Hindistonda “Uzbek Food Festival” o‘zbek milliy taomlari festivali ochildi
Hindistonda o‘tkazilayotgan “Surajkund Mela” festivali doirasida 9-fevral kuni Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va O‘zbekiston Respublikasining Hindistondagi elchixonasi hamkorligida tashkillashtirilgan “Uzbek Food Festival” o‘zbek milliy taomlari festivalining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Festivalda xorijiy davlatlarning Hindiston Respublikasidagi elchixonalari va konsullik vakillari ishtirok etishdi. Hindistonning yetakchi turistik kompaniya, mehmonxona va restoranlari vakillari o‘zbek milliy taomlari va buxorolik san'atkorlar tomonidan tashkil etilgan konsert dasturidan bahramand bo‘lishdi. Ishtirokchilar festivalda namoyish etilgan o‘zbek milliy taomlariga yuqori baho berib, Hindistonda o‘zbek oshxonalarni ko‘paytirish hamda restoranlar menyusiga milliy taomlarimizni qo‘shishga oid takliflar berishdi.
Ta'kidlash lozimki, so‘nggi yillarda xorijiy restoratorlar tomonidan o‘zbek oshxonasiga bo‘lgan qiziqish ortib bormoqda, xorijiy mamlakatlarda o‘zbek taomlari tobora ommalashib bormoqda. “Uzbek Food Festival” o‘zbek milliy taomlari festivali Hindistondagi “The Societe” restoranida bo‘lib o‘tmoqda.
Ushbu restoran direktori Praven Nayyar o‘zbek taomlarini albatta o‘z menyusiga kiritishini ma'lum qildi. Ayni damda Buxoro viloyatidan tashrif buyurgan mashhur oshpazlar Bobur Samatov, Bobur Turdiev, Manuchehr Saidov va Sanjar Musinovlar hindistonlik hamkasblariga o‘zbek taomlarini tayyorlashga oid mahorat darslarini o‘tishmoqda. Restoran rahbari Praven Nayyarning ta'kidlashicha, mazali va to‘yimli o‘zbek taomlari festivalga tashrif buyurayotgan mehmonlarga juda manzur bo‘lmoqda. Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi O‘zbekistonning gastronomik turizm salohiyatini xorijiy davlatlarda keng targ‘ib etayotgani natijasida o‘zbek milliy taomlari dunyoning ko‘plab restoranlari menyulariga kiritilmoqda. Eslatib o‘tamiz, “Uzbek Food Festival” o‘zbek milliy taomlari festivali joriy yilning 1 fevral kuni boshlangan bo‘lib, 16 fevralga qadar davom etadi.

В Индии открылся фестиваль узбекской кухни “Uzbek Food Festival”
9 февраля в рамках фестиваля «Сураджкунд Мела» в Индии состоялась церемония открытия Фестиваля узбекских национальных блюд “Uzbek Food Festival”, организованного Государственным комитетом по развитию туризма и Посольством Узбекистана в Индии.
В фестивале приняли участие представители посольств и консульств зарубежных стран в Индии. Представители ведущих индийских туристических компаний, отелей и ресторанов получили удовольствие от узбекской национальной кухни и концертной программы, организованной бухарскими артистами.
Участники высоко оценили представленную на фестивале узбекскую национальную кухню и предложили увеличить количество ресторанов узбекской кухни в Индии, а также добавить национальные блюда в меню ресторанов. Стоит отметить, что в последние годы наблюдается рост интереса к узбекской кухне со стороны иностранных рестораторов и популярности узбекской кухни за рубежом. Фестиваль узбекских национальных блюд «Uzbek Food Festival» проходит в ресторане «The Societe» в Индии.
Директор ресторана Правен Найяр заявил, что обязательно включит в свое меню узбекские блюда. Поскольку Государственный комитет по развитию туризма продвигает потенциал гастрономического туризма Узбекистана в зарубежных странах, узбекская национальная кухня включается в меню многих ресторанов мира. Напомним, что фестиваль узбекских национальных блюд «Uzbek Food Festival» стартовал 1 февраля и продлится до 16 февраля.