Prezident Shavkat Mirziyoyev Shayx Ahmad Tayyibga sovgʻa-salom yoʻlladi
Samarqandda oʻtkazilayotgan “Imom Abu Mansur Moturidiy va moturidiya taʼlimoti: oʻtmish va bugun” mavzusidagi xalqaro konferensiyada yuqori martabali mehmon, dunyoga mashhur “Al-Azhar” majmuasi rahbari, Misr Bosh imomi Shayx Ahmad Tayyib ham ishtirok etmoqda.
Anjumanning ochilish marosimida Shayx Ahmad Tayyib janoblariga Samarqand shahrining faxriy fuqarosi unvoni berilgan edi.
Tanaffus chogʻida “Al-Azhar” majmuasi rahbariga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning ezgu tilaklari yozilgan nomasi va Burhoniddin Margʻinoniy “Hidoya” asarining XIII asrga oid nusxasi faksimilesi topshirildi.
Shayx Ahmad Tayyibga ushbu yuksak eʼtibor uchun minnatdor ekanligini qayd etib, Prezidentimizga ham oʻzining cheksiz ehtiromini bildirdi. Tuhfa qilingan noyob kitob esa “Al-Azhar” majmuasida qimmatli tarixiy manba sifatida oʻrganilishi va yana-da keng tadqiq etilishini maʼlum qildi.

2020-03-03 | Culture
At the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the Head of Al-Azhar Complex, Grand Imam of Egypt, Sheikh Ahmed el-Tayeb has been awarded the title of Honorary Citizen of Samarkand at the International Conference “Imam Abu Mansur Moturidi and teachings of Maturidia: past and present” in Samarkand.
Samarkand city khokim B.Oblokulov read out the decision of the City Council of People's Deputies on awarding the Honorary Citizen of Samarkand title. Sheikh Ahmed el-Tayeb has been awarded this title and memorable gifts.
Sheikh Ahmed el-Tayeb thanked the leadership of Uzbekistan for high attention and organization of the prestigious conference dedicated to Abu Mansur Moturidi and his teachings.