Sog‘liqni saqlash vaziri fuqarolarimizga Xitoyga, zarurat bo‘lmaganda, xorijga vaqtinchalik chiqmaslikni tavsiya qilmoqda
2020-01-28 | Sog‘liqni saqlash
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Xitoyda yangi koronavirus oqibatida vafot etganlar soni 80 nafardan, kasallanganlar soni esa 2400 nafardan oshgan. Xubey provintsiyasi va uning ma’muriy markazi Uxan shahrida zararlanishning eng ko‘p holati qayd etilgan.
- Koronavirus bo‘yicha yuzaga kelgan murakkab epidemik vaziyat dunyo miqyosida xavotirli tus olmoqda. Rivojlangan davlatlar, jumladan, Yaponiya, Janubiy Koreya, Tailand, Vetnam, Singapur, Tayvan, Frantsiya va AQShda ham ushbu virus aniqlangan, - deydi Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov. - Ushbu epidemik vaziyatga qarshi yurtimizga kerakli barcha choralar ko‘rilmoqda. Xususan, havo, avtomobil va temir yo‘l transporti ob'yektlarida sanitariya-epidemiologiya va migratsiya nazorati kuchaytirilmoqda. Xitoydan qaytayotgan fuqarolarga tibbiy nazorat o‘rnatilgan. Ammo bu xavfsizlikni to‘liq kafolatlaydi, degani emas. Negaki, koronavirus infektsiyasi havo tomchilari orqali o‘tishi, insondan insonga yuqishi, shuningdek, kasallikning yashirin davri 1 - 14 kungacha kechishi jiddiy xavotir uyg‘otmoqda. Shu bois fuqarolarimizdan Xitoyga, zarurat bo‘lmaganda, boshqa xorijiy davlatlarga ham vaqtinchalik bormaslikni tavsiya qilaman.
Qayd etish joizki, mamlakatimizda mavsumiy gripp kasalligi va koronavirus infektsiyasi bo‘yicha tizimli ravishda epidemik nazorat yo‘lga qo‘yilgan.
Ayni paytda respublikamizda koronavirus infektsiyasi bo‘yicha epidemik vaziyatning barqarorligi kuzatilmoqda. Xitoydan va boshqa chet davlatlardan ushbu infektsiyaning kirib kelish holatlari qayd etilmadi. Yurtimizda epidemik vaziyat barqarorligini ta’minlash maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan muayyan profilaktik tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu borada aniq chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilib, unga asosan, vazirlik va hududlarda sohaning malakali mutaxassislarini jalb etgan holda shtablar tashkil etilgan.
Bundan tashqari, koronavirus infektsiyasiga gumon qilingan bemorlar uchun Virusologiya ilmiy tekshirish va Emidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy tekshirish institutlari klinikasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar sog‘liqni saqlash bosh boshqarmasining yuqumli kasalliklar shifoxonalarida maxsus boks palatalari, ular uchun tegishli dori-darmonlar zahirasi yaratilgan.
“O‘zbekiston havo yo‘llari” va “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyalari hamda hududlardagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik markazlari bosh vrachlariga chet davlatlarda kuzatilayotgan koronavirusning yangi turi bilan bog‘liq murakkab epidemik vaziyat bo‘yicha hushyorlikni oshirish va bu kasallikning respublika hududiga kirib kelishining oldini olish borasida chora-tadbirlarni yanada kuchaytirish to‘g‘risida tavsiya va topshiriqlar berilgan.
Shuningdek, vazirlik tomonidan Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasiga koronavirus bo‘yicha epidemik vaziyat barqarorlashgunga qadar zarurat bo‘lmagan hollarda Xitoyga o‘zbekistonlik sayyohlarni yubormaslik to‘g‘risida ham tavsiya berildi.

Министр здравоохранения рекомендует нашим гражданам временно отложить поездки в Китай и другие зарубежные страны
2020-01-28 | Здравоохранение
По последним данным число погибших от нового коронавируса в Китае превысило 80, заболевших им — 2400. Самое большое количество случаев заражения зарегистрировано в провинции Хубэй и его административном центре — городе Ухань.
— Сложная эпидемическая ситуация, возникшая в связи с распространением коронавируса, приобретает опасный характер в мировом масштабе. Зараженных данным вирусом выявили в ряде стран, как Япония, Республика Корея, Таиланд, Вьетнам, Сингапур, Тайвань, Франция и США, — говорит министр здравоохранения Республики Узбекистана Алишер Шадманов. — Против данной эпидемической ситуации в нашей стране принимаются все необходимые меры. В частности, усиливается санитарно-эпидемиологический и миграционный контроль на объектах воздушного, автомобильного и железнодорожного транспорта. Медицинский осмотр проходят граждане, прибывающие из Китая. Но это не гарантирует полной безопасности. Потому что коронавирусная инфекция передается воздушно-капельным путем, от человека к человеку. Инкубационный период вируса составляет от одного до 14 дней, но заразившиеся могут передавать его другим людям даже в течение инкубации, что вызывает серьезную опасность. Поэтому нашим гражданам рекомендуем, если нет надобности, не выезжать в Китай, временно отложить поездки и в другие зарубежные страны до стабилизации ситуации с новым коронавирусом.
Стоит отметить, что в нашей стране системно налажен эпидемиологический контроль по сезонному гриппу и коронавирусу.
В данное время в республике наблюдается стабильность эпидемиологического состояния по коронавирусной инфекции. Не зафиксированы случаи завоза данной инфекции из Китая и других зарубежных стран. С целью обеспечения стабильности эпидемиологического состояния Министерством здравоохранения Узбекистана реализуются определенные профилактические меры. В этом направлении разработан четкий план мер, в регионах созданы штабы с привлечением квалифицированных специалистов сферы.
Кроме этого, в клиниках Научно-исследовательского института вирусологии, Научно-исследовательского института эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, больницах инфекционных заболеваний Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан, главного управления здравоохранения города Ташкента и управлений здравоохранения областей подготовлены специальные боксы для больных с подозрением на коронавирусные инфекции. В них создан запас соответствующих лекарств.
Представителям компаний «Узбекистон хаво йуллари» и «Узбекистон темир йуллари», главным врачам региональных центров санитарно-эпидемиологического благополучия даны рекомендации и поручения об усилении мер по повышению бдительности по сложному эпидемиологическому состоянию, связанному с встречающимся в зарубежных странах новым типом коронавируса, и предотвращению завоза данного заболевания на территорию нашей республики.
А также Министерство здравоохранения рекомендовало Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма не отправлять узбекистанских туристов в Китай до стабилизации эпидемической ситуации по коронавирусу.