O‘zbekiston - Turkiya munosabatlari tarixida yangi muloqot formati
Anqara shahrida 19-fevral kuni Oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Bu kengash ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi muloqot formatidir. U 2018-yili davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonotiga muvofiq tuzilgan.
Kengash o‘z faoliyatini O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari hamraisligida olib boradi. Siyosat, xavfsizlik va mudofaa, savdo va iqtisodiyot, investitsiya, turizm, energetika, transport va tranzit, qishloq va o‘rmon xo‘jaligi, madaniyat, ta’lim, fan va texnika, innovatsiyalar, sog‘liqni saqlash va boshqa o‘zaro manfaatli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish strategiyasini belgilaydi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkiya hukumatlararo komissiyasi hamraislari erishilgan natijalar to‘g‘risida mazkur kengashga doimiy axborot kiritib boradi. O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligi va Turkiya tashqi ishlar vazirligi kengashning muvofiqlashtiruvchi organlari hisoblanadi.
Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an davlatimiz rahbarini tashrifi bilan qutlab, mamlakatlarimiz parlamentlari, davlat idoralari va ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalar mustahkamlanib borayotganidan mamnunligini bildirdi. Turkiya va O‘zbekistonning qo‘shma loyihalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan mehmondo‘stlik va cheksiz hurmat uchun Turkiya rahbari va xalqiga tashakkur izhor etdi.
- Bu uchrashuv strategik sherikligimiz yuksak bosqichga ko‘tarilganining yaqqol ifodasidir. Mamlakatlarimiz o‘rtasida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini yaqin yillarda besh milliard dollarga yetkazishga qaratilgan ustuvor vazifalarni bajarishda ham ushbu kengash, albatta, muhim zamin bo‘ladi. Biz bugungi yig‘ilish natijalarini mustahkamlab, kelgusi yili bo‘lib o‘tadigan uchrashuvning kun tartibi va hamkorligimizning asosiy yo‘nalishlari haqida hozirdan o‘ylashimiz maqsadga muvofiqdir, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston bilan Turkiya hamkorligi, ayniqsa, oxirgi uch yilda ancha jonlandi. Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil oktabrda Turkiyaga hamda Rejep Tayyip Erdog‘anning 2018-yil aprelda O‘zbekistonga davlat tashriflari o‘zaro siyosiy ishonchni mustahkamlab, samarali hamkorlikka keng yo‘l ochdi.
Izchil muloqotlar va mushtarak intilishlar natijasi hamkorlik rivojida yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Masalan, 2016-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi salkam 1,2 milliard AQSh dollari bo‘lgan bo‘lsa, 2019-yilda bu ko‘rsatkich 2,5 milliard dollardan oshdi. Bugungi kunda yurtimizda Turkiya investitsiyasi ishtirokida 1300 dan ziyod korxona faoliyat yuritmoqda. 500 million dollarlik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Transport sohasidagi aloqalar ham rivojlandi. 2019-yilda bu boradagi ko‘rsatkichlar avtomobilda 33 foiz, temir yo‘lda 17 foiz, havo yo‘llarida 42 foiz o‘sgan.
Shuningdek, o‘tgan yili O‘zbekistonga 64 ming turkiyalik sayyoh tashrif buyurgan.
Ikki davlat rahbarlarining qo‘llab-quvvatlashi va yaratilayotgan sharoitlar natijasida hamkorlik ko‘lamini yanada kengaytirish mumkinligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston va Turkiya savdo vazirlari so‘zga chiqib, ikki tomonlama hamkorlik rivoji to‘g‘risida batafsil axborot berdi.
Muzokaralarda mamlakatlarimiz hamkorligiga oid barcha masalalar va ularning yechimlari, istiqboldagi asosiy vazifalar hamda qo‘shma loyihalar kelishib olindi.
Shavkat Mirziyoyev Strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish uchun Rejep Tayyip Erdog‘anni O‘zbekistonga taklif qildi.

2020-02-20 | Politics
Official delegations of Uzbekistan and Turkey have convened today in Ankara for the first session of the Strategic Cooperation Council.
The Council is a dialogue format new to the history of bilateral relations. It was set up in accordance with the Joint Statement of the Heads of State in 2018.
The body operates under the co-chairmanship of the Presidents of Uzbekistan and Turkey. It defines a joint strategy for the development of cooperation in the fields of politics, security and defense, economy and trade, investments, tourism, energy, transport and transit, agriculture and forestry, culture, education, science and technology, innovation, healthcare, as well as in other areas of mutual interest.
The co-chairs of the Joint Uzbek-Turkish Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation regularly report to the Council on the results secured. The coordinating bodies of the Council are the two countries’ ministries of foreign affairs.
The President of Turkey greeted the head of our state and expressed satisfaction with the enhancing interaction between the parliaments, government agencies and business circles of the two countries. Recep Tayyip Erdogan stressed his full-fledged support for joint projects with Uzbekistan.
In turn, President Shavkat Mirziyoyev thanked the leader and the people of Turkey for the hospitality and warm respect demonstrated towards the delegation of our country.
“This meeting is a bright embodiment of the current high level of strategic partnership between our two nations. Surely, the Council will serve as an important backbone for the implementation of priority tasks to bring the trade turnover between our countries to five billion dollars in the coming years. It’s advisable for us to consolidate the results of this session and now decide on the agenda for the upcoming meeting next year and the key areas of our cooperation,” the head of our state suggested.
The Uzbek-Turkish cooperation has intensified significantly over the past three years. Shavkat Mirziyoyev’s state visit to Turkey in October 2017 and Recep Tayyip Erdogan’s to Uzbekistan in April 2018 strengthened mutual political trust and opened up great opportunities for a fruitful partnership.
The effect of intensive contacts and shared aspirations has found reflection in economic cooperation. Thus, the trade turnover exceeded 2.5 billion dollars in 2019 in contrast to the nearly 1.2 billion US dollars in 2016. In Uzbekistan, there are more than 1.3 thousand enterprises with the participation of Turkish investments. Under implementation are investment projects worth $ 500 million.
Interaction has been expanding in the transport sector. For instance, in 2019, the volume of motor road transportation grew by 33 percent, that by rail rose by 17 percent, by air – by 42 percent.
In addition, 64 thousand Turkish tourists visited Uzbekistan last year.
It was noted that thanks to the support from the leaders of the two countries and the favorable conditions created, the scale of cooperation could expand even further.
The ministers of trade of Uzbekistan and Turkey presented detailed information at the meeting on the current state of bilateral cooperation.
During the negotiations, a wide range of issues of interstate cooperation was scrutinized, as were the ways to solve them and key tasks for the future; the parties agreed on the realization of joint projects.
Shavkat Mirziyoyev invited Recep Tayyip Erdogan to Uzbekistan to the next session of the Strategic Cooperation Council.