Xitoyda bo‘lib turgan yoki ushbu davlatga tashrif buyurmoqchi bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
2020-01-27 | Jamiyat
O‘zbekistonning Pekin shahridagi Elchixonasi va Shanxay shahridagi Bosh konsulxonasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2020-yil 25-yanvar kuni koronavirus tarqalishi sababli, Xitoy hukumati mamlakatning 1,2 milliard kishi istiqomat qiladigan 25 ta provinsiyasi, markazga bo‘ysunadigan shaharlari va maxsus ma’muriy hududlarida sog‘liqni saqlash bo‘yicha eng yuqori darajadagi favqulodda vaziyatni joriy etdi.
Xubey provinsiyasining 15 dan ortiq shaharlarida maxsus karantin choralari joriy etilgan: transport vaqtincha to‘xtatilgan, vokzallar va aeroportlar ishlamayapti. Pekin shahrida 30 dan ortiq kishi ushbu kasallikni yuqtirgan bo‘lib, u yerda aksar diqqatga sazovor joylar, teatrlar, muzeylar, shu jumladan Taqiqlangan shahar yopilgan.
Elchixona Xitoyda bo‘lib turgan yoki mamlakatga turizm va boshqa maqsadlar uchun tashrif buyurmoqchi bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolariga barcha xavf-xatarlarni inobatga olish va barcha ehtiyot choralarini ko‘rishni tavsiya qiladi.
Elchixona yanvar oyida Uxandan vatanga qaytib kelgan o‘zbekistonlik talabalarni zudlik bilan O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi bilan +998909882330 (direktor o‘rinbosari B.Qurbonov), +998972755074 (bosh mutaxassis F.Qurbonbekov) telefon raqamlari orqali bog‘lanishni qat’iy tavsiya qiladi.
Tashqi ishlar vazirligi Xitoy hududidagi O‘zbekiston fuqarolariga zarur holatlarda istalgan vaqtda mamlakatimizning Pekin shahridagi Elchixonasiga (tel.: +86 135-1102-4242 Bobur Yaxyayev, +86 139 1175-4476 Shuxrat Umirov) hamda Shanxay shahridagi Bosh konsulxonasiga (tel.:+86 131-2255-5772, Aziz Ulug‘bekov) murojaat qilishlari mumkinligini eslatib o‘tadi.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в КНР или планирующих посетить эту страну
Посольство Узбекистана в г. Пекин и Генконсульство в г. Шанхай сообщает, что согласно первичной информации Управления иммиграции в настоящее время в провинции Хубэй постоянно проживает 166 граждан Узбекистана, в январе провинцию посетили 14 наших соотечественников.
26 января 2020 года правоохранительные органы КНР усилили меры по недопущению выезда из карантинной зоны жителей г. Ухань и близ расположенных городов провинции Хубэй. Власти большое внимание уделяют профилактике заражения вирусом, особенно среди пребывающих там иностранных граждан.
Посольство находится в постоянном контакте с соответствующими органами власти КНР и продолжает консульско-правовую поддержку сограждан и проводит среди них разъяснительную работу, в том числе в соцсетях размещает видеоматериалы, опровергающие панические слухи, а также памятки о мерах предосторожности.
Посольство настоятельно рекомендует вернувшимся в январе на родину из г. Ухань узбекским студентам незамедлительно обратиться в Агентство санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения Узбекистана по тел.: +998909882330 (зам.директора Б.Курбонов), +998972755074 (главный специалист Ф.Курбанбеков).
В настоящее время китайская сторона не сняла запрет на эвакуацию иностранных, в том числе узбекских граждан из г. Ухань.
МИД напоминает, что граждане Узбекистана, находящиеся на территории КНР, могут в необходимых случаях обратиться в любое время в Посольство нашей страны в г. Пекин по тел.: +86 135-1102-4242 (Бобур Яхяев), +86 139 1175-4476 (Шухрат Умиров), а также Генеральное консульство в г. Шанхай, тел.: +86 131-2255-5772 (Азиз Улугбеков).