Energetika vazirligida Singapur bilan hamkorlikni faollashtirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligida 2020-yil 7-fevralda Singapur Respublikasining savdo va sanoat bo‘yicha katta davlat vaziri Kun Ko Po boshchiligidagi delegatsiyasi bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Uchrashuvda Singapur Respublikasining Favqulodda va muxtor elchisi Zulfiqli Baxaruddin ishtirok etdi.
O‘zbekiston tomonidan muzokaralarda shuningdek «O‘zkimyosanoat» AJ rahbariyati a’zolari ham ishtirok etdi.
Tomonlar Singapur kompaniyalari ishtirokida O‘zbekistonda turli sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlarni hamda hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildi.
Xususan, hozirgi paytda «Indorama» kompaniyasi bilan hamkorlikda «Qo‘qon superfosfat zavodi» AJ ni yanada modernizatsiya qilish va mavjud quvvatlarini kengaytirish bo‘yicha loyihani amalga oshirilishi davom ettirilmoqda. Singapur kompaniyasining investitsiyaviy majburiyatlari $67,0 mln. ni tashkil etadi. Birinchi bosqichda superfosfat ishlab chiqarish quvvatlarini 350 ming tonnaga yetkazish, ikkinchi bosqichda - zavod tomonidan o‘g‘itlarning yangi turlarini ishlab chiqarish kontseptsiyasini tayyorlash rejalashtirilgan.
Shuningdek «Indorama» kompaniyasi paxtachilik-to‘qimachilik sohasiga faol investitsiyalar yo‘naltirmoqda va boshqa istiqbolli loyihalarda ishtirok etish masalalarini ishlab chiqmoqda.
Singapur tomoni Singapur xususiy biznesining quyosh elektrstantsiyalarini qurish bo‘yicha loyihalarda ishtirok etishdan manfaatdorligini ta’kidladi.
Muzokaralar davomida tomonlar o‘rtasida energetika va kimyo tarmog‘idagi istiqbolli loyihalarni, xususiylashtirish ob'yektlarini o‘rganish, shuningdek O‘zbekistonda ishlab chiqariladigan mahsulotlarni, shu jumladan, Singapur tajribasidan foydalangan holda, tashqi bozorda sotish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

В Минэнерго обсудили активизацию партнерства с Сингапуром
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 7 февраля 2020 года состоялись переговоры с делегацией Республики Сингапур во главе с старшим государственным министром торговли и промышленности этой страны Кун Ko По.
Во встрече принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Сингапур Зулфикли Бахаруддин.
С узбекской стороны в переговорах также приняли участие члены руководства АО «Узкимёсаноат».
Стороны обсудили реализуемые в Узбекистане проекты с участием сингапурских компаний в различных сферах и возможности расширения сотрудничества.
В частности, в настоящее время продолжается реализация с компанией «Индорама» проекта дальнейшей модернизации и расширения действующих мощностей АО «Кукон суперфосфат заводи». Инвестиционные обязательства сингапурской компании $67,0 млн. На первом этапе запланировано увеличение мощности производства суперфосфата до 350 тыс. тонн, на втором - разработка концепции производства заводом новых видов удобрений.
Также компания «Индорама» активно инвестирует в хлопково-текстильную отрасль и прорабатывает вопросы участия в других перспективных проектах.
Сингапурская сторона отметила заинтересованность участия частного бизнеса Сингапура в проектах по строительству солнечных электростанций.
В ходе переговоров сторонами достигнута договоренность об изучении перспективных проектов в энергетической и химической отраслях, объектов приватизации, а также реализации продукции, производимой в Узбекистане, на внешних рынках, в том числе, используя опыт Сингапура.