O‘zbekiston va Yaponiya adliya vazirliklari fuqarolik va tadbirkorlik huquqi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istagida
Joriy yilning 27-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri Ruslanbek Davletov Yaponiyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor elchisi Yoshinori Fudjiyama bilan uchrashdi.
Uchrashuvdan maqsad vazirlik faoliyati bilan tanishish va ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Ruslanbek Davletov mehmonlarni vazirlikning asosiy faoliyat yo‘nalishlari va vazifalari, mamlakatimizda qonun ustuvorligini ta’minlash hamda Yaponiya bilan har tomonlama va uzoq istiqbolli hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berdi.
Elchi Yoshinori Fudjiyama O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik suratiga yuksak baho berdi. U davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlarning zamonaviy bosqichida vazirlik tomonidan bajarilayotgan yangi vazifalar ijrosiga har tomonlama ko‘mak berishga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Yaponiya Adliya vazirligi o‘rtasida imzolangan O‘zaro anglashuv memorandumi doirasida ikki mamlakat adliya organlari o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi. Mazkur hujjat ikki vazirlik o‘rtasidagi munosabatlarning yangi bosqichini boshlab berdi.
O‘zaro manfaatli tadbirlarni tashkil etish orqali memorandumni amaliyotga tadbiq etishdan manfaatdor ekanligini bildirishdi. Yaponiyaning fuqarolik va tadbirkorlik huquqi sohasidagi qonunchiligi, ma’muriy tartib-taomillari, bankrotlik sohasidagi qonunchilikni o‘rganish, vazirlik xodimlari uchun Yaponiyada qisqa muddatli malaka oshirish kurslarini tashkil etish, bu sohadagi yaponiyalik ekspertlarni jalb qilish masalalari shular jumlasidan.
Konstruktiv va xayrixohlik ruhida o‘tgan uchrashuv yakunida ikki mamlakat o‘rtasida adliya sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, O‘zbekiston va Yaponiya adliya vazirliklari tomonidan imzolangan memorandumning samarali ijrosiga qaratilgan tadbirlarni tashkil qilish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Министерства юстиции Узбекистана и Японии намерены развивать сотрудничество в области гражданского и предпринимательского права
27 февраля 2020 года министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов встретился с послом Японии в нашей стране Ёшинори Фуджияма.
Цель — ознакомление с деятельностью министерства и обсуждение вопросов развития двустороннего сотрудничества.
Русланбек Давлетов ознакомил гостей с основными направлениями деятельности и задачами министерства, принимаемыми мерами по развитию верховенства закона в стране и расширению всестороннего и долгосрочного сотрудничества с Японией.
Посол Ёшинори Фуджияма дал высокую оценку динамике двустороннего сотрудничества Узбекистана и Японии. Он выразил готовность оказать всестороннее содействие в реализации министерством новых задач на современном этапе осуществления правовых реформ под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
В ходе встречи стороны также обсудили вопросы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества между органами юстиции двух стран в рамках Меморандума о взаимопонимании между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством юстиции Японии. Этот документ является началом новой эры в отношениях между двумя министерствами.
Выражена заинтересованность в практической реализации меморандума путем организации взаимовыгодных мероприятий. В их числе — изучение законодательства Японии в области гражданского и предпринимательского права, административных процедур, банкротства, проведение краткосрочных курсов для повышения квалификации сотрудников министерства в Японии, привлечения японских экспертов в этой области.
По итогам встречи, прошедшей в конструктивной и доброжелательной атмосфере, достигнута договоренность о дальнейшем укреплении сотрудничества между двумя странами в сфере юстиции, а также организации мероприятий, нацеленных на эффективную реализацию меморандума, подписанного министерствами юстиции Узбекистана и Японии.