2020-02-27 | Siyosat
2020-yil 27-fevral kuni Oliy Majlis Senati Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda Qo‘mita a’zolari, vazirlik va idoralar vakillari, ekspertlar va ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Majlisda Senatning ikkinchi yalpi majlisi doirasida ko‘rib chiqish nazarda tutilgan masalalar muhokama etildi. Xususan, Qo‘mita a’zolari “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunini dastlabki tarzda ko‘rib chiqdi.
Ta’kidlanganidek, Qonun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining sud hokimiyati faoliyatini yanada takomillashtirish, bank xizmatlari ommabopligini oshirishga qaratilgan qarorlari hamda “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni talablariga muvofiq ishlab chiqilgan. Qonunga ko‘ra, bir qator qonun hujjatlariga jarima ixtiyoriy to‘lash muddatini 30 kun etib (amaldagi tahrirda 15 kun) belgilashni, shuningdek jarima solish to‘g‘risidagi qarorni ijro etishning soddalashtirilgan tartibini nazarda tutadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Bundan tashqari, Hisob palatasi a’zolarining siyosiy partiyalarga a’zoligini cheklash ham nazarda tutilgan. Bu esa, o‘z navbatida, ushbu nufuzli nazorat tuzilmasi a’zolarining o‘z ishiga xolis yondashuvini ta’minlaydi.
Shuningdek, qonunchilikda Hisob palatasi raisini Konstitutsiyaviy sudda ko‘rib chiqish uchun masalalar kiritish huquqiga ega bo‘lgan shaxslar doirasiga kiritish bo‘yicha normalar ham belgilanmoqda.

Вводится ограничение членства представителей Счетной платы в политической партии
27 февраля 2020 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам бюджета и экономических реформ.
В нем приняли участие члены Комитета, представители министерств и ведомств, эксперты и работники средств массовой информации.
В ходе мероприятия обсуждены вопросы, предусмотренные для обсуждения в рамках второго пленарного заседания. В частности, членами Комитета предварительно рассмотрен Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Отмечалось, что Закон разработан согласно постановлениям Президента Республики Узбекистан, направленным на дальнейшее совершенствование деятельности судебной власти, повышение общедоступности банковских услуг, а также требованиям Закона Республики Узбекистан «О Счетной палате Республики Узбекистан». В соответствии с Законом в ряд законодательных актов вносятся изменения и дополнения, предусматривающие определение срока добровольной уплаты штрафа в течение 30 дней (в действующей редакции 15 дней), а также упрощенный порядок исполнения постановления о наложении штрафа.
Кроме того, предусматривается также ограничение членства в политической партии членов Счетной палаты. Это, в свою очередь, обеспечивает объективный подход к своей работе членов данной престижной контролирующей структуры. Наряду с этим, в законодательстве определяются нормы по включению Председателя Счетной палаты в круг лиц, имеющих право вносить вопросы на рассмотрение Конституционного суда Республики Узбекистан,