“Bu borada 30-iyul - “Xalqaro do‘stlik kuni” munosabati bilan yurtimizda birinchi marta “Do‘stlik haftaligi”ni va “Do‘stlik” xalqaro forum-festivalini o‘tkazishni taklif etaman.
Mamlakatimizda “jaholatga qarshi - ma’rifat” degan ezgu g‘oya asosida islom dinining insonparvarlik mohiyatini, tinchlik va do‘stlik kabi olijanob maqsadlarga xizmat qilishini targ‘ib etish kun tartibimizdagi doimiy masalalardan biri bo‘lib qoladi.
Joriy yilda hadis ilmining sultoni Imom Buxoriy, kalom ilmi asoschisi Abu Mansur Moturidiy va uning davomchisi Abu Muin Nasafiy hayoti, ilmiy merosiga bag‘ishlangan hamda diniy bag‘rikenglik mavzularida xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiyalar va boshqa tadbirlar tashkil etiladi.
Imom Buxoriy bobomizning Samarqanddagi yodgorlik majmuasini bu mo‘’tabar zotning musulmon dunyosidagi ulug‘ maqomiga mos ravishda mutlaqo yangi loyiha asosida qayta barpo etish ishlarini ham boshlaymiz.
Shuningdek, buyuk alloma Bahovuddin Naqshband bobomizning 700 yillik tavallud ayyomini yuqori saviyada o‘tkazishimiz kerak.
Sizlarga ma’lumki, keyingi yillarda yurtimizda olib borilayotgan insonparvar siyosat tufayli to‘g‘ri yo‘ldan adashgan, bilib-bilmay xatoga qo‘l urgan fuqarolarni sog‘lom hayotga qaytarish bo‘yicha, muhim ishlar amalga oshirilmoqda.
Joriy yilda ham diniy ekstremistik yo‘lga kirib qolganidan chin dildan pushaymon bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy-maishiy muammolarini aniqlash va hal etish, ularni jamiyatga moslashtirish bo‘yicha ishlar davom ettiriladi.
Jahonda shiddat bilan o‘zgarayotgan notinch va murakkab vaziyat, turli mojarolar jonajon Vatanimiz xavfsizligini, el-yurtimizning osoyishta hayotini ta’minlash hamda mavjud tahdid va xatarlarga munosib javob berishga doim tayyor turishimizni taqozo etmoqda.
Prezident huzuridagi Xavfsizlik kengashining yaqinda o‘tkazilgan majlisida bu boradagi ustuvor vazifalar va amaliy chora-tadbirlarni belgilab oldik. Qurolli Kuchlarimiz ushbu vazifalarni samarali ado etadi deb ishonaman.
Biz O‘zbekiston tashqi siyosatini faollashtirish yuzasidan boshlagan keng ko‘lamli ishlarni, milliy manfaatlarimizga javob beradigan, ochiq, pragmatik va chuqur o‘ylangan tashqi siyosat kursini davom ettiramiz.
Olis va yaqindagi barcha davlatlar bilan hamkorlik aloqalarini, uzoq muddatli va ko‘p qirrali sheriklikni yanada kuchaytiramiz.
Bu borada quyidagi ustuvor jihatlarga sizlarning diqqatingizni qaratmoqchiman.
Birinchidan, Markaziy Osiyo mintaqasidagi mamlakatlar bilan barcha sohalarda o‘zaro do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik ruhidagi munosabatlarni sifat va mazmun jihatdan yangi bosqichga olib chiqishimiz zarur.
Ikkinchidan, Rossiya Federatsiyasi, Xitoy Xalq Respublikasi, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Yaponiya, Janubiy Koreya, Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Yevropa Ittifoqi va Osiyo mamlakatlari bilan siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar aloqalarni yanada rivojlantirishga alohida ahamiyat beramiz.
Uchinchidan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Turkiy kengash va boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar doirasida, ko‘p tomonlama hamkorlikni jadallashtirishni davom ettirishimiz zarur.
Orol muammosini hal etishda xalqaro hamkorlikni kuchaytirish maqsadida Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan tuzilgan Orol dengizi mintaqasida inson xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ko‘p tomonlama Trast fondiga katta ishonch bilan qaraymiz.
Biz O‘zbekistonning 2021-2023-yillar mobaynida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga a’zo bo‘lishi masalasini izchil ilgari surish niyatidamiz.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro konventsiyani ishlab chiqishni taklif etgan edik.
Joriy yilda Inson huquqlari bo‘yicha Samarqand forumini yoshlar huquqlariga bag‘ishlab o‘tkazish va unda ushbu konventsiya loyihasini muhokama etishni taklif qilaman.
Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiyani qabul qilishni ham tezlashtirishimiz kerak.
To‘rtinchidan, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi va Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasida faoliyatimiz samarasini yanada oshirishimiz zarur.
O‘zbekistonning 2020-yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raislik qilishi biz uchun tarixiy ahamiyatga ega.
Biz Hamdo‘stlikda savdo-iqtisodiy va transport-tranzit sohalarida hamkorlikni kengaytirish, tashkilot tomonidan qabul qilingan qarorlarning amaliy natijadorligini oshirish va a’zo davlatlar o‘rtasida gumanitar aloqalarni yanada mustahkamlash uchun barcha salohiyat va imkoniyatlarni ishga solamiz.
Shanxay hamkorlik tashkiloti bilan munosabatlarni rivojlantirish O‘zbekiston tashqi siyosatining muhim yo‘nalishi bo‘lib qoladi.
Bundan tashqari, joriy yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Markaziy Osiyo, Yevropa Ittifoqi va Osiyo mamlakatlari bilan oliy darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar o‘tkazilishi kutilmoqda.
Tashriflar doirasida mamlakatimiz manfaatlariga xizmat qiluvchi istiqbolli loyihalar va dasturlar qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Respublikasi bilan hamkorlikni mustahkamlashga munosib hissa qo‘shib kelayotgan mamlakatimizdagi xorijiy diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillariga o‘zimning chuqur minnatdorchiligimni bildiraman.
Hurmatli vatandoshlar, aziz mehmonlar!
2020-yilda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan G‘alabaning 75 yilligi xalqaro miqyosda keng nishonlanadi.
Bizning mard, yengilmas va olijanob xalqimiz buyuk G‘alabani ta’minlashga beqiyos hissa qo‘shgani bilan barchamiz haqli ravishda faxrlanamiz.
Jami 1,5 milliondan ziyod O‘zbekiston farzandlari bu qonli urushda tinchlik va ozodlik uchun mardona jang qilgani, ularning har uch nafaridan biri o‘z yaqinlari bag‘riga qaytmagani, el-yurtimizning front ortida ko‘rsatgan jasoratini xalqimiz hech qachon unutmaydi.
Biz urush va front orti faxriylarini faqatgina bayramlarda emas, balki har doim e’zozlab ardoqlashimiz, ularning sog‘ligi haqida har kuni, har soatda o‘ylashimiz lozim.
Joriy yilda ularga har tomonlama e’tibor yanada kuchaytiriladi.
Jumladan, mamlakatimizning eng yaxshi sanatoriylarida ularning salomatligini tiklash uchun qulay sharoitlar yaratamiz.
Urush yillarida xalqimiz ko‘rsatgan haqiqiy jasorat va matonatni - kino, teatr san’ati, badiiy-publitsistik asarlar, ilmiy tadqiqotlar orqali ko‘rsatish, aholi, ayniqsa, yoshlarimizga ta’sirchan tarzda yetkazish bo‘yicha katta ishlar olib borilmoqda.
Xususan, Toshkent shahrining Olmazor tumanida muhtasham “G‘alaba bog‘i” bunyod etilmoqda.
Xotira va qadrlash kuni va G‘alabaning 75 yilligini har tomonlama munosib va yuqori saviyada nishonlash uchun tayyorgarlik ishlarini puxta tashkil etishimiz kerak.
Biz bundan uch yil oldin mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida buyuk ishlarni boshlaganmiz.
Xalqimizning aql-zakovati, kuch-qudrati va salohiyatiga tayanib, biz dastlabki, lekin o‘ta muhim va salmoqli natijalarga erishmoqdamiz.
Endi ana shu yutuqlarimizni mustahkamlab, yanada dadil va ulkan qadamlar tashlashimiz shart.
Chunki yurtimizdagi islohot va o‘zgarishlar jarayoni ortga qaytmaydigan va hal qiluvchi pallaga kirmoqda.
Natijadorlik hammamiz uchun bosh talab, asosiy mezonga aylanmoqda. Bu borada 2020-yil barchamiz uchun alohida sinov va mas’uliyat yili bo‘ladi.
Endi kechagi yutuq va marralar bizni sira qoniqtirmaydi. Nega deganda, bugungi O‘zbekiston kechagi O‘zbekiston emas. Bugungi xalqimiz ham kechagi xalq emas.
Amaliy natija bilan mustahkamlangan, o‘z mevasi, hosilini berayotgan islohot odamlarning qalbiga, yuragiga tez kirib boradi. Va bunday islohotni, bunday shiddatli jarayonni hech kim, hech qanday kuch to‘xtata olmaydi.
Eng muhimi, islohotlarimiz samarasini yurtimizda yashayotgan har bir inson, har bir oila bugun o‘z hayotida his etishi kerak.
Buning uchun barcha bo‘g‘indagi rahbarlar foizlar, raqamlar, qog‘ozning ortidan quvmasdan, har bir fuqaro uchun, uning hayotiy manfaatlarini ta’minlash uchun ishlashi shart.
Shunda nuroniy keksalarimiz, muhtaram otaxon va onaxonlarimiz, hurmatli ayollarimiz, aziz farzandlarimiz, jajji nabiralarimiz, ko‘pmillatli butun xalqimiz bizdan rozi bo‘ladi.
Bugungi Murojaatnomada bayon qilingan har bir maqsad va vazifaga, ularni amalga oshirishga aynan shu nuqtai nazardan yondashsak, har tomonlama to‘g‘ri bo‘ladi.
Vazirlar Mahkamasi hudud rahbarlari bilan birgalikda, Murojaatnomada belgilab berilgan barcha vazifalar ijrosini so‘zsiz ta’minlab, har chorakda Oliy Majlis oldida hisobot berishi zarur.
Prezident Administratsiyasi va Hukumat Oliy Majlis palatalari bilan birgalikda, 20 kun muddatda 2020 yilga mo‘ljallangan davlat dasturi loyihasini puxta tayyorlab, tasdiqlash uchun kiritsin.
Shu o‘rinda, yana bir muhim masalaga alohida e’tiboringizni qaratmoqchiman.
O‘tgan 3 yil mobaynida O‘zbekistonda so‘z erkinligini ta’minlash, ommaviy axborot vositalarini har tomonlama rivojlantirish, jurnalist va blogerlarning erkin faoliyat yuritishi va ijod qilishlari uchun huquqiy asoslar va keng imkoniyatlar yaratildi.
Bundan keyin ham “to‘rtinchi hokimiyat” vakillarining erkin va xolis faoliyat yuritishlari, respublikamizda amalga oshirilayotgan jadal islohotlarni xalqimiz va xalqaro hamjamiyat uchun ochiq-oydin yoritishlari uchun barcha shart-sharoitlarni yaratamiz.
Joylardagi muammo va kamchiliklarni ro‘y-rost ochib berish, ularni haqqoniy yoritishlarida men professional jurnalistlarni hamisha va har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorman.
* * * *
Imom Buxoriy bobomiz o‘z kitoblarida keltirgan muborak hadisda aytilganidek, “Barcha amallar niyatga qarab bo‘ladi”.
Darhaqiqat, pok niyatlar bilan boshlangan xayrli ishlar albatta ijobat bo‘ladi.
Bugun biz ham tanti, sabr-qanoatli va mehnatkash xalqimiz bilan birga ulug‘ maqsadlarni belgilab, marrani baland olmoqdamiz.
Oldinda bizni ulkan vazifalar, katta imkoniyatlar kutmoqda.
Bir haqiqatni hech qachon unutmaylik: biz buyuk tarix, buyuk davlat, buyuk madaniyat yaratgan xalqmiz.
Biz - hech qachon mehnatdan qochmaydigan, qiyinchilikdan qo‘rqmaydigan, adolatni qadrlaydigan, azmu shijoatli buyuk xalqmiz.
Barchamiz bir tanu bir jon bo‘lib, yakdil va ahil bo‘lib harakat qilsak, halol-pok bo‘lib, yaxshi niyat bilan mehnat qilsak, har qanday marralarni egallashga, boshqacha aytganda, tarixning yangi sahifasini yaratishga qodirmiz.
Bu yo‘lda qanday qiyinchilik va mashaqqatlar bo‘lmasin, barchasini mardona yengib o‘tishga tayyormiz.
Bunday ezgu ishlarda bizga Yaratganning o‘zi, buyuk ajdodlarimizning pok ruhlari madadkor bo‘ladi, deb ishonaman.
Men sizlarning timsolingizda, butun xalqimiz, navqiron o‘g‘il-qizlarimiz timsolida, oldimizga qo‘ygan olamshumul maqsadlar yo‘lida o‘zini ayamasdan, fidokorona mehnat qilayotgan, qalbimga yaqin, samimiy insonlarni ko‘raman.
Bugungi Murojaatnomada belgilab berilgan ustuvor maqsad va vazifalarni amalga oshirishda, avvalo, mehnatkash va bag‘rikeng xalqimizga, hamda ularning vakillari bo‘lgan sizlarga ishonaman va tayanaman.
Yana bir bor barchangizga sihat-salomatlik, cheksiz kuch-g‘ayrat, yutuq va omadlar, oilaviy baxt va saodat tilayman.

Шавкат Мирзиёев: Мы способны открыть новую славную страницу в истории нашего народа
Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису затронул вопросы укрепления межнационального согласия и развития международного сотрудничества:
“Предлагаю в связи с Международным днем дружбы, который отмечается 30 июля, провести в нашей стране первую Неделю дружбы и Международный форум-фестиваль «Дружба».
На повестке дня всегда должны стоять вопросы доведения до широкой общественности истинно гуманистической сути исламской религии, провозглашающей ценности мира, дружбы и согласия, утверждения в нашей жизни благородной идеи “Просвещение – против невежества”.
В этом году будут организованы международные научно-практические конференции и другие мероприятия по тематике религиозной толерантности, а также посвященные жизни и научному наследию великого ученого-мухадиса Имама Бухари, выдающегося теолога Абу Мансура Мотуриди и продолжателя его дела Абу Муина Насафи.
Нам предстоит большая работа по реконструкции мемориального комплекса Имама Бухари в Самарканде на основе уникального проекта.
В то же время нам следует провести на высоком организационном уровне 700-летие со дня рождения великого мыслителя Бахоуддина Накшбанда.
В последние годы в рамках осуществляемой в нашей стране политики гуманизма проводится важная работа по возвращению к нормальной жизни граждан, по неведению сбившихся с правильного пути.
И в текущем году мы продолжим реализацию мер по выявлению и решению социально-бытовых проблем, социальной адаптации лиц, оказавшихся вовлеченными в религиозно-экстремистскую деятельность и искренне раскаявшихся.
Стремительно меняющаяся сложная и тревожная обстановка, конфликты в разных регионах мира требуют от нас всегда быть бдительными, готовыми защищать нашу Родину, мирную и спокойную жизнь нашего народа и достойно реагировать на все вызовы и угрозы.
На состоявшемся недавно заседании Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан мы определили приоритетные задачи и практические меры в этом направлении. Уверен, что Вооруженные Силы нашей страны обеспечат эффективное выполнение поставленных задач.
Мы продолжим начатую масштабную работу по усилению отвечающей нашим национальным интересам открытой, прагматичной и глубоко продуманной внешней политики. Расширим сотрудничество со всеми странами ближнего и дальнего зарубежья.
В этом плане считаю необходимым обратить ваше внимание на следующие приоритеты.
Первый. Нам следует и далее укреплять отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнерства со странами Центральной Азии во всех сферах.
Второй. Необходимо и дальше развивать политические, торгово-экономические, инвестиционные, транспортно-коммуникационные и культурно-гуманитарные связи с Российской Федерацией, Китайской Народной Республикой, Соединенными Штатами Америки, Японией, Южной Кореей, Турцией, Объединенными Арабскими Эмиратами, государствами Европейского Союза и Азии.
Третий. Мы активизируем многостороннее сотрудничество в рамках Организации Объединенных Наций, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Организации исламского сотрудничества, Совета сотрудничества тюркоязычных государств и других авторитетных международных структур.
В сфере углубления международного сотрудничества в решении проблемы Арала мы возлагаем большие надежды на организованный под эгидой ООН Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Намерены последовательно продвигать вопрос о членстве Узбекистана в период 2021-2023 годов в Совете по правам человека Организации Объединенных Наций.
На 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН мы предложили разработать Международную конвенцию о правах молодежи. Предлагаю посвятить правам молодежи предстоящий в этом году Самаркандский форум по правам человека и обсудить на нем проект данной конвенции. Следует также ускорить принятие Национальной стратегии по правам человека.
Четвертый. Необходимо и дальше повышать эффективность участия Узбекистана в Содружестве Независимых Государств и Шанхайской организации сотрудничества.
Председательство Узбекистана в Содружестве Независимых Государств в 2020 году имеет для нас историческое значение. Мы задействуем все возможности для расширения экономического сотрудничества в Содружестве, повышения результативности принятых организацией решений и дальнейшего укрепления гуманитарных связей между странами-участницами.
Развитие отношений в рамках Шанхайской организации сотрудничества останется одним из важных направлений внешней политики Узбекистана.
Кроме того, в этом году ожидается проведение двусторонних и многосторонних встреч на высшем уровне – с руководителями ряда государств СНГ, Центральной Азии, Европейского Союза и Азии.
В их рамках предусматривается принятие перспективных проектов и программ, отвечающих интересам нашего народа.
Пользуясь случаем, выражаю глубокую благодарность аккредитованным в нашей стране представителям дипломатического корпуса и международных организаций, которые вносят достойный вклад в укрепление сотрудничества с Республикой Узбекистан.
В 2020 году в международном масштабе будет широко отмечаться 75-летие Победы во Второй мировой войне.
Мы по праву гордимся огромным вкладом, который наш мужественный и благородный народ внес в эту Великую победу.
В общей сложности более 1,5 миллиона сыновей и дочерей Узбекистана сражались за мир и свободу в этой кровавой войне, каждый третий из них не вернулся домой, к своим родным и близким. Наш народ никогда не забудет их подвиг, а также самоотверженность тех, кто трудился в тылу.
Наш долг – чествовать ветеранов войны и труда не только в праздники, но и на постоянной основе, всегда заботиться о них, их здоровье и благополучии. В нынешнем году внимание к этому вопросу будет еще больше усилено. В частности, мы создадим условия для того, чтобы ветераны смогли укрепить свое здоровье в лучших санаториях страны.
Проводится масштабная работа по увековечению героизма и стойкости нашего народа в годы войны посредством искусства кино, театра, в художественно-публицистических произведениях, а также организации научных исследований, доведения до общественности, особенно до молодежи, непреходящего значения великого подвига наших отцов и дедов.
В частности, в Алмазарском районе Ташкента строится новый “Парк Победы”.
Мы должны организовать всестороннюю, на самом высоком уровне, подготовку к празднованию Дня памяти и почестей – 75-летию Великой Победы.
Три года тому назад мы начали судьбоносную работу по глубокой модернизации и обновлению нашей страны на новом этапе национального развития.
На этом пути, опираясь на огромный интеллектуальный потенциал, силы и возможности нашего народа, мы достигли первых, но очень важных и весомых результатов.
Теперь нам предстоит закрепить этот успех, решительно идти вперед, к достижению еще более высоких рубежей.
Сегодня реформы и преобразования в стране приобрели необратимый характер и вступают в решающую фазу. Главным критерием всей нашей деятельности становится реальный результат. В этом плане 2020 год станет для всех нас особым экзаменом, годом испытания на прочность и возросшей ответственности.
Вчерашние успехи и результаты уже не удовлетворяют нас – сегодня Узбекистан кардинально изменился, в корне поменялось и мировоззрение народа.
Реформы, дающие реальные плоды, получают поддержку и одобрение людей. И такие преобразования, такой динамичный процесс никто не в силах остановить.
Но самое важное, мы должны добиться того, чтобы результаты реформ почувствовали в своей повседневной жизни каждая семья, все наши соотечественники.
Для этого руководители всех уровней обязаны, не гоняясь за процентами и цифрами, нацелить свою работу на обеспечение жизненных интересов каждого человека.
Только тогда наши уважаемые ветераны, дорогие женщины, молодое поколение, весь наш многонациональный народ одобрят нынешний курс демократических реформ.
Думаю, что именно с этой точки зрения нам следует подходить к выполнению задач, поставленных в этом Послании.
Новый состав Кабинета Министров совместно с руководителями регионов должен обеспечить безусловное их исполнение и ежеквартально отчитываться перед Олий Мажлисом.
Администрации Президента и Правительству поручается в 20-дневный срок глубоко проработать с палатами Олий Мажлиса проект государственной программы на 2020 год и внести ее на утверждение.
В течение последних трех лет созданы правовые основы и широкие возможности для обеспечения свободы слова, всестороннего развития средств массовой информации, беспрепятственной работы журналистов и блогеров.
Мы в дальнейшем продолжим формирование необходимых условий для свободной деятельности представителей «четвертой власти», объективного освещения хода осуществляемых в стране динамичных реформ и широкого информирования о них отечественной и зарубежной общественности.
Я готов всегда и всесторонне поддерживать профессиональных журналистов в открытом освещении проблем и недостатков на местах.
Великий Имам Бухари в одном из хадисов приводит мудрые слова: “Дела – по намерениям”.
Действительно, работа, начатая с чистыми помыслами, обязательно принесет хорошие плоды.
Сегодня мы вместе с нашим трудолюбивым, стойким и благородным народом ставим перед собой высокие цели и большие задачи.
Каждый из нас должен хорошо осознавать: мы – народ с великой историей, великой культурой, который не боится никаких испытаний, с честью преодолевая любые трудности на пути к свободной и благополучной жизни.
Если мы будем вместе, сплоченно и добросовестно трудиться, то сможем покорить любые, самые высокие рубежи, открыть новую славную страницу в истории нашего народа.
В реализации определенных в сегодняшнем Послании приоритетных целей и задач я опираюсь прежде всего на наш трудолюбивый и великодушный народ, нашу целеустремленную молодежь, на всех соотечественников, которые самоотверженно трудятся во имя процветания родного Узбекистана.