Qishloq xo‘jaligi va uning tarmoqlarida qanday o‘zgarishlar bo‘lishi kutilmoqda?
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasida aholi bandligi va daromadlari o‘sishini ta’minlaydigan eng muhim sohalardan biri bo‘lgan qishloq xo‘jaligini strategik yondashuvlar asosida taraqqiy ettirishga alohida e’tibor qaratdi. Xo‘sh, joriy yilda qishloq xo‘jaligi va uning tarmoqlarida qanday o‘zgarishlar bo‘lishi kutilmoqda?
Tizim faoliyatini rivojlantirish, fermer-dehqonlar daromadlarini oshirish va aholi dasturxonini sifatli meva-sabzavot mahsulotlari bilan ta’minlash borasida kelgusida amalga oshiririladigan sa’y-harakatlar borasida Qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev intervyu berdi.
- Prezidentimiz fermer va dehqonlar manfaatdorligini oshirmasdan turib, iqtisodiyotni barqarorlashtirib bo‘lmasligini ta’kidlagani bejizga emas. Xususan, mazkur jarayonda paxta va g‘alla yetishtirish bo‘yicha davlat buyurtmasining bekor qilinishi hamda joylashtiruv mexanizmini bosqichma-bosqich devirsifikatsiya qilish belgilab qo‘yildi. Bu jarayon qanday amalga oshiriladi?
- 2020-yildan paxta va g‘alla uchun davlat buyurtmasining bekor qilinishi, darhaqiqat, hududlarda yashaydigan mamlakatimiz aholisining 60 foizi hayotida tub burilish yasaydi. Albatta, bu sohada strategik ahamiyatga ega, inqilobiy yangilik bo‘ldi. Davlatimiz rahbari tashabbusi so‘nggi ikki yil ichida paxtachilik sohasi klaster tizimiga o‘tkazilib, endilikda ular bozor talablaridan kelib chiqqan holda erkin tarzda yetishtirishlari belgilandi.
Xususan, Prezidentimiz rahbarligida joriy yil 4-fevral kuni qishloq xo‘jaligida klasterlar faoliyatini yanada rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘tkazgan yig‘ilishida klasterlarning huquqiy maqomini belgilash, ularni tanlash, fermerlar bilan munosabatlarini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yishning ochiq-oshkora mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha vazifalar belgilandi. Endilikda joylarda tajribali fermerlarimiz faoliyat yuritmoqda, yangi-yangi ixtisoslashtirilgan qishloq xo‘jaligi klasterlari tashkil etilmoqda. Ular o‘z manfaatidan kelib chiqib, paxta yetishtiradi, uni qayta ishlayda va eksport qiladi.
Shu maqsadda joriy yilda 81 ming gektar maydonga tajriba-sinov tariqasida fermerlar ishtirokida kooperatsiya tuzayapmiz. Bu orqali sohada sog‘lom raqobat muhitini shakllantirishni maqsad qildik.
Shuningdek, qisqa muddat ichida Prezident qarori, farmoni loyihasini ishlab chiqish bo‘ycha topshiriq berildi. Unga ko‘ra, yangi mexanizmlarni joriy etish vazifalari belgilanadi. Birinchidan, paxta dunyodagi narxdan kelib chiqqan holda sotib olinadi. Ikkinchidan, paxtaga reja belgilanmaydi, fermerlar va klasterlarimiz reja uchun emas, o‘zi uchun mexnat qilishni boshlaydi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirishda ham raqobat bo‘ladi. Qaysi mahsulot manfaatli, bozorbop va ehtiyojga qarab xaridori bo‘lsa, ko‘proq ekiladi. Ushbu talablarga javob beradigan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish tumanlar iqlim sharoitidan kelib chiqib ixtisoslashtiriladi.
- Mamlakatimiz qishloq xo‘jaligida bu kabi tub islohotlarni bajarishda bevosita Vazirlikning zimmasida qanday vazifaalar belgilanadi? Umuman olganda, mazkur sa’y-harakatlarni amalga oshirishda kelgusida qanday rejalar belgilangan?
- Biz 2023-yilgacha ekinlarni to‘g‘ri joylashtirish va o‘z vaqtida ekilishini ta’minlash tizimini bosqichma-bosqich diversifikatsiya qilish bo‘yicha oldimizga marra qo‘ydik. Davlat buyurtmasidan kechish jarayoni oson bo‘lmaydi. Buning uchun biz raqobatbardosh qishloq xo‘jaligini yaratishimiz kerak. Uch yil davomida Qishloq xo‘jaligi vazirligi fermerlarga yordam beradigan, ularga yaqindan ko‘maklashuvchi tashkilotga aylantirilishi kerak.
Bu borada ko‘plab soha ekpertlari bilan ishlayapmiz. Masalan, mashhur konstalting kompaniyalardan biri “Boston Consulting Group” (BCG) bilan dastlabki kelishuvlar bo‘yicha respublikaning tabiiy-iqlim va tuproq sharoitiga mos holda intensiv bog‘ va tokzorlar, sabzavot, poliz ekinlarini optimal joylashtirish bo‘yicha har bir tumanning geografik xaritasini ishlab chiqyapmiz. Bundan tashqari xorij davlatlarida bizning o‘rnimiz qishloq xo‘jaligi maxsulotlari bilan qayerda va nima sota olamiz, degan savollarga javob bo‘luvchi katta kontseptsiyani yakunlayapmiz. Umuman olganda, ushbu kontseptsiyani joylardagi fermerlarimiz va yangi klasterlarda joriy qilishimiz kerak.
- Mamlakatimiz qishloq xo‘jaligidagi mazkur o‘zgarishlar, amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar xalqimizga, xususan, dehqonlarga qanday foyda keltiradi?
- Avvalambor, yerdan oladigan daromadi oshadi. Yetishtirgan qishloq xo‘jaligi mahsuloti xaridorgir, bozor narxida sotishga qulay sharoit yaratiladi. Endi buyog‘iga raqobat muhiti shakllanadi. Qaysi mahsulot sifatli va undan manfaat ko‘p bo‘lsa, yetishtirish imkoniyati kengayadi.
Ayniqsa, ichki bozorda aholi ehtiyojlari qondirilib, meva-sabzavotlarimiz mo‘l-ko‘l, turi va miqdori ko‘payadi. Bu orqali infelyatsiya darajasi va mahsulotlarimizning tan narxi pasayishiga erishiladi.
- Davlat rahbarimiz tomonidan joriy yilning 4-fevral kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda klasterlarning huquqiy maqomini belgilash, ularni tanlash, fermerlar bilan munosabatlarini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yishning ochiq-oshkora mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha vazifalar belgilangan edi. Bu borada amalga oshirilishi zarur bo‘lgan ustuvor vazifalar xususida ma’lumot bersangiz?
- Yig‘ilishda Prezidentimiz tomonidan sohaga oid ko‘plab topshiriqlar berildi. Maqsad - biz raqobatbardosh bo‘lishimiz, diversifikatsiya qilishimiz uchun yangi tizim yaratmog‘imiz kerak. Meva-sabzavot yo‘nalishida xam paxtachilikdagi kabi klasterlarni yaratishimiz kerak.
Bir necha oy ilgari davlatimiz rahbari tomonidan joylarda sohani o‘rganish bo‘yicha katta ishchi guruhi tuzildi. Ular bilan birgalikda viloyatlarda yuqori salohiyatli meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchi, muzlatgichlari bor, qayta ishlovchi korxonalar vakillari bilan muloqot qildik. Qanday qilib biz bu tizimni yaratamiz? Diversifikatsiya qilishni faqatgina davlatning o‘zi qilolmaydi. Biz bozor iqtisodiyotiga o‘tganimizdan keyin uning o‘z egalari bo‘lishi kerak.
Meva-sabzavot yetishtiruvchi va qayta ishlovchilari orasidan yangi tizim asosida ishlash uchun 150 nafardan ortig‘ini tanlab oldik. Biz ular bilan birga 2020-yil tajriba sinov tariqasida mahsulot yetishtirish, qayta ishlash va eksport qilish bo‘yicha hamkorlikda faoliyat olib boramiz. Buning uchun bir nechta vazirlik va idoralar aylanma mablag‘i ajratish, chet el bozorlarini o‘rganish va mahsulotlarni olib chiqishda ularga yaqindan yordam beradi. O‘ylaymanki, 2020-yil yakunida erishgan natijalarimiz xulosasi asosida ushbu tizimni butun respublikada joriy eta olamiz.
So‘nggi yillarda davlatimiz tomonidan meva-sabzavotchilikka juda katta e’tibor qaratildi. Xususan, qishloq joylarda intensiv bog‘dorchilik va sug‘orish tizimlari, zamonaviy issiqxonalar, meva-sabzavot mahsulotlarini chuqur qayta ishlash, kalibrovka, saralash va qadoqlash, muzlatkichli omborxonalar, umuman shunday logistik markazlar ishga tushirildi. Biroq, ular faoliyatini o‘rganganimizda, atiga 30-40 foizi amalda ishlayapti xolos. Sabab qayta ishlovchilar va dehqon-fermerlar orasida hamkorlik yo‘qligidir. Davlatimiz rahbari bunga alohida e’tibor berib, klasterlar va fermerlar o‘rtasidagi shartnomaviy bog‘liqlik yaratiladigan bo‘ldi. Endi klasterlar o‘zlariga biriktirilgan fermer xo‘jaliklariga sifatli va eksportbop qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish uchun talab etiladigan urug‘lik, ko‘chat, yoqilg‘i, mineral o‘g‘itlarni (azotli, fosforli, kaliyli) yetkazib berishi, shuningdek, agrotexnik tadbirlarni zamonaviy bilimlar asosida, mutaxassislarni jalb qilgan holda tashkil etishi zarur. Shundagina yetishtirilgan mahsulotning xaridori bo‘ladi.

Какие изменения ожидаются в сельскохозяйственной сфере и ее отраслях?
Послание Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису особое внимание было уделено стратегическому развитию сельского хозяйства, которое является одним из важнейших секторов занятости и роста доходов. Итак, какие изменения ожидаются в сельском хозяйстве и его отраслях в этом году?
Мы побеседовали с министром сельского хозяйства Жамшидом Ходжаевым о будущих усилиях по развитию системы, увеличению доходов фермеров и обеспечению населения высококачественными плодоовощными продуктами.
– Не случайно Президент подчеркнул, что невозможно стабилизировать экономику, не увеличив заинтересованность фермеров и фермеров. В частности, было принято решение отменить госзаказ на производство хлопка и пшеницы и постепенно диверсифицировать механизм размещения. Как будет осуществляться этот процесс?
– Отмена государственного заказа на хлопок и зерно к 2020 году, по сути, станет важным поворотным моментом в жизни 60 процентов населения, проживаюўих в регионах страны. Конечно, это было революционнқм новшеством, имеющим стратегическую важность в этой области. За последние два года по инициативе главы нашего государства хлопковая отрасль переведена в кластерную систему, и теперь они могут свободно расти в соответствии с требованиями рынка.
В частности, на заседании по вопросам дальнейшего развития кластерной деятельности в сельском хозяйстве, прошедшем под руководством Президента страны 4 февраля, были поставлены задачи по определению правового статуса кластеров, их выбору и внедрению прозрачных механизмов установления отношений с фермерами. Была поставлена такая задача: теперь хлопоком нужно заниматься для получения прибыли. Это не случайно. Сейчас на местах работают опытные фермеры, создаются новые специализированные сельскохозяйственные кластеры. Они производят, перерабатывают и экспортируют хлопок для собственной выгоды.
С этой целью в нынешнем году в качестве опытного эксперимента на 81 000 гектарах земли создаем кооперацию с участием фермеров. Благодаря этому стремимся создать здоровую конкурентную среду в отрасли.
А также было поручено в короткие сроки разработать проект постановления и Указа Президента. Этими документами будут определны задачи внедрения новых механизмов. Во-первых, хлопок будет покупаться по мировым ценам. Во-вторых, плана на хлопок больше не будет, и наши фермеры и кластеры начнут работать на себя, а не на план.
Теперь будет конкуренция и в расположении сельскохозяйственных посевово. Будет посажен тот продукт, который является наиболее прибыльным, рыночным и востребованным. Выращивание сельскохозяйственной продукции, отвечающей этим требованиям, будет осуществлено исходя из климатических условиях районов.
– Каковы задачи министерства непосредственно в проведении этих коренных реформ в сельском хозяйстве нашей страны? В общем, каковы планы на будущее в плане реализации данных усилий?
– Мы поставили перед собой цель по поэтапной диверсификации системы для правильной посадки и своевременного выращивания до 2023 года. Процесс отказа от государственного заказа не будет легким. Для этого нам нужно создать конкурентоспособное сельское хозяйство. В течение трех лет Министерство сельского хозяйства должно быть преобразовано в организацию, которая поддерживает фермеров и помогает им. Министерство, как отмечает Президент, работает по оказанию помощи частным агропромышленным организациям в выборе правильной зерновой культуры и семян, борьбе с вредителями и предоставлении финансовой помощи и нахождении рынки сбыта.
В данном направлении работаем со многими экспертами сферы. Например, по предварительным соглашениям с одной из известных консалтинговых компаний “Бостон консалтинг групп” мы разрабатываем географическую карту каждого района для оптимального расположения интенсивных садов и виноградников, овощей и бахчевых продуктов в соответствии с климатическими и почвенными условиями республики. Кроме того, завершаем огромную концепцию, которая сможет ответить на такие вопросы: “Где наше место в зарубежных странах с сельскохозяйственной продукцией?”, “Что мы можем продать?” В целом, мы должны внедрить эту концепцию в местных фермерских хозяйствах и новых кластерах.
– Какую пользу народу, в частности, дехканам, принесут эти изменения в сельском хозяйстве нашей страны, реализуемые перспективные проекты?
– Прежде всего, увеличится доход от земли. Будут созданы условия для того, чтобы выращиваемая сельскохозяйственная продукция будет востребована и продаваться по рыночной цене. Теперь будет формироваться конкурентная среда. Чем выше качество и чем больше выгода, тем больше потенциал для его продукта.
Особенно на внутреннем рынке потребности населения будут удовлетворены, фруктов и овощей будет много, увеличится и их виды, количество. Это поможет снизить уровень инфляции и себестоимость продукции.
– На заседании, состоявшейся 4 февраля под руководством главы государства, были определены задачи по определению правового статуса кластеров, их отбору, внедрению прозрачных механизмов правильного установления отношений с фермерами. Не могли бы вы рассказать нам об устойчивых задачах, которые необходимо выполнить в этом направлении?
– На заседании Президент страны дал ряд конкретных поручений. Цель –создать новую систему, чтобы мы могли стать конкурентоспособными и диверсифицировать. Нам нужно, как и в хлопководстве, создавать кластеры и в плодоовощной области.
Несколько месяцев назад Президентом страны была создана большая рабочая группа для изучения систояние сферы на местах. Вместе с ее членами в областях мы побеседовали с представителями высокоперспективных предприятий, которые занимаются экспортом фруктов и овощей, имеют холодильные помещения и возможность перерабатывать плодоовощные продукты. Как мы создадим эту систему? Диверсификацию не может усуществить только само государство. Поскольку мы движемся к рыночной экономике, у нее должны быть свои владельцы.
Для работы по новой системе мы выбрали более 150 производителей и переработчиков плодоовощей. В сотрудничестве будем работать с ними над производством, переработкой и экспортом продукции в качестве пилотного испытания в 2020 году. С этой целью несколько министерств и ведомств будут помогать им в распределении оборотных средств, изучении зарубежных рынков и экспорте продукции. Думаю, что мы сможем внедрить эту систему по всей республике на основе наших результатов в конце 2020 года.
В последние годы государство уделяло большое внимание выращиванию фруктов и овощей. В частности, в сельской местности были созданы интенсивные сады и система орошения, современные теплицы, центры, занимающиеся глубокой переработкой плодоовощей, их калибровкой, сортировкой и упаковкой, холодильные склады и другие подобные центры логистики. Однако, когда мы изучили их деятельность, выяснилось, что только 30-40 процентов из них действительно работают. Это связано с отсутствием сотрудничества между переработчиками и фермерами. Глава государства, уделив этому особое внимание, поставил задачу: должна быть установлена ​​договорная связь между кластерами и фермерами. Теперь кластеры должны снабжать свои фермерские хозяйства семенами, саженцами, топливом, минеральными удобрениями (азот, фосфор, калий), необходимыми для производства высококачественной и ориентированной на экспорт сельскохозяйственной продукции, а также организовать агротехнические мероприятия на основе современных знаний и привлечения специалистов. Только тогда у выращенного продукта будет покупатель.
Такие реформы в сельском хозяйстве страны улучшат благосостояние населения и обеспечат более широкое внедрение рыночных механизмов в сферу.