Shavkat Mirziyoyev: Tadbirkorlik subyektlari va yangi ish o‘rinlari hududlar rahbarlari faoliyatini baholashda eng asosiy mezon bo‘ladi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev parlamentga Murojaatnomasida ijtimoiy masalalarga ham alohida ahamiyat qaratdi:
“Oxirgi uch yilda “Inson manfaatlari hamma narsadan ustun” degan tamoyil asosida xalqimiz hayotini tubdan yaxshilash bo‘yicha olib borayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy islohotlarni davom ettiramiz.
Buning uchun, birinchidan, aholi farovonligini oshirish va uning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish – biz uchun bosh vazifalardan biri bo‘lib qoladi.
Hududlarda, ayniqsa, qishloqlarda aholining aksariyat qismi yetarli daromad manbaiga ega emasligi sir emas.
Har qanday mamlakatda bo‘lgani kabi bizda ham kam ta'minlangan aholi qatlamlari mavjud.
Turli hisob-kitoblarga ko‘ra, ular taxminan 12-15 foizni tashkil etadi. Bu yerda gap kichkina raqamlar emas, balki 4-5 million aholimiz vakillari haqida ketayapti.
Ba'zi odamlar ijtimoiy nafaqa va moddiy yordam pulini to‘lash yoki ular miqdorini oshirish orqali ushbu muammoni hal qilish mumkin, deb o‘ylaydi.
Bu – bir tomonlama yondashuv bo‘lib, muammoni to‘la yechish imkonini bermaydi.
Kambag‘allikni kamaytirish – bu aholida tadbirkorlik ruhini uyg‘otish, insonning ichki kuch-quvvati va salohiyatini to‘la ro‘yobga chiqarish, yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha kompleks iqtisodiy va ijtimoiy siyosatni amalga oshirish.
Shuning uchun, Jahon banki, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Rivojlanish Dasturi va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan birga Kambag‘allikni kamaytirish dasturini ishlab chiqishni taklif qilaman.
Bunda xalqaro me'yorlar asosida chuqur o‘rganishlar o‘tkazib, kambag‘allik tushunchasi, uni aniqlash mezonlari va baholash uslublarini qamrab olgan yangi metodologiyani yaratish lozim.
Shuningdek, Farg‘ona vodiysining 22 ta qishloq tumanlarida aholida zamonaviy ishbilarmonlik va biznes ko‘nikmalarini shakllantirish bo‘yicha boshlangan ijobiy tajribani barcha hududlarda bosqichma-bosqich joriy etishimiz kerak.
Joylardagi ijtimoiy muammolarni hal etishga oid tadbirkorlik tashabbuslarini, ayniqsa, yoshlar va ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlashga ustuvor ahamiyat berish zarur.
Ushbu maqsadda aholi va tadbirkorlarga, mikro-moliya xizmatlari va moliyaviy resurslarga, davlat xaridlariga keng yo‘l ochib beriladi.
Bunday choralar orqali odamlarimizda tadbirkor bo‘lishga ishtiyoq va ishonch ortadi, ular ko‘proq daromad olishga intiladi.
Shu bilan birga, hamma ham tadbirkor bo‘la olmaydi. Shu sababli bunday odamlar bilan tizimli ishlab, ularni kasbga qayta tayyorlash orqali munosib ish joyi bilan ta'minlash lozim.
Ushbu maqsadlar uchun 700 million dollar jalb qilinadi.
Biz yangi ish o‘rinlarini yaratadigan tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashimiz, ta'bir joiz bo‘lsa, ularni yelkamizda ko‘tarishimiz kerak.
Vazirlar Mahkamasiga ikki oy muddatda ijtimoiy tadbirkorlik asoslari va uni rag‘batlantirish choralari to‘g‘risida tegishli qonun loyihasini ishlab chiqish topshiriladi.
Shuningdek, Hukumat joriy yilda davlat dasturlari doirasida hamda tadbirkorlikni rivojlantirish orqali 500 mingta yangi ish o‘rinlari yaratishni ta'minlashi zarur.
Alohida ta'kidlamoqchiman, har bir tarmoq, soha, viloyat va tumanda yaratilgan tadbirkorlik subyektlari va yangi ish o‘rinlari shu hududlar rahbarlari faoliyatini baholashda eng asosiy mezon bo‘ladi.
Yil davomida byudjet tizimi xodimlarining ish haqi, pensiya, stipendiya va nafaqalar miqdori inflyasiyadan yuqori miqdorda oshiriladi.
Ijtimoiy nafaqa to‘lashning mukammal tizimini joriy etish, jumladan, kam ta'minlangan oilalarga ko‘mak ko‘rsatish qamrovini kengaytirish, byudjet mablag‘lari maqsadli sarflanishini ta'minlash zarur.
Shuningdek, nafaqa tayinlashdagi mezonlarni qayta ko‘rib chiqish va uni belgilashda ochiq va adolatli tizimni yaratish, bu borada mahallaning ishtirokini tanqidiy qayta ko‘rib chiqish lozim.
Umuman olganda, aholi ijtimoiy nafaqa bo‘yicha bitta idoraga murojaat qilganidan keyin, o‘sha idoraning o‘zi bir kunda hamma hujjatlarni tayyorlab, masalaning yechimini topishi kerak.
Fuqarolarimiz pensiyaga chiqishi uchun faqat pasporti bilan murojaat qilishi kifoya bo‘ladigan tizim yaratiladi.
Buning uchun, birinchi navbatda, davlat arxivi tizimi elektron shaklga o‘tkazilishi kerak.
Joriy yilda keksalar, jumladan, yolg‘iz keksalar bilan ishlash, ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yaxlit va ta'sirchan tizim yaratish zarur.
Ular uchun ajratilayotgan ijtimoiy to‘lovlar miqdori ham, qayta ko‘rib chiqilishi kerak.
“Mehribonlik uylari”da tarbiyalangan yoshlarning ijtimoiy moslashuvi, xususan, ularni ish bilan, kelajakda uy-joy bilan ta'minlash bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqish zarur.
Chunki, bunday farzandlarimiz ularning g‘amxo‘ri, mehriboni, ortidagi suyanchi davlat va jamiyat ekanini doimo qalbdan his qilib turishi shart.
Nogironlik, dafn marosimi, boquvchisini yo‘qotganlik bo‘yicha nafaqalar, ish paytida mayib bo‘lganlik uchun tovon puli kabi to‘lovlarni qayta ko‘rib chiqib, “Ijtimoiy sug‘urta to‘g‘risida”gi qonunni ishlab chiqish zarur.
Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda Aholini ijtimoiy himoya qilish konsepsiyasini ishlab chiqishi, yuqorida qayd etilgan yo‘nalishlar bo‘yicha ustuvor vazifalarni belgilashi lozim.
Ikkinchidan, sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish, tibbiy xizmat sifatini oshirish bo‘yicha islohotlarimizni ham qat'iyat bilan davom ettiramiz.
Shifokorlarning jamiyatdagi o‘rni va maqomini kuchaytirish, ularga nisbatan xalqimiz hurmatini oshirish, munosib mehnat sharoiti yaratish va daromadini ko‘paytirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar ko‘rishimiz lozim.
Davlat tibbiyot tashkilotlari va aholini dori vositalari, tibbiyot buyumlari bilan ta'minlashga o‘tgan yilga nisbatan 1,3 barobar ko‘p yoki qariyb 1,5 trillion so‘m ajratiladi.
281 ta tibbiyot muassasasini qurish va ta'mirlashga byudjetdan 1,1 trillion so‘m sarflanadi.
Shuningdek, 17 ta ixtisoslashgan ilmiy-amaliy tibbiyot muassasasini boshqarishda zamonaviy menejmentni joriy etish zarur.
Davlat-xususiy sheriklik asosida xususiy tibbiyotni yanada rivojlantirish, sog‘lom raqobatni kuchaytirish, birinchi navbatda, ixtisoslashgan tibbiyot markazlariga xorijiy investorlarni jalb etish choralarini ko‘rish zarur.
Gematologik va virusologik yordam sifatini oshirish, bu turdagi davolash qiyin bo‘lgan bemorlarga tibbiy xizmat ko‘rsatishni tubdan isloh qilish vaqti keldi.
Qon va virusli kasalliklarni barvaqt aniqlash, davolash uchun malakali gematolog, virusolog va immunolog tayyorlash, dori-darmon va tibbiyot texnikasi uchun mablag‘larni ko‘paytirishimiz zarur.
Ixtisoslashgan markazlar va ularning filiallarida, shuningdek, Toshkent shahridagi tibbiyot muassasalarida shu yil elektron tibbiy kartalarni joriy etish lozim.
Sog‘liqni saqlash sohasini moliyalashtirishni tubdan isloh qilish maqsadida bu yil majburiy tibbiy sug‘urtaga oid qonunlarni qabul qilish va uni amalga oshirish bo‘yicha barcha tashkiliy choralarni ishlab chiqish lozim.
Ushbu tizim joriy yilda Sirdaryo viloyatida tajriba sifatida boshlanadi.
Dori vositalari harakatini nazorat qilish, kontrafakt mahsulotlar aylanishiga chek qo‘yish va dorilarning real narxini “onlayn” tartibida kuzatib borish tizimini yaratish ham dolzarb vazifalardandir.
Uchinchidan, biz bu yil xotin-qizlar va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlarni yangi pog‘onaga ko‘taramiz.
2020 yilda 5,5 ming nafar xotin-qizning kichik biznes loyihalariga 100 milliard so‘m miqdorida imtiyozli kredit beriladi. Buning uchun banklarga davlat byudjetidan resurs ajratamiz.
Bundan tashqari, 1 ming 576 nafar xotin-qizga yangi uy-joylarga ega bo‘lishi uchun byudjet hisobidan boshlang‘ich badal to‘lab beriladi.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj opa-singillarimizni Xotin-qizlar tadbirkorlik markazlarida 5 ta muhim tashabbus doirasida qisqa o‘quv kurslarida o‘qitish tashkil etiladi.
Mamlakatimizdagi tub o‘zgarishlar, yoshlarga oid davlat siyosatini yanada rivojlantirishni kun tartibiga qo‘ymoqda.
Yoshlar bilan ishlash samaradorligini baholash bo‘yicha yagona ko‘rsatkichlar ishlab chiqish, yoshlar siyosatini baholash milliy indeksini joriy etish kerak.
O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi “O‘zbekiston yoshlari – 2025” konsepsiyasini ishlab chiqishi, unda ma'naviy va jismoniy barkamol avlodni voyaga yetkazishning amaliy chora-tadbirlari belgilanishi lozim.
Jamiyatda tinchlik va osoyishtalikni ta'minlashda hech kim chetda turmasligi, “O‘z bolangizni, o‘z uyingizni, o‘z Vataningizni ko‘z qorachig‘idek asrang!” degan shior odamlarimiz qalbidan chuqur joy olishi zarur.
Jamiyatimizda aholi, ayniqsa, yosh yigit va qizlarimizning ma'naviy va ma'rifiy saviyasini doimiy yuksaltirish – birinchi darajali ahamiyatga ega.
Shu bois, “Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari” degan dasturiy g‘oya asosida yoshlarni ona yurtga sadoqat ruhida tarbiyalash, ularda tashabbuskorlik, fidoyilik, axloqiy fazilatlarni shakllantirish – o‘ta sharafli vazifa.
Yoshlar bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasidan boshlangan yangi tashabbusimizni butun mamlakatimiz bo‘yicha amalga oshiramiz.
Men viloyat rahbarlarini, joylardagi barcha jamoatchilikni ushbu masalaga jiddiy e'tibor berishga chaqiraman.
To‘rtinchidan, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini keng qaror toptirish kerak.
Bu borada hududlarda aholi, ayniqsa, yoshlarimiz uchun yangi ommaviy sport ob'ektlarini qurish zarur.
Bu yil 269 ta futbol, voleybol, basketbol va badminton maydonlari, 178 ta boks, kurash, fitnes va gimnastika sport zallari, 32 ta tennis korti qurish bo‘yicha salkam 500 milliard so‘mlik loyihalar amalga oshiriladi.
Yoshlar orasida iqtidorli sportchilarni seleksiya qilishning “tashkilot – tuman (shahar) – hudud – respublika” bosqichlaridan iborat to‘rt bosqichli tizimi joriy etiladi.
Bu yil Tokioda bo‘lib o‘tadigan Olimpiada va Paralimpiada o‘yinlarida sportchilarimiz munosib ishtirok etishi uchun Hukumat va Milliy olimpiya qo‘mitasi barcha sharoitlarni yaratishlari zarur.
Beshinchidan, atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik holatni yaxshilashga e'tiborni kuchaytirishimiz kerak.
Avvalo, Orol fojiasi oqibatlarini yumshatish bo‘yicha boshlagan misli ko‘rilmagan ishlarimizni davom ettirib, dengizning qurigan tubida o‘rmonzorlarni kengaytirish, Nukus, Urganch va Xiva shaharlari atrofida “yashil belbog‘”lar barpo etishimiz lozim.
Ishlab chiqarish jarayonini ekologik nazorat qilish tizimini takomillashtirish, ekologik audit o‘tkazish tartibini qayta ko‘rib chiqib, xususiy auditorlik faoliyatini jonlantirish ham muhim vazifadir.
Hukumat sanoat rivojlanishining ekologiyaga ta'sirining oldini olish bo‘yicha 2025 yilgacha mo‘ljallangan kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqsin.
Shuningdek, nufuzli xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda, joriy yil 1 oktyabrga qadar Ekologiya kodeksi loyihasini ishlab chiqishi lozim.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, tuman va shaharlar hokimliklari har bir hudud va korxona bo‘yicha ekologiyani yaxshilash, chiqindilarga doir ishlar yuzasidan dasturlarni ishlab chiqishi va ijrosini ta'minlashi shart.
Oltinchidan, madaniyat va san'at muassasalariga alohida e'tibor qaratish, ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash choralarini ko‘rish zarur.
Joriy yilda byudjet mablag‘lari hisobidan 22 ta teatr va madaniyat ob'ektlari quriladi va rekonstruksiya qilinadi.
Shuningdek, davlat-xususiy sherikligi asosida 20 ta madaniyat markazi va istirohat bog‘lari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Kinematografiya sohasida badiiy jihatdan yetuk asarlar yaratish, zamonaviy kinoindustriyani rivojlantirish, jumladan, yangi kinoteatrlar qurishni ta'minlash lozim.
Joriy yilda davlat buyurtmasi asosida kino mahsulotlari ishlab chiqarishni moliyalashtirish takomillashtiriladi.
Shu bois, Kinematografiyani 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini hamda “Kinematografiya to‘g‘risida”gi qonunni ishlab chiqishimiz lozim.
Bundan tashqari, bu yil madaniy hayotimizdagi muhim voqea – Shahrisabz shahrida Ikkinchi xalqaro Maqom festivalini muvaffaqiyatli o‘tkazishimiz kerak.
Shuningdek, 2020-yilda xalqimiz tarixining murakkab damlarida, ma'rifat mash'alini baland ko‘tarib chiqqan alloma va adib Mahmudxo‘ja Behbudiyning 145 yillik tavallud sanasini keng nishonlanadi.
Umuman, biz jadidchilik harakati, ma'rifatparvar bobolarimiz merosini chuqur o‘rganishimiz kerak.
Bu ma'naviy xazinani qancha ko‘p o‘rgansak, bugungi kunda ham bizni tashvishga solayotgan juda ko‘p savollarga to‘g‘ri javob topamiz.
Bu bebaho boylikni qancha faol targ‘ib etsak, xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz bugungi tinch va erkin hayotning qadrini anglab yetadi”.

Шавкат Мирзиёев: Основным критерием в оценке деятельности руководителей регионов будет рост числа субъектов предпринимательства и рабочих мест
Глава государства Шавкат Мирзиёев в своем Послании парламенту особое внимание уделил и социальным вопросам:
“Мы ускоренно продолжим масштабные социальные реформы по коренному улучшению жизни народа, которые последние три года осуществляются на основе принципа “Интересы человека – превыше всего”.
Первое. Повышение благосостояния людей и усиление их социальной защиты останутся в числе наших самых главных задач.
Не секрет, что большая часть жителей регионов, особенно сел, не имеют достаточных источников дохода. Как и во всех странах, у нас тоже есть малообеспеченные слои населения. По разным подсчетам этот показатель составляет 12-15 процентов. Речь идет о 4-5 миллионах жителей нашей страны.
Многие полагают, что данную проблему можно решить выплатой пособий и материальной помощи или повышением их размеров. Однако это – однобокий подход, не позволяющий в корне решить проблему.
Снижение бедности требует реализации комплексной экономической и социальной политики – от стимулирования предпринимательской активности до мобилизации способностей и потенциала населения, создания новых рабочих мест.
В связи с этим я предлагаю разработать совместно со Всемирным банком, Программой развития ООН и другими международными организациями Программу сокращения бедности.
При этом необходимо на основе глубокого анализа международных норм разработать новую методологию, включающую определение понятия бедности, критерии и методы ее оценки.
Вместе с тем во всех регионах необходимо поэтапно внедрять начатый в 22 сельских районах Ферганской долины эксперимент по формированию у населения современных навыков ведения бизнеса и предпринимательства, который дает положительные результаты.
Приоритетное внимание необходимо уделить реализации предпринимательских инициатив, способствующих решению социальных проблем на местах, особенно поддержке предпринимательства среди молодежи и женщин.
Населению и предпринимателям будет предоставлен широкий доступ к услугам микрофинансирования и финансовым ресурсам, к государственным закупкам.
Этими мерами мы повысим интерес людей к предпринимательству, уверенность в бизнесе и стремление увеличивать свои доходы.
Однако, как известно, не все имеют предпринимательские способности. Поэтому мы должны уделить отдельное внимание таким людям и обеспечить их достойной работой путем профессиональной переподготовки.
На эти цели будет направлено 700 миллионов долларов.
Мы должны всесторонне поддерживать предпринимателей, создающих рабочие места.
Кабинету Министров поручается в 2-месячный срок разработать проект закона об основах социального предпринимательства и мерах по его стимулированию.
Наряду с этим Правительство должно обеспечить в текущем году создание 500 тысяч новых рабочих мест в рамках государственных программ.
Хочу особо подчеркнуть, что основным критерием в оценке деятельности руководителей регионов будет рост числа субъектов предпринимательства и рабочих мест в отраслях, сферах, областях и районах.
В течение года размеры заработной платы, пенсий, стипендий и пособий будут повышаться с опережением инфляции. Необходимо также внедрить новую систему выплаты социальных пособий, в том числе расширить охват малообеспеченных семей, обеспечить целевое расходование бюджетных средств. Вместе с тем следует пересмотреть критерии и перейти к прозрачной системе назначения пособий, дать критическую оценку участию в этом махалли.
В целом новая система должна работать так, чтобы граждане могли обратиться за социальным пособием в одно ведомство, которое в тот же день подготовит все необходимые документы и решит вопрос. Кроме того, будет создана система, при которой гражданам для оформления пенсии будет достаточно предъявить паспорт. С этой целью необходимо перевести фонд государственного архива в электронный банк данных.
В нынешнем году предстоит создать целостную и эффективную систему работы с пожилыми людьми, особенно с одинокими, их социальной поддержки. Необходимо также пересмотреть размер выделяемых им социальных выплат.
Будет разработана отдельная программа социальной адаптации воспитанников домов «Мехрибонлик», в частности, обеспечения их рабочими местами, а в дальнейшем – и жильем. Нам очень важно, чтобы такие дети постоянно ощущали заботу и внимание государства и общества.
Следует пересмотреть выплаты пособий по инвалидности, на погребение, в связи с утратой кормильца, компенсаций за производственные травмы. Необходим закон “О социальном страховании”.
Кабинету Министров в двухмесячный срок поручается разработать Концепцию социальной защиты населения, предусмотрев в ней приоритетные задачи по указанным направлениям.
Второе. Мы последовательно продолжим наши реформы по развитию системы здравоохранения, повышению качества медицинского обслуживания населения.
Нам необходимо принять практические меры по созданию достойных условий труда и повышению доходов медицинских работников, укреплению их авторитета в обществе.
На обеспечение государственных медицинских учреждений и населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения будет выделено 1,5 триллиона сумов, то есть в 1,3 раза больше, чем в прошлом году. На строительство и ремонт 281 медицинского учреждения намечено направить 1,1 триллиона сумов.
Вместе с тем предстоит внедрить современную систему менеджмента в 17 специализированных научно-практических медицинских центрах.
Следует принять меры по дальнейшему развитию частной медицины на основе государственно-частного партнерства, усилению здоровой конкуренции в сфере, в первую очередь за счет привлечения иностранных инвестиций в развитие специализированных медицинских центров.
Само время требует повысить качество гематологической и вирусологической помощи населению, кардинально реформировать систему медицинского обслуживания пациентов с трудноизлечимыми заболеваниями этой категории. Нам необходимо увеличить финансирование раннего выявления гематологических и вирусных заболеваний, подготовки квалифицированных гематологов, вирусологов и иммунологов, закупки лекарств и медицинской техники.
Нужно ввести электронные медицинские карты в специализированных центрах и их филиалах, в частности, в этом году – в медицинских учреждениях Ташкента.
В целях коренного реформирования системы финансирования здравоохранения необходимо в 2020 году принять закон об обязательном медицинском страховании и разработать все организационные меры для внедрения новой системы. В качестве эксперимента в этом году она начнет функционировать в Сырдарьинской области.
Актуальными задачами являются контроль за оборотом лекарственных средств, пресечение оборота контрафактной продукции, создание системы отслеживания реальных цен лекарств в режиме “онлайн”.
Третье. Мы должны продолжить системную работу по поддержке молодежи и женщин.
В 2020 году на реализацию бизнес-проектов 5,5 тысячи женщин будет выделено 100 миллиардов сумов льготных кредитов. Необходимые для этого ресурсы будут направлены в банки из Государственного бюджета. Кроме того, государство компенсирует 1 576 женщинам первоначальный взнос на приобретение нового жилья. В рамках программы «Пять инициатив» в центрах женского предпринимательства необходимо организовать краткосрочные учебные курсы для получения профессии.
Коренные преобразования в нашей стране обуславливают актуальность дальнейшего развития государственной молодежной политики. Мы должны ввести единые критерии оценки эффективности работы с молодежью, национальный индекс оценки молодежной политики.
Союзу молодежи Узбекистана следует разработать Концепцию “Молодежь Узбекистана– 2025” и определить практические меры по воспитанию духовно и физически развитого подрастающего поколения.
Никто не должен стоять в стороне в очень важной работе по обеспечению мира и спокойствия в нашей стране, глубокого утверждения в обществе принципа: “Береги своих детей, свой дом, свою Родину – как зеницу ока!”
Первостепенное значение имеет развитие духовно-нравственного мира наших людей, особенно молодежи. Поэтому важнейшей задачей для нас является ее воспитание на основе идеи “От национального возрождения – к национальному прогрессу”, в духе патриотизма, преданности Родине.
Как известно, в Республике Каракалпакстан мы начали реализацию новых инициатив, которые теперь надо распространить по всей стране.
Призываю руководителей регионов и общественность на местах обратить серьезное внимание на решение этого важного вопроса.
Четвертое. Нам следует еще шире распространять здоровый образ жизни среди населения.
В этих целях в регионах необходимо построить новые объекты массового спорта, особенно для молодежи. В нынешнем году будут реализованы проекты почти на 500 миллиардов сумов, предусматривающие строительство 269 футбольных, волейбольных, баскетбольных и бадминтонных площадок, 178 залов для занятия боксом, курашем, фитнесом и гимнастикой, 32 теннисных кортов.
Будет внедрена прозрачная четырехступенчатая система отбора одаренных спортсменов по принципу “организация – район (город) – регион – республика”.
Правительство и Национальный олимпийский комитет должны создать все условия для достойного выступления наших спортсменов на предстоящих Олимпийских и Паралимпийских играх в Токио.
Пятое. Следует усилить внимание к вопросам охраны окружающей среды и улучшения экологической ситуации в стране.
Мы продолжим масштабную работу по смягчению последствий аральской трагедии, расширению лесонасаждений на высохшем дне моря, созданию “зеленых поясов” вокруг городов Нукус, Ургенч и Хива.
Важными задачами также являются совершенствование системы экологического контроля на производстве, пересмотр порядка проведения экологического аудита и активизация частной аудиторской деятельности этого профиля.
Правительству поручается разработать программу комплексных мер на 2020-2025 годы по предупреждению воздействия промышленного развития на экологию.
До 1 октября текущего года необходимо разработать проект Экологического кодекса с привлечением ведущих международных экспертов.
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей, районов и городов должны обеспечить разработку и безусловное выполнение программ в области охраны окружающей среды, управления отходами в каждом регионе и на каждом предприятии.
Шестое. Необходимо уделить особое внимание учреждениям культуры и искусства, принять меры по укреплению их материально-технической базы.
В текущем году за счет бюджетных средств будут возведены и реконструированы здания 22 театров и учреждений культуры.
Также на условиях государственно-частного партнерства будет открыто 20 центров культуры, парков культуры и отдыха.
В области кинематографии необходимо обеспечить развитие современной киноиндустрии, строительство новых кинотеатров, создавать высоко художественные произведения. В текущем году будет усовершенствована система производства кинематографической продукции на основе государственного заказа.
В этой связи нужно разработать Концепцию развития кинематографической отрасли до 2030 года и закон “О кинематографии”.
В этом году нам предстоит провести на высоком уровне важное мероприятие в культурной жизни страны – второй Международный фестиваль искусства макома в Шахрисабзе.
Также в нынешнем году мы должны достойно отметить 145-летие Махмудходжи Бехбуди – выдающегося ученого и общественного деятеля, который в то непростое время нашей истории смело выступал за свободу Родины и просвещение народа.
В целом нам надо глубоко изучать историю джадидского движения, наследие наших предков-просветителей. Чем больше мы будем изучать это духовное наследие, тем легче нам будет найти ответы на вопросы, волнующие нас сегодня. Чем активнее мы будем пропагандировать его, тем сильнее наш народ, особенно молодежь, будет ценить нынешнюю мирную и свободную жизнь”.