O‘zbekiston — Falastin: ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishda yangi imkoniyatlar
Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Falastin Davlatining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Muhammad Tarshaxaniy bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi raisi Dilorom Fayziyeva mehmonlarga O‘zbekistonda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar, parlament faoliyati, shuningdek, ayni kunlarda Prezidentimiz Farmoni bilan tasdiqlangan “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturi haqida ma’lumot berdi.
— O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan siyosat ta’lim, madaniyat, iqtisodiyot va boshqa sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlarni ochmoqda, — deydi Falastin Davlatining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Muhammad Tarshaxaniy. — Ikki mamlakatning o‘zaro manfaatli aloqalarini rivojlantirish uchun munosabatlarni mustahkamlash zarur. Bizning tadbirkorlarimiz savdo bo‘yicha o‘zbekistonlik ishbilarmonlar bilan birga hamkorlikda ishlash, O‘zbekistonga investitsiya kiritish bo‘yicha mamlakatdagi mavjud qonunchilik bazasi bilan tanishmoqda. Misol uchun, Samarqand viloyatida yo‘llar, ko‘priklar va boshqa ob'yekt loyihalarini amalga oshiruvchi qurilish kompaniyasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Ta’lim sohasi haqida gapiradigan bo‘lsak, Falastin va O‘zbekiston oliy ta’limi vazirliklari o‘rtasida istiqbolda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari, savdo-iqtisodiy hamda madaniy-gumanitar sohalarda, shuningdek, o‘zaro manfaatli boshqa yo‘nalishlarda o‘zaro foydali hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.

Узбекистан — Палестина: открыты новые возможности для двустороннего сотрудничества
В Законодательной палате Олий Мажлиса состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Государства Палестина в Республике Узбекистан Мохаммадом Таршахани.
С реформами в Узбекистане, принятой на днях Государственной программе, деятельностью парламента, проводимой в стране работе по образованию и просвещению, о развитии цифровой экономики ознакомила председатель Комитета нижней палаты парламента по международным делам и межпарламентским связям Дилором Файзиева.
— Проводимая политика под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева открыла новые возможности для двустороннего сотрудничества в сферах образования, культуры, экономики и других, — сказал Чрезвычайный и Полномочный Посол Государства Палестина в Республике Узбекистан Мохаммад Таршахани. — Для развития взаимовыгодных отношений двух стран необходимо укрепить контакты. Наши предприниматели знакомятся с созданной правовой базой в Узбекистане для внесения инвестиций, намечена совместная работа с узбекскими бизнесменами по торговле, реализации проектов. К примеру, в Самаркандской области успешно действует компания, которая осуществляет строительство дорог, мостов и других объектов. Если говорить о сфере образования, то между министерствами высшего образования Палестины и Узбекистана планируется в ближайшее время наладить сотрудничество.
В ходе встречи рассмотрены вопросы по развитию двухсторонних отношений в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, а также других направлениях, представляющих взаимный интерес.