O‘zbekiston UNESCOning Madaniy ifodalarning turli xil shakllarini muhofaza qilish va qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi konvensiyasi ishtirokchisiga aylandi
2020-02-17 | Madaniyat
2020-yil 15-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi uchun UNESCOning Madaniy ifodalarning turli xil shakllarini muhofaza qilish va qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi konvensiyasi kuchga kirdi.
Konvensiya 2005-yil 20-oktabrda Parij shahrida imzolangan va 2007-yil 18-martda kuchga kirgan. O‘zbekiston Konvensiyani 2019-yil 14-oktabrda ratifikatsiya qilgan. Hozirgi vaqtda hujjat 148 ta davlat tomonidan ratifikatsiya qilingan.
Konvensiyaning asosiy maqsadi – madaniy o‘zini ifodalashning turli hil shakllarini himoya qilish va rag‘batlantirish, ushbu sohada xalqaro hamkorlikni mustahkamlash yo‘li bilan turli madaniyatlarning o‘zaro erkin aloqa qilishi va rivojlanishi uchun shart-sharoitlar yaratishdan iborat.

Узбекистан стал участником Конвенции ЮНЕСКО об охране и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения
2020-02-17 | Культура
15 февраля 2020 года для Республики Узбекистан вступила в силу Конвенция ЮНЕСКО об охране и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения.
Конвенция была подписана 20 октября 2005 года в г.Париж и вступила в силу 18 марта 2007 года. Узбекистан ратифицировал Конвенцию 14 октября 2019 года. На сегодняшний день документ ратифицировали 148 стран.
Основной целью Конвенции является защита и поощрение различных форм культурного самовыражения, создание условий для свободного общения и развития различных культур путем укрепления международного сотрудничества в этой области.
В настоящее время в Узбекистане предпринимаются соответствующие меры по поэтапной реализации основных положений Конвенции. Яркий пример этому проведение Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари», Международного форума искусства макома, Международного фестиваля искусства бахши.