XTV tizimida OʻRI, gripp va koronavirus kasalliklarini oldini olish uchun tushuntirish ishlari olib boriladi
2020-02-04 | Jamiyat
Yangi koronavirus kasalligining tarqalishi munosabati bilan Xalq taʼlimi vazirligi tizimida OʻRI, gripp va koronavirus kasalliklarini oldini olishga qaratilgan tushuntirish ishlari olib boriladi.
Maʼlumki, oʻtgan yilning 31-dekabr kuni Xitoy hukumati Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti (JSST) ga mamlakatning Uxan shahrida nomaʼlum pnevmoniya epidemiyasi yuzaga kelgani haqida xabar qilgan edi. Kasallanishning birinchi holatini dengiz mahsulotlari sotiladigan bozor bilan bogʻlashmoqda. Joriy yilning 7-yanvar kuni xitoylik mutaxassislar kasallik qoʻzgʻatuvchisi koronavirus 2019-nCoV ekanini aniqlashdi. Koronavirus boshqa xorij mamlakatlarida ham qayd etilgan.
Taʼkidlash joizki, yurtimizda aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini taʼminlash, kasallikning kirib kelishi va tarqalishining oldini olish maqsadida Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, davlat chegarasi kesishgan joylardagi sanitariya-karantin punktlaridan oʻtayotgan yoʻlovchilarni sifatli tibbiy-sanitariya koʻrigidan oʻtkazishga alohida eʼtibor qaratilib, pnevmoniya va boshqa oʻtkir respirator kasalliklari alomatlari aniqlangan bemorlarni alohidalash va shifoxonalarga yotqizish choralari koʻrilmoqda.
Sogʻliqni saqlash vazirligi tavsiyasiga koʻra, Xalq taʼlimi vazirligi tizimida OʻRI, gripp va koronavirus kasalliklarini oldini olishga qaratilgan tushuntirish ishlari olib boriladi.
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi OʻRI, gripp va koronavirus kasalliklarini oldini olishga qaratilgan tavsiyalar ishlab chiqdi:
- xonalar haroratini meʼyorda boʻlishi, xonalarni tez-tez shamollatib turish va namli dezinfeksiya ishlarini muntazam olib borish;
- kasallikning klinik belgilari va tana harorati yuqori boʻlgan ishchilar, talabalar va oʻquvchilar aniqlanganda ularni ishga va oʻqishga qoʻymaslik, tibbiy muassasaga murojaat etishini tashkil etish;
- hojatxonalarda tozalash va dezinfeksiya ishlarini muntazam olib borilishini nazoratga olish;
- hojatdan chiqqanda va ovqatlanishdan oldin qoʻlni sovunlab yuvish va shaxsiy gigiyena qoidalariga muntazam rioya etilishi;
- talaba va oʻquvchilarni tibbiy niqoblar bilan yetarlicha taʼminlash;
- xodimlar, talabalar va oʻquvchilar ishtirokida tibbiyot mutaxassislarini jalb qilgan holda koronavirus infeksiyasini profilaktikasi boʻyicha oʻquv seminarlarini tashkil etish;
Oʻzingiz va oila aʼzolaringizda yuqorida qayd etilgan kasallik belgilari kuzatilsa, zudlik bilan hududingizdagi tibbiyot muassasasiga murojaat eting. Har qanday davolash ishlari shifokor nazoratida amalga oshirilishi lozim.

В системе МНО будут проведены разъяснительные работы по профилактике ОРИ, гриппа и коронавируса
В связи с распространением нового коронавируса в системе Министерства народного образования будут проведены разъяснительные работы по профилактике ОРИ, гриппа и коронавируса.
Напомним, 31 декабря прошлого года власти Китая информировали Всемирную организацию здравоохранения (ВОЗ) о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань, расположенном в центральной части страны. Первые случаи заражения связывают с местным оптовым рынком, на котором продавались морепродукты. 7 января нынешнего года китайские специалисты установили возбудителя болезни — это коронавирус 2019-nCoV. Случаи заражения вирусом также зафиксированы в других странах.
Стоит отметить, что в Узбекистане Министерством здравоохранения и Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия осуществляется ряд мер с целью обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предотвращения появления и распространения данного заболевания в нашей стране.
В частности, на приграничных территориях особое внимание уделяется качественному медико-санитарному осмотру попутчиков, проходящих через Санитарно-карантинные пункты. Изолируются и госпитализируются больные с пневмонией и другими острыми респираторными заболеваниями. В Узбекистане не зафиксирован ни один случай заражения коронавирусом.
По рекомендации Министерства здравоохранения, в системе народного образования будут проведены разъяснительные работы по профилактике ОРИ, гриппа и коронавируса.
Агентство санитарно-эпидемиологического благополучия распространило рекомендации по профилактике ОРИ, гриппа и коронавируса:
- часто проветривать и дезинфицировать помещение, а также обеспечить температурный режим в помещении;
- не пускать сотрудников и учеников на работу и учебу при клинических симптомах заболевания или высокой температуре, а также обеспечить посещение медицинского учреждения;
- проводить регулярную уборку и дезинфекцию уборных комнат;
- мыть руки и соблюдать правила личной гигиены;
- обеспечить учеников и сотрудников медицинскими масками;
- организовать семинары с участием учеников и сотрудников о коронавирусе и мерах по профилактике;
При симптомах заболевания как можно скорее обратитесь за медицинской помощью. Лечение следует проводить только под наблюдением врача.