Samarqandda Avstriya ishbilarmonlari ishtirokida biznes forum o‘tkazildi
Samarqand shahrida Avstriya Respublikasi va Samarqand viloyati ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes forum o‘tkazildi.
Forum avvalida Samarqand viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari J.O‘roqov va Avstriya federal iqtisod palatasi boshlig‘i Rixard Shens O‘zbekiston va Avstriya o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan iqtisodiy hamkorlik samaralari, ikki davlat ishbilarmonlari uchun yaratilgan imkoniyat va qulayliklar haqida ma’lumot berdi. Tadbirkorlarni ushbu imkoniyatlardan unumli foydalanishga da’vat etishdi.
Samarqand viloyatining iqtisodiy salohiyati, mavjud resurslar to‘g‘risidagi taqdimot namoyish etildi.
Shundan so‘ng Avstriyadan kelgan 30 dan ortiq kompaniyalar vakillari qurilish, turizm, neft-kimyo, go‘sht va sutni qayta ishlash, temiryo‘l, isitish va sovutish tizimlari, avtomobillar uchun ehtiyot qismlar tayyorlash, qog‘oz ishlab chiqarish, gidroelektr stansiyalari uchun uskunalar, kanalizatsiya va chiqindilarni tozalash va qayta ishlash, tibbiyot va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlik qilish uchun o‘z xizmatlarini taklif etishdi.
– Biz oqova suvlarni tozalab, yana iste’molga yaroqli holga keltirish, oqova suv jihozlarini yangilash, aholi punktlari va tog‘li hududlarda oqava suv tizimlari qurish bilan shug‘ullanamiz, – deydi Avstriyaning WABAG kompaniyasi vakili Tomas Rashke. – Chiqindidan briket tayyorlash, metan gaz ishlab chiqarib, generatorlar yordamida hech qanday stansiyalarsiz elektr energiyasi ishlab chiqarish ham faoliyatimizning asosi hisoblanadi. Samarqandlik ishbilarmonlarda kompaniyamiz faoliyatiga katta qiziqish bildirildi. Kelgusida hamkorlikda ishlash niyatimiz bor.
Forum davomida Avstriya kompaniyalari vakillari va viloyatimizning 40 ga yaqin ishbilarmonlari ishtirokida B2B va G2B formatida uchrashuvlar o‘tkazildi, muhim kelishuvlarga erishildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunda Samarqand viloyatida Avstriya tadbirkorlari bilan hamkorlikda tashkil etilgan 7 qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda.

Cooperation with Austria develops
Samarkand hosted a business forum with participation of businesspeople of the Republic of Austria and Samarkand region.
At the forum, the First Deputy Khokim of Samarkand region J. Urokov and the Vice-President of Austrian Federal Economic Chamber Richard Schenz, presented information on the results of economic cooperation between Uzbekistan and Austria, created conditions and amenities for businesspeople of the two countries. They called on the entrepreneurs of the two countries to use these opportunities effectively.
Presentation of the economic potential and available resources of Samarkand region was held. Representatives of over 30 companies who arrived from Austria expressed their proposals for cooperation in such areas as construction, tourism, the petrochemical industry, processing of meat and dairy products, the railway industry, establishment of heating and cooling systems, the manufacture of components for automobiles, production of paper, equipment for hydroelectric power stations, sewage and waste treatment and recycling, medicine and others.
B2B and G2B meetings were held with participation of representatives of Austrian companies and almost 40 entrepreneurs of the region, which resulted in important agreements.
According to the data provided, there are 7 enterprises created jointly with Austrian entrepreneurs in Samarkand region.