Prezident O‘zbekistonga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning taklifiga binoan 19-20 fevral kunlari tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Davlat rahbarlari dastlab tor doirada muzokara o‘tkazdi. Prezidentlar raisligida Oliy darajadagi strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda mamlakatlarimiz hamkorligiga oid barcha masalalar va ularning yechimlari, istiqboldagi asosiy vazifalar hamda qo‘shma loyihalar yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishi natijalari to‘g‘risida qo‘shma bayonot, shuningdek, iqtisodiyot, savdo, texnologiyalar sohasiga oid hujjatlar imzolandi.
Tashrifning ikkinchi kunida davlatimiz rahbari Turkiyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Turkiya Prezidenti huzuridagi Xalq kutubxonasining ochilish marosimida ishtirok etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Turkiyaga tashrifi yakunlandi. Davlatimiz rahbarini «Esonbug‘a» aeroportida Prezident Rejep Tayyip Erdog‘an kuzatib qo‘ydi.

Президент отбыл в Узбекистан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 19-20 февраля посетил эту страну с визитом.
Главы государств провели переговоры в узком формате. Под председательством Президентов двух стран состоялось первое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
В ходе переговоров рассмотрены широкий спектр вопросов межгосударственного сотрудничества, пути их решения, ключевые задачи на перспективу, стороны согласовали реализацию совместных проектов.
Подписаны Совместное заявление об итогах первого заседания Совета стратегического сотрудничества, а также документы по сотрудничеству в сферах торговли, экономики, технологий.
Во второй день визита глава нашего государства провел встречу с руководителями ведущих компаний и банков Турции, принял участие в церемонии открытия Народной библиотеки при Президенте Турецкой Республики.
На этом визит Президента Шавката Мирзиёева в Турцию завершился. В аэропорту "Эсенбога" главу нашего государства проводил Президент Реджеп Тайип Эрдоган.