Yaponiya va Koreya Respublikasi bilan iqtisodiy hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni Yaponiya va Koreya Respublikasi bilan ikki tomonlama investisiyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikning joriy holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilishga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Ushbu davlatlar nafaqat Osiyo, balki butun dunyoda, ayniqsa, yuksak texnologiyalar sohasida yetakchi hisoblanadi, keng investisiya imkoniyatlariga ega.
Davlatlar rahbarlarining siyosiy irodasi va muntazam muloqotlari tufayli O‘zbekistonning ushbu mamlakatlar bilan munosabatlari strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgan, hamkorlikning turli yo‘nalishlarida yaqin aloqalar yo‘lga qo‘yilgan.
2019-yilda ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochgan samarali tashriflar bo‘lib o‘tdi. Xususan, 18-21 aprel kunlari Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In mamlakatimizda, 17-20 dekabr kunlari esa O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyada tashrif bilan bo‘ldi. Uchrashuv va muzokaralar natijasida salmoqli hukumatlararo va idoralarlaro hujjatlar imzolandi, savdo-iqtisodiy va investisiyaviy kelishuvlarga erishildi.
Bugungi yig‘ilishda ushbu mamlakatlar bilan o‘zaro savdo va investisiya ko‘rsatkichlari izchil oshib borayotgani ta'kidlandi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 400 million dollardan ortdi. Bugungi kunda yurtimizda Kunchiqar mamlakat ishtirokida o‘ttizga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda.
Amaldagi loyihalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish, investisiyaviy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha yangi takliflar ishlab chiqishga alohida e'tibor qaratildi.
Yaponiyalik sheriklar bilan hamkorlikda geologiya, kimyo va neft-kimyo, bank-moliya, sog‘liqni saqlash va ta'lim kabi sohalarda umumiy qiymati 6,6 milliard dollarlik 48 loyiha amalga oshirilayotgani ta'kidlandi.
Xususan, «HIS» kompaniyasi bilan mehmonxonalar qurish, “Isuzu” va “Itochu” bilan “SamAvto” korxonasi ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bilan Navoiy issiqlik energiya stansiyasida energiya bloklari (Navoiy-3) qurish bo‘yicha va ko‘plab boshqa loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Yig‘ilishda turli ikki tomonlama tadbirlar, jumladan, ishbilarmon doiralarining o‘zaro tashriflarini tashkil etish, yangi qo‘shma loyihalar ishlab chiqish orqali O‘zbekiston-Yaponiya hamkorligini yanada faollashtirish zarurligi ta'kidlandi.
Koreya Respublikasi bilan ham iqtisodiy aloqalar salmoqli daraja rivojlanmoqda. Xususan, o‘tgan yil yakuniga ko‘ra ikki tomonlama savdo hajmi 2018-yilgiga nisbatan 27 foizga, jumladan, eksport 30,1 foizga oshdi. 2019-yilning o‘zida O‘zbekistonda Janubiy Koreya sarmoyalari ishtirokida 198 ta korxona tashkil etildi, ularning umumiy soni 800 dan oshdi.
Koreyalik sheriklar bilan birgalikda Toshkent shahrida bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazini qurish loyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani ta'kidlandi. Poytaxt viloyatining Qibray tumanida «Tashkent Farma Park» innovasion ilmiy-ishlab chiqarish farmasevtika klasterini yaratish ishlari boshlandi. Mazkur loyiha ilmiy-tadqiqot markazi, laboratoriyalar, vivariy, farmakopeya markazini o‘z ichiga olgan Farmasevtika texnika universiteti hamda dori vositalari, tibbiyot buyumlari va texnikasini ishlab chiqarish uchun sanoat zonasi tashkil etishni nazarda tutadi.
Qishloq xo‘jaligi, axborot-kommunikasiya texnologiyalari, sog‘liqni saqlash, kimyo, tekstil', elektrotexnika, farmasevtika va zargarlik sanoati, ta'lim va innovasiyalar hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) texnik ko‘magi bilan 2019-yilda sog‘liqni saqlash va standartlashtirish bo‘yicha umumiy qiymati 13 million dollarlik ikkita grant loyihasi doirasida ish olib borildi, 29,6 million dollarlik yana 6 loyiha amalga oshirilmoqda. 2020-2022 yillarda umumiy qiymati 72,2 million dollarlik yana 10 ta loyiha masalasi o‘rganilmoqda.
Koreya Respublikasi Eksimbanki bilan hamkorlik doirasida investisiya loyihalarini moliyalashtirish va birgalikda moliyalashtirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasiga 2 milliard dollarlik resurslar jalb qilindi va 14 ta strategik muhim loyiha amalga oshirildi. Umumiy qiymati 608 million dollarlik 6 ta loyiha ustida ish boshlandi.
Muxtasar aytganda, Yaponiya va Janubiy Koreya bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish natijasida 40 mingdan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratish, ishlab chiqarish hajmini 4,1 milliard dollarga, eksport hajmini esa 1,14 milliard dollarga oshirish nazarda tutilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev oliy darajadagi tashriflar yakunida ishlab chiqilgan “yo‘l xaritalari”da 2020-yilga belgilangan chora-tadbirlarning to‘liq va sifatli ijrosini ta'minlash zarurligini ta'kidladi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlarining hisobotlari tinglandi, aniq vazifalar belgilandi.

Обсуждены перспективы экономического взаимодействия с Японией и Республикой Корея
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля провел совещание, посвященное обсуждению текущего состояния и перспектив развития двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества с Японией и Республикой Корея.
Следует отметить, что эти две страны считаются передовыми не только в Азии, но и в мире в целом, особенно в сфере высоких технологий, располагают широкими инвестиционными возможностями.
Благодаря политической воле и регулярному диалогу на высшем уровне отношения между Узбекистаном и данными государствами возведены в ранг стратегического партнерства, налажены тесные контакты в различных направлениях сотрудничества.
В 2019 году состоялись плодотворные визиты, которые открыли новую страницу в истории двусторонних отношений. Так, 18-21 апреля нашу страну посетил Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин, а 17-20 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Японию. По итогам встреч и переговоров подписан солидный пакет межправительственных и межведомственных документов, соглашений в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
На сегодняшнем совещании отмечено, что показатели взаимной торговли и инвестиций с этими странами последовательно растут. По итогам минувшего года товарооборот между Узбекистаном и Японией превысил 400 миллионов долларов. На сегодняшний день в республике действует около 30 предприятий с участием капитала из Страны восходящего солнца.
Особое внимание уделено своевременной и качественной реализации договоренностей и выработке новых предложений по углублению инвестиционного сотрудничества.
Отмечено, что совместно с японскими партнерами реализуется 48 проектов на сумму 6,6 миллиарда долларов в таких сферах, как геология, химия и нефтехимия, банковско-финансовый сектор, здравоохранение и образование.
В частности, успешно реализуются проекты по строительству гостиничных комплексов с группой компаний HIS, расширению производственных мощностей СП ООО «СамАвто» с Isuzu и Itochu, строительству энергоблоков на Навоийской ТЭС (Навои-3) совместно Японским агентством международного сотрудничества (JICA) и многие другие.
В ходе совещания отмечена необходимость активизации сотрудничества между Узбекистаном и Японией путем организации различных двусторонних мероприятий, в том числе взаимных визитов деловых кругов двух стран, проработки новых совместных проектов.
Экономическое взаимодействие с Республикой Корея также демонстрирует значительное развитие. Так, по итогам прошлого года двусторонний товарооборот увеличился на 27 процентов по сравнению с 2018 годом, в том числе экспорт – на 30,1 процента. Только в прошедшем году в Узбекистане создано 198 предприятий с участием корейского капитала, а их общее количество превышает 800.
Отмечено, что с корейскими партнерами успешно реализуется проект по строительству детского многопрофильного медицинского центра в Ташкенте. Начата работа по созданию инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Farma Park» в Кибрайском районе столичной области. Реализация данного проекта в частности предусматривает организацию Фармацевтического технического университета с научно-исследовательским центром, лабораторией, виварием, фармакопейным центром, а также промышленной зоны для производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
В качестве перспективных направлений взаимодействия обозначены такие сферы, как сельское хозяйство, информационно-коммуникационные технологии, здравоохранение, химическая, легкая, электротехническая, фармацевтическая и ювелирная промышленности, образование и инновации.
При техническом содействии Корейского агентства по международному сотрудничеству (KOICA) в 2019 году завершена реализация двух грантовых проектов в сферах здравоохранения и стандартизации на сумму 13 миллионов долларов, на стадии реализации – 6 проектов на сумму 29,6 миллиона долларов. Прорабатывается реализация в 2020-2022 годах еще 10 проектов на сумму 72,2 миллиона долларов.
В рамках сотрудничества с Эксимбанком Республики Корея для финансирования и софинансирования приоритетных инвестиционных проектов в Республику Узбекистан привлечены ресурсы в размере 2 миллиардов долларов и реализовано 14 стратегически важных проектов. Начата реализация 6 проектов
на общую сумму 608 миллионов долларов.
В целом, в результате реализации совместных проектов с Японией и Южной Кореей предусматривается создание свыше 40 тысяч новых рабочих мест, увеличение объемов производства на 4,1 миллиарда долларов и экспорта – на 1,14 миллиарда долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев указал на необходимость полного и качественного выполнения определенных на 2020 год мер в соответствии с «дорожными картами», разработанными по итогам визитов на высшем уровне.
По обсужденным на совещании вопросам заслушаны отчеты руководителей причастных министерств и ведомств, определены конкретные меры и задачи.