Energetika vazirligida Saudiya Arabistoni bilan loyihalarning amalga oshirilishi muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri Alisher Sultonov 2020-yil 7-fevralda «ACWA POWER» kompaniyasi Boshqaruvi raisi Muhammad A. Abunayan boshchiligidagi Saudiya Arabistoni delegatsiyasi bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Xorijiy delegatsiya tarkibiga shuningdek Milliy kompaniyalarni rivojlantirish bo‘yicha dastur rahbari Badr bin Ibrohim al-Badr, Saudiya Arabistonining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Xishom Mish’al bin Suvaylim al-Suvaylim va ushbu kompaniyaning mas’ul shaxslari ham kirgan.
Muzokaralar davomida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish jarayoni va kelgusi hamkorlik istiqbollar muhokama qilindi.
Energetika vazirligi tomonidan «ACWA POWER» kompaniyasi bilan birgalikda Sirdaryo viloyatida umumiy quvvati 1250 MVt ga teng IKKIta bug‘-gaz qurilmasini (BGQ) barpo etish bo‘yicha loyiha amalga oshirilmoqda. Tomonlar o‘rtasida 2019-yil 20-21-sentabrda Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Energetika investitsiyaviy forumi doirasida Loyihani amalga oshirishning asosiy shartlari to‘g‘risidagi bitim imzolangan.
Ushbu loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining mavjud Sirdaryo IES yonida har birining ikkita bug‘-gaz qurilmasi bo‘lgan ikkita elektr stantsiyani (jami 4 BGH, har birining quvvati 650-700 MVt) qurish to‘g‘risidagi topshirig‘iga (02.10.2019 y.dagi №21658-xx-sonli) muvofiq amalga oshirilmoqda.
Loyiha doirasida «ASWA Power» kompaniyasi qiymati 1,0 mlrd. dollarga teng to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalar hisobiga (hisob-kitoblarga ko‘ra) ikkita BGQ ni loyihalashtirish, yetkazib berish va qurilishini ta’minlaydi.
Bunda investor tomonidan FIK 60% dan yuqori bo‘lgan BGQ ning eng so‘nggi modellaridan foydalaniladi, ular yiliga 10,0 mlrd. kVt.s ga yaqin elektr energiyani ishlab chiqaradi.
Bug‘-gaz qurilmalarini joylashtirish uchun Energetika vazirligi Sirdaryo viloyati hokimligi va Xalqaro moliya korporatsiyasi tomonidan Boyovut tumanida va Sirdaryo viloyatining Shirin shahrida maydonchalar aniqlangan.
Hozirgi paytda vazirliklar va idoralar tomonidan birga ishlab chiqilgan Investitsiyaviy bitim va Elektr energiyani xarid qilish to‘g‘risidagi bitim loyihalari yakunlanish bosqichida.
Ayni paytda, «ACWA Power» kompaniyasi bilan birga Navoiy viloyatida DXSh shartlari asosida quvvati 500 MVt ga teng shamol elektr stantsiyasini qurish bo‘yicha bitimni imzolashga doir tadbirlar amalga oshirilmoqda (2022-yilda ishga tushirilishi mo‘ljallanmoqda). Ushbu loyiha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining №06/1-3194 04.10.2019 y.dagi topshirig‘i doirasida amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyiha bo‘yicha qurilish uchun salohiyatli maydonchalarni aniqlashga oid va boshqa zarur tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Muzokaralar davomida tomonlar o‘rtasidagi qo‘shma loyihalar bosqichlarini belgilangan ishlar jadvaliga muvofiq amalga oshirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Shu bilan birga, tomonlar Respublikaning Sirdaryo viloyatidagi texnikum negizida birgalikda kadrlar tayyorlash bo‘yicha O‘zaro anglashuv to‘g‘risidagi memorandumni imzolash haqida kelishib oldi.

В Минэнерго обсужден ход проектов с Саудовской Аравией
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов провел 7 февраля 2020 года переговоры с делегацией Саудовской Аравии, которую возглавлял председатель Правления компании «ACWA POWER» Мухаммад А. Абунаян.
В состав зарубежной делегации также вошли руководитель программы по развитию национальных компаний Бадр бин Иброхим ал-Бадр, Чрезвычайный и полномочный посол Саудовской Аравии в Республике Узбекистан Хешам Мешаал Аль Сувейлим и ответственные лица данной компании.
В ходе переговоров обсужден ход совместных проектов и перспективы дальнейшего сотрудничества.
Министерством энергетики совместно с «ACWA POWER» реализуется проект по строительству ДВУХ парогазовых установок (ПГУ) общей мощностью 1250 МВт в Сырдарьинской области. Между сторонами заключено Соглашение об основных условиях реализации проекта, подписанное в рамках Энергетического инвестиционного форума, состоявшегося 20-21 сентября 2019 года в г. Ташкенте.
Данный проект реализуется в соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан (от 02.10.2019 г. №21658-хх) о строительстве рядом с существующей Сырдарьинской ТЭС двух теплоэлектростанции, каждая с двумя парогазовыми установками (итого 4 ПГУ, каждая с мощность 650–700 МВт.).
В рамках проекта компания «AСWA Power» обеспечит проектирование, поставку и строительство двух ПГУ за счет прямых иностранных инвестиций на сумму 1,0 млрд. долл. (расчетно).
При этом инвестором используются последние модели парогазовых установок с КПД более 60%, с выработкой порядка 10,0 млрд. кВт.ч в год.
Для размещения парогазовых установок Министерством энергетики совместно с хокимиятом Сырдарьинской области и Международной финансовой корпорацией определены площадки в Боёвутском районе и городе Ширин Сырдарьинской области.
В настоящее время на стадии завершения находятся Проекты Инвестиционного соглашения и Соглашения о закупе электроэнергии, проработанные совместно с министерствами и ведомствами.
Наряду с этим, проводятся мероприятия по подписанию с компанией «ACWA Power» Соглашения по строительству ветровой электростанции мощностью 500 МВт в Навоийской области на условиях ГЧП (срок ввода в эксплуатацию намечен на 2022 год). Данный проект реализуется в рамках исполнения поручения Кабинета Министров Республики Узбекистан от 04.10.2019 г. №06/1-3194.
По данному проекту начата работа по определению потенциальных площадок для строительства и другие необходимые мероприятия.
В ходе переговоров сторонами была достигнута договоренность о реализации этапов совместных проектов в соответствии с намеченными графиками работ.
Вместе с тем, стороны договорились подписать меморандум о взаимопонимании по совместной подготовке кадров на базе техникума в г.Ширин Сырдарьинской области Республики.