Oʻquvchilarni maktabdan maktabga oʻtkazish tartibi takomillashtirildi
Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligining “Oʻquvchilarni sinfdan sinfga va bir umumiy oʻrta taʼlim muassasasidan boshqasiga oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga qoʻshimcha kiritish haqida”gi buyrugʻi qabul qilindi.
Xalq taʼlimi vazirligining buyrugʻi 2020-yilning 10-fevral kuni Adliya vazirligi tomonidan roʻyxatga olindi.
Mazkur buyruq Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 24-dekabrdagi 1028-son “Nodavlat taʼlim tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq ishlab chiqilgan.
Buyruq nodavlat umumtaʼlim tashkilotidan oʻqishini davlat umumtaʼlim muassasasiga koʻchirishga oid talablarni belgilab berdi.
Hujjatga koʻra, nodavlat umumtaʼlim tashkilotidan oʻqishini davlat umumtaʼlim muassasasiga koʻchirgan oʻquvchilarning ota-onalari oʻqishni davom ettirish uchun tanlangan maktab direktoriga taʼlim oluvchilar safidan chiqarilganligi toʻgʻrisidagi buyruqdan koʻchirma, oʻqiganligi toʻgʻrisida maʼlumotnoma hamda taʼlim oluvchining baholar (oʻzlashtirish) tabelini taqdim etilishi nazarda tutiladi.

Усовершенствована система перевода учеников из школы в школу
Принят приказ Министра народного образования Узбекистана «О внесении дополнения в положение о порядке перевода учащихся из класса в класс и из одного общего среднего образовательного учреждения в другое».
10 февраля 2020 года данный приказ зарегистрирован Министерством юстиции Республики Узбекистан.
Документ был разработан в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию деятельности негосударственных образовательных организаций».
Приказом определяются правила по переводу учащихся из негосударственной общеобразовательной организации в государственную общеобразовательную школу.
Согласно приказу, родители ученика должны предоставить директору выбранной школы выписку из приказа об отчислении учащегося, справку об обучении и табель оценок (усвоения) учащегося при переводе из негосударственной общеобразовательной организации в государственную общеобразовательную школу.