“Yangi O‘zbekistonni yoshlar bilan birga quramiz!” shiori ostidagi yoshlar festivali doirasida IT tadbirlar o‘tkazildi
2020-02-07 | Texnologiyalar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 27-dekabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda yoshlar bilan o‘tkazgan yig‘ilishi muhim tarixiy ahamiyatga ega bo‘lib, mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosatini yangi bosqichga ko‘tarilganini namoyon etdi.
“Yoshlar ijod saroyi”da o‘tkazilgan yoshlar festivali doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan bir kator tadbirlar tashkil etildi.
500 dan ortik talaba yoshlar ishtirok etgan ochiq muloqotda xalqaro maydonda va yurtimizda axborot texnologiyalari sohasiga bo‘lgan talab va taklif ortib borayotgani, yuksak raqamli texnologiyalar barcha sohalarni qamrab olayotgani borasida fikr almashildi. Dasturiy mahsulotlar, veb-dizayn, kibersport, robototexnika yo‘nalishlarida yuksak muvaffaqiyatlarga erishgan soha fidoyilari tomonidlan master – klasslar o‘tkazildi. Soxa mutaxassislari tomonidan “Raqamli O‘zbekiston – 2030” dasturini ishlab chiqish jarayoni ustida ish olib borilayotgani, yoshlarning dasturiy mahsulotlar va robototexnika yo‘nalishiga oid qiziqish va intilishlarini qo‘llab–quvvatlash borasida qilinayotgan keng ko‘lamli xarakatlar dasturi haqida batafsil ma’lumot berildi. Davra suhbatida Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi doirasida qilinayotgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shu bilan birga Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda O‘zbekiston kibersport federatsiyasi bilan hamkorlikda tadbirga kelgan yoshlar o‘rtasida “FIFA2020” kiberfutbol turniri o‘tkazildi.Mazkur o‘tkazilgan turnirda festivalga kelgan 200 nafardan oshiq yoshlar ishtirok etdi.Turnirda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan yoshlarga Vazirlikning esdalik sovg‘alari va rag‘batlantiruvchi mukofotlari topshirildi.

IT-мероприятия прошли в рамках молодежного фестиваля - «Построим новый Узбекистан с молодежью!»
Встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с молодежью в специализированной школе имени Мухаммада аль-Хорезми 27 декабря 2019 года имела историческое значение и продемонстрировала новый уровень государственной молодежной политики в нашей стране.
В рамках молодежного фестиваля, проводимого во Дворце творчества молодежи, Министерство информационных технологий и коммуникаций организовало серию мероприятий. В открытом диалоге с более чем 500 студентами стороны обменялись мнениями по поводу растущего спроса потребности в информационных технологиях на международной арене и в нашей стране. Высокие цифровые технологии, постепенно охватывают все сферы. Мастер-классы провели профессионалы отрасли, которые добились выдающихся достижений в области программных продуктов, веб-дизайна, киберспорта, робототехники.
Специалисты предоставили подробную информацию о работе по подготовке программы «Цифровой Узбекистан - 2030», программы масштабных мероприятий по поддержке интересов и устремлений молодежи в направлении программных продуктов и робототехники. Круглый стол осветил работу, проводимую в рамках третьего направления 5 важных инициатив Президента.
Кроме того, в сотрудничестве с Федерацией киберспорта Узбекистана был проведен турнир «FIFA2020» по кибер-футболу среди молодежи, прибывшей на мероприятие. Победители турнира были награждены памятными подарками и призами от Министерства.