Samarqandda Avstriya ishbilarmonlari ishtirokida biznes forum o‘tkazildi
Samarqand shahrida Avstriya Respublikasi va Samarqand viloyati ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes forum o‘tkazildi.
Forum avvalida Samarqand viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari J.O‘roqov va Avstriya federal iqtisod palatasi boshlig‘i Rixard Shens O‘zbekiston va Avstriya o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan iqtisodiy hamkorlik samaralari, ikki davlat ishbilarmonlari uchun yaratilgan imkoniyat va qulayliklar haqida ma’lumot berdi. Tadbirkorlarni ushbu imkoniyatlardan unumli foydalanishga da’vat etishdi.
Samarqand viloyatining iqtisodiy salohiyati, mavjud resurslar to‘g‘risidagi taqdimot namoyish etildi.
Shundan so‘ng Avstriyadan kelgan 30 dan ortiq kompaniyalar vakillari qurilish, turizm, neft-kimyo, go‘sht va sutni qayta ishlash, temiryo‘l, isitish va sovutish tizimlari, avtomobillar uchun ehtiyot qismlar tayyorlash, qog‘oz ishlab chiqarish, gidroelektr stansiyalari uchun uskunalar, kanalizatsiya va chiqindilarni tozalash va qayta ishlash, tibbiyot va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlik qilish uchun o‘z xizmatlarini taklif etishdi.
– Biz oqova suvlarni tozalab, yana iste’molga yaroqli holga keltirish, oqova suv jihozlarini yangilash, aholi punktlari va tog‘li hududlarda oqava suv tizimlari qurish bilan shug‘ullanamiz, – deydi Avstriyaning WABAG kompaniyasi vakili Tomas Rashke. – Chiqindidan briket tayyorlash, metan gaz ishlab chiqarib, generatorlar yordamida hech qanday stansiyalarsiz elektr energiyasi ishlab chiqarish ham faoliyatimizning asosi hisoblanadi. Samarqandlik ishbilarmonlarda kompaniyamiz faoliyatiga katta qiziqish bildirildi. Kelgusida hamkorlikda ishlash niyatimiz bor.
Forum davomida Avstriya kompaniyalari vakillari va viloyatimizning 40 ga yaqin ishbilarmonlari ishtirokida B2B va G2B formatida uchrashuvlar o‘tkazildi, muhim kelishuvlarga erishildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunda Samarqand viloyatida Avstriya tadbirkorlari bilan hamkorlikda tashkil etilgan 7 qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda.

Развивается сотрудничество с Австрией​
В Самарканде состоялся бизнес-форум с участием представителей деловых кругов Австрийской Республики и Самаркандской области.
На форуме первый заместитель хокима Самаркандской области Ж.Уроков и начальник Федеральной палаты экономики Австрии Рихард Шенц представили информацию о результатах налаженного между Узбекистаном и Австрией экономического сотрудничества, созданных для деловых кругов двух стран условиях и удобствах. Они призвали предпринимателей двух стран эффективно использовать эти возможности.
Представлена презентация экономического потенциала и имеющихся ресурсов Самаркандской области. Прибывшие из Австрии представители свыше 30 компаний высказали свои предложения по сотрудничеству в таких направлениях, как строительство, туризм, нефтехимическая промышленность, переработка мясо-молочной продукции, железнодорожная отрасль, налаживание отопительной и охладительной систем, изготовление комплектующих для автомобилей, производство бумаги, оборудования для гидроэлектростанций, очистка и переработка канализации и отходов, медицина и другие.
– Мы занимаемся очисткой сточных вод, обновлением соответствующего оборудования, строительством систем канализации в населенных пунктах и горной местности, – говорит представитель компании WABAG Австрии Томас Рашке. – Вместе с тем основой нашей деятельности является изготовление брикетов из отходов, производство метанового газа и электроэнергии без каких-либо станций при помощи генераторов. Представители самаркандских деловых кругов проявили большой интерес к нашей деятельности. В будущем планируем осуществлять совместную работу.
В ходе форума состоялись встречи в формате В2В и G2В с участием представителей австрийских компаний и почти 40 предпринимателей области, результатом которых стали достигнутые важные соглашения.
Согласно данным, на сегодняшний день в Самаркандской области действует 7 предприятий, созданных совместно с австрийскими предпринимателями.