой на питание в ДОО №103 Яккасарайского района г.Ташкента. В указанном посте говорилось о том, что в столичном ДОО №103 подают котлеты, в которых "сырое мясо" и заплесневелый хлеб.
В обеих ДОО питание организовано методом аутсорсинга.
Специалисты Главного управления дошкольного образования г.Ташкента немедленно отреагировали на жалобу и прибыли в ДОО №307 и ДОО №103 с проверкой.
В результате изучения ДОО №307 было выявлено, что детям готовили одно блюдо, а в меню было указано совершенно другое, молоко было прокисшим. В связи с этим на месте специалистами был составлен акт. Мясорубка не работала по технической причине, неполадки устранили на месте. Cотрудниками Главного управления дошкольного образования была проведена разъяснительная работа с сотрудниками ДОО. В настоящее время рассматривается вопрос о мерах в отношении аутсорсинговой компании, обеспечивающей ДОО питанием.
В ДОО №103 сотрудниками было обнаружено следующее:
- Хлеб был свежим, имеются соответствующие маркировки даты, по документам завезен 19.02.2020г.
- Фото пиццы старое, т.к. в последний раз пиццу готовили на полдник осенью 2019г. После рекомендации о том, что в пицце содержатся продукты, не рекомендованные к употреблению детьми, в детском саду прекратили приготовление пиццы. По состоянию на дату публикации (18.02.2020г.) на полдник была подана ватрушка, а 19.02.2020г. – булочка с джемом.
- Факт использования сырого мяса не подтвердился. Родителям на месте была проведена разъяснительная работа по технологии приготовления котлет (обжарка, далее доготовка в духовке). Также было объяснено, что применение никаких красителей и специй для приготовления детских блюд запрещено, никакой причины «красить» котлеты нет. 20.02.2020г. для родителей проведен мастер-класс по приготовлению котлет по технологии, родители убедились, что котлеты безопасны и соответствуют требованиям.
После проведенных встреч и бесед родители были удовлетворены рассмотрением вопроса и согласились дать опровержение по ДОО №103.
Наблюдательному Совету ДОО №103 было предложено более тесное сотрудничество с аутсорсинговой компанией и руководством ДОО.