Hokimlarning vakolatlarini qayta ko‘rib chiqish masalalari muhokama qilindi
Joylarda ijro va vakillik organlarining davlat boshqaruvidagi roli va mas’uliyatini yanada oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev parlamentga yo‘llagan Murojaatnomasida hokimlarning vakolatlarini qayta ko‘rib chiqish va ularga xos bo‘lmagan hamda bir-birini takrorlaydigan funktsiyalarni tegishli organlarga o‘tkazish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
Murojaatnomada ta’kidlaganidek, amaldagi qonun hujjatlarida hokimliklarning 300 ga yaqin vazifa va funktsiyalari nazarda tutilgan. Shundan 175 tasi, mazmun-mohiyatiga ko‘ra hokimlarning asosiy vazifalari toifasiga kirmaydi va turli idoralarning funktsiyalarini takrorlaydi. Bu esa, ish sifati va ijro intizomiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi tabiiy.
Shu munosabat bilan Oliy Majlis Senati Sud-huquq masalalari va korruptsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi huzurida vazirlik va idoralar mutasaddilari hamda jamoatchilik vakillaridan iborat ishchi guruh tuzildi.
2020-yil 6-fevral kuni Oliy Majlis Senatida mazkur ishchi guruhning birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda senatorlar, ishchi guruh a’zolari, vazirlik va idoralar mutasaddilari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda ishchi guruh a’zolari hokimlarning vakolatlarini qayta ko‘rib chiqish va ularga xos bo‘lmagan hamda bir-birini takrorlaydigan funktsiyalarni tegishli organlarga o‘tkazishni ta’minlash bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi, shuningdek yig‘ilishda ishchi guruh samarali faoliyat ko‘rsatishi uchun chora-tadbirlar ishlab chiqildi.

Обсуждены вопросы пересмотра полномочий хокимов
В целях дальнейшего повышения роли и ответственности местных исполнительных и представительных органов в государственном управлении Президент Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёев в Послании парламенту особое внимание уделил вопросу пересмотра полномочий хокимов и передачи дублирующих и несвойственных им функций соответствующим органам.
В Послании парламенту отмечено, что в действующем законодательстве предусмотрено около 300 задач и функций хокимиятов, из которых 175 по своей сути не входят в категорию основных задач хокимиятов и дублируют функции различных ведомств, что естественно оказывает отрицательное влияние на качество их работы и исполнительную дисциплину.
В этой связи при Комитете Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции образована рабочая группа из числа ответственных работников министерств и ведомств и представителей общественности.
6 февраля 2020 года в Сенате Олий Мажлиса состоялось ее первое заседание, в котором приняли участие сенаторы, члены рабочей группы, ответственные работники министерств и ведомств и представители средств массовой информации.
Члены рабочей группы высказали свои мнения и предложения относительно пересмотра полномочий хокимов и передачи соответствующим органам дублирующих и несвойственных им функций, а также в ходе заседания разработаны меры по эффективной организации деятельности рабочей группы.