O‘zbekiston - Turkiya munosabatlari tarixida yangi muloqot formati
Anqara shahrida 19-fevral kuni Oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Bu kengash ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi muloqot formatidir. U 2018-yili davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonotiga muvofiq tuzilgan.
Kengash o‘z faoliyatini O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari hamraisligida olib boradi. Siyosat, xavfsizlik va mudofaa, savdo va iqtisodiyot, investitsiya, turizm, energetika, transport va tranzit, qishloq va o‘rmon xo‘jaligi, madaniyat, ta’lim, fan va texnika, innovatsiyalar, sog‘liqni saqlash va boshqa o‘zaro manfaatli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish strategiyasini belgilaydi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkiya hukumatlararo komissiyasi hamraislari erishilgan natijalar to‘g‘risida mazkur kengashga doimiy axborot kiritib boradi. O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligi va Turkiya tashqi ishlar vazirligi kengashning muvofiqlashtiruvchi organlari hisoblanadi.
Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an davlatimiz rahbarini tashrifi bilan qutlab, mamlakatlarimiz parlamentlari, davlat idoralari va ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalar mustahkamlanib borayotganidan mamnunligini bildirdi. Turkiya va O‘zbekistonning qo‘shma loyihalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan mehmondo‘stlik va cheksiz hurmat uchun Turkiya rahbari va xalqiga tashakkur izhor etdi.
- Bu uchrashuv strategik sherikligimiz yuksak bosqichga ko‘tarilganining yaqqol ifodasidir. Mamlakatlarimiz o‘rtasida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini yaqin yillarda besh milliard dollarga yetkazishga qaratilgan ustuvor vazifalarni bajarishda ham ushbu kengash, albatta, muhim zamin bo‘ladi. Biz bugungi yig‘ilish natijalarini mustahkamlab, kelgusi yili bo‘lib o‘tadigan uchrashuvning kun tartibi va hamkorligimizning asosiy yo‘nalishlari haqida hozirdan o‘ylashimiz maqsadga muvofiqdir, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston bilan Turkiya hamkorligi, ayniqsa, oxirgi uch yilda ancha jonlandi. Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil oktabrda Turkiyaga hamda Rejep Tayyip Erdog‘anning 2018-yil aprelda O‘zbekistonga davlat tashriflari o‘zaro siyosiy ishonchni mustahkamlab, samarali hamkorlikka keng yo‘l ochdi.
Izchil muloqotlar va mushtarak intilishlar natijasi hamkorlik rivojida yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Masalan, 2016-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi salkam 1,2 milliard AQSh dollari bo‘lgan bo‘lsa, 2019-yilda bu ko‘rsatkich 2,5 milliard dollardan oshdi. Bugungi kunda yurtimizda Turkiya investitsiyasi ishtirokida 1300 dan ziyod korxona faoliyat yuritmoqda. 500 million dollarlik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Transport sohasidagi aloqalar ham rivojlandi. 2019-yilda bu boradagi ko‘rsatkichlar avtomobilda 33 foiz, temir yo‘lda 17 foiz, havo yo‘llarida 42 foiz o‘sgan.
Shuningdek, o‘tgan yili O‘zbekistonga 64 ming turkiyalik sayyoh tashrif buyurgan.
Ikki davlat rahbarlarining qo‘llab-quvvatlashi va yaratilayotgan sharoitlar natijasida hamkorlik ko‘lamini yanada kengaytirish mumkinligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston va Turkiya savdo vazirlari so‘zga chiqib, ikki tomonlama hamkorlik rivoji to‘g‘risida batafsil axborot berdi.
Muzokaralarda mamlakatlarimiz hamkorligiga oid barcha masalalar va ularning yechimlari, istiqboldagi asosiy vazifalar hamda qo‘shma loyihalar kelishib olindi.
Shavkat Mirziyoyev Strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish uchun Rejep Tayyip Erdog‘anni O‘zbekistonga taklif qildi.

Новый формат диалога Узбекистана и Турции
В Анкаре 19 февраля состоялось первое заседание Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Совет является новым в истории двусторонних отношений форматом диалога. Он создан в соответствии с Совместным заявлением глав государств от 2018 года.
Данный орган осуществляет свою деятельность под сопредседательством Президентов Узбекистана и Турции. Определяет совместную стратегию развития сотрудничества в сферах политики, безопасности и обороны, экономики и торговли, инвестиций, туризма, энергетики, транспорта и транзита, сельского и лесного хозяйства, культуры, образования, науки и техники, инноваций, здравоохранения, а также в других направлениях, представляющих взаимный интерес.
Президент Турецкой Республики поприветствовал главу нашего государства и выразил удовлетворение укреплением взаимодействия между парламентами, государственными организациями и деловыми кругами двух стран. Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что всесторонне поддерживает совместные проекты Турции и Узбекистана.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил лидеру и народу Турции благодарность за оказываемое гостеприимство и огромное уважение делегации нашей страны.
– Данная встреча является ярким воплощением сложившегося высокого уровня отношений стратегического партнерства между нашими странами. Безусловно, совет станет важной основой для реализации приоритетных задач по доведению товарооборота между нашими странами до пяти миллиардов долларов в ближайшие годы. Нам целесообразно закрепить результаты этого совещания и уже сейчас определиться с повесткой предстоящей в следующем году встречи и основными направлениями нашего сотрудничества, – сказал глава государства.
Узбекско-турецкое сотрудничество значительно активизировалось в последние три года. Государственный визит Шавката Мирзиёева в Турцию в октябре 2017 года и Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан в апреле 2018 года укрепили взаимное политическое доверие и открыли широкие возможности для плодотворного партнерства.
Результаты интенсивных контактов и обоюдных стремлений находят свое отражение в экономическом сотрудничестве. Так, если в 2016 году взаимный товарооборот составлял почти 1,2 миллиарда долларов США, то в 2019 году этот показатель превысил 2,5 миллиарда долларов. В Узбекистане действует более 1,3 тысячи предприятий с участием турецких инвестиций. Реализуются инвестиционные проекты на 500 миллионов долларов.
Расширяется взаимодействие и в транспортной сфере. Так, в 2019 году объем перевозок автомобильным транспортом увеличился на 33 процента, железнодорожным - на 17 процентов, авиаперевозок - на 42 процента.
Кроме того, в прошлом году Узбекистан посетили 64 тысячи турецких туристов.
Отмечалось, что благодаря поддержке лидеров двух стран и создаваемым благоприятным условиям масштаб сотрудничества может быть расширен еще больше.
На заседании выступили министры торговли Узбекистана и Турции, которые представили развернутую информацию о состоянии двустороннего сотрудничества.
В ходе переговоров рассмотрены широкий спектр вопросов межгосударственного сотрудничества, пути их решения, ключевые задачи на перспективу, стороны согласовали реализацию совместных проектов.
Шавкат Мирзиёев пригласил Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан на очередное заседание Совета стратегического сотрудничества.