“O‘zatom” delegatsiyasi Hindiston atom energetikasi ob'yektlariga tashrif buyurdi
“O‘zatom” agentligi delegatsiyasi Hindistonning atom elektr stantsiyalari qurilishi va ekspluatatsiyasi tajribasini o‘rganish va tegishli vazirlik va idoralar bilan atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasida hamkorlik o‘rnatish borasida muzokaralar olib borish uchun ushbu mamlakatda xizmat safarida bo‘lib turibdi.
Mazkur tashrif Atom energetikasi bo‘yicha departament kotibi - Hindiston atom energetikasi bo‘yicha komissiya raisi Shri Vyas bilan o‘tkazilgan muzokaralar doirasida amalga oshirildi. Uchrashuvlar davomida Hindiston tomoni O‘zbekiston bilan atom energetikasini tinch maqsadlarda rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Safar davomida Hindiston hukumati huzuridagi Atom energiyasini rivojlantirish departamenti tizimiga kiruvchi tizimlar rahbariyati va vakillari bilan atom energetikasi bo‘yicha turli yo‘nalishlarda, jumladan, kadrlar tayyorlash, O‘zbekistonda AES qurilishi va loyihalashtirish ishlari bo‘yicha maslahat xizmatlari ko‘rsatish hamda yadro tibbiyotini rivojlantirish sohalarida hamkorlik qilish borasida takliflar bildirildi. Hindiston tomoni O‘zbekiston Respublikasida milliy yadro infratuzilmasini rivojlantirish borasida yaqindan hamkorlik qilishga tayyor ekanini ham ma’lum qildi.
Bundan tashqari, Hindistondagi barcha atom elektr stantsiyalari operatori - Hindiston yadro energetikasi korporatsiyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazilib, unda atom energetikasi dasturlarini amaliyotga joriy etish masalalari muhokama etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasining Hindistonga tashrifi davom etmoqda va tashrif dasturi doirasida “Kudankulam” atom elektr stantsiyasiga tashrif buyurish hamda sohaga aloqador idoralar va kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.

Делегация «Узатома» посещает объекты атомной энергетики Индии
Делегация Агентства «Узатом» находится с рабочим визитом в Индии с целью изучения опыта этой страны по строительству и эксплуатации АЭС, проведения переговоров с соответствующими министерствами и ведомствами по налаживанию сотрудничества в области мирного использования атомной энергии.
Данный визит начался с проведения встречи с Секретарём Департамента атомной энергии – председателем Комиссии по атомной энергии Правительства Индии Шри Вяс. В ходе переговоров индийской стороной был отмечен интерес к налаживанию взаимовыгодного партнёрства с Узбекистаном в области использования мирного атома в разных сферах.
Далее состоялись встречи с руководителями и представителями соответствующих структур Департамента атомной энергии при Правительстве Индии, где были детально обсуждены вопросы развития сотрудничества в ряде направлений, в частности, в подготовке кадров, оказании консультационных услуг при проектировании и строительстве АЭС в Узбекистане, развитии ядерной медицины и в других сферах. Индийская сторона подчеркнула наличие большого интереса в участии в развитии национальной ядерной инфраструктуры Республики Узбекистан и заверила о всесторонней поддержке Узбекистана, являющегося давним партнером Индии.
Также состоялась встреча с национальным оператором всех индийских атомных электростанций – Корпорацией по ядерной энергии Индии, где был презентован общий подход этой страны при формировании и реализации ядерной программы.
Визит узбекской делегации продолжается, в рамках программы также предусмотрены посещение атомной электростанции «Куданкулам» и проведение встреч с соответствующими ведомствами и компаниями.