O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasiga Murojaatnoma yo‘llamoqda.
Davlatimiz rahbari o‘z so‘zining avvalida yaqinda bo‘lib o‘tgan saylov natijalari, aholining faolligi va jipsligi haqida gapirdi:
“Jonajon O‘zbekistonimiz yangi o‘n yillikka qadam qo‘ymoqda. Erishgan natijalarimiz tarixga aylanib, oldimizda yangi-yangi o‘zgarishlarni amalga oshirish bo‘yicha ulkan vazifalar va imkoniyatlar paydo bo‘lmoqda.
Shu bois, bugun Sizlar bilan birgalikda, mamlakatimizni 2020 yil va kelgusi 5 yilda rivojlantirish bo‘yicha, ustuvor yo‘nalish va vazifalarni belgilab olishimiz zarur.
Yaqinda “Yangi O‘zbekiston - yangi saylovlar” shiori ostida bo‘lib o‘tgan saylovlar natijasida respublikamizda demokratik islohotlarni yuqori bosqichga olib chiqish uchun, zarur bo‘lgan yangi siyosiy muhit vujudga keldi.
Saylovlar ochiq-oydin, xalqaro standartlar asosida o‘tkazilishini nazorat qilish uchun 50 ga yaqin davlatdan hamda 10 ta xalqaro tashkilotdan 825 nafar kuzatuvchilar ishtirok etdi.
Birinchi marta Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining 316 kishilik to‘laqonli missiyasi bilan yaqin hamkorlik qildik.
Xalqaro kuzatuvchilar, saylovlar erkin raqobat muhitida, siyosiy partiyalar o‘rtasidagi qizg‘in tortishuv va bahs-munozaralar sharoitida o‘tganini, bu jarayonda ommaviy axborot vositalarining roli sezilarli darajada oshganini alohida e’tirof etdilar.
Barcha xalqaro kuzatuvchilarga, saylov jarayonlari haqidagi xolis fikrlari va tavsiyalari uchun, butun xalqimiz nomidan samimiy minnatdorchilik bildiraman.
Biz albatta, ushbu tavsiyalarning har birini chuqur o‘rganib, tegishli dastur qabul qilib, amaliyotga keng joriy etamiz.
Bu borada, saylov komissiyalari va aholining saylov madaniyatini yuksaltirish, siyosiy partiyalarning o‘z elektorati bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish, partiyalarning siyosiy faolligini oshirish, oldimizda turgan muhim masalalardan biridir.
Shu bilan bir qatorda, mahalliy kengashlarga saylov o‘tkazishning uch pog‘onali tizimini optimallashtirish, bunda tuman va shahar  saylov komissiyasining rolini oshirishga alohida e’tibor qaratish lozim.
Parlament va Markaziy saylov komissiyasi, saylov yakunlari bo‘yicha rejalashtirilgan vazifalarni amalga oshirishda, yaqin hamkorlikda ish olib borishi zarur bo‘ladi.
Barcha deputat va senatorlarga, ularning timsolida butun O‘zbekiston xalqiga murojaat qilib, aytmoqchiman: demokratik islohotlar yo‘li - biz uchun yakkayu yagona va eng to‘g‘ri yo‘ldir.
Bu borada biz, har kuni izlanishdamiz, xorijdagi ilg‘or tajribalarni chuqur o‘rganib, hayotimizni, ish uslubimizni yangilashga harakat qilmoqdamiz.
Biz yangi O‘zbekistonni xalqimiz bilan birgalikda barpo etamiz, degan ulug‘vor maqsadni o‘z oldimizga qo‘yganmiz.
Bu borada “Jamiyat - islohotlar tashabbuskori” degan yangi g‘oya kundalik faoliyatimizga tobora chuqur kirib bormoqda.
Islohotlarning amaliy natijadorligini oshirishda, joylarda yangi tashabbuslarni ilgari surishda aholimizning yanada faolroq, yanada tashabbuskor bo‘lishiga erishmog‘imiz lozim.
Eng asosiysi, bu islohotlar natijasida xalqimiz uchun farovon va munosib turmush sharoitini yaratib berishimiz kerak.
Odamlarimiz yetarli daromad topishi uchun eng qulay biznes va investitsiya muhitini shakllantirib, yangi-yangi korxonalar va ish joylarini ko‘paytirishimiz zarur.
Bu g‘oyat dolzarb ishlarni o‘zimiz qilmasak, hech kim bizga chetdan kelib qilib bermaydi.
Xalqimiz, shuni yaxshi bilishi kerak: oldimizda uzoq va mashaqqatli yo‘l turibdi. Barchamiz jipslashib, tinimsiz o‘qib-o‘rgansak, ishimizni mukammal va unumli bajarsak, zamonaviy bilimlarni egallab, o‘zimizni ayamasdan oldinga intilsak, albatta hayotimiz va jamiyatimiz o‘zgaradi.

Президент: В нашей жизни все более глубоко утверждается новый принцип: «Инициатор реформ – само общество»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев обращается с Посланием к Сенату и Законодательной палате Олий Мажлиса.
Глава государства начал свое выступление с итогов состоявшихся недавно выборов в парламент, отметил важность активности и сплоченности населения:
«Родной Узбекистан вступает в новое десятилетие. Наши достижения становятся историей, жизнь ставит перед нами все новые и новые требования, открываются большие возможности для осуществления еще более глубоких преобразований.
Поэтому сегодня нам с вами следует определить приоритетные направления и задачи по развитию страны в 2020 году, на следующие пять лет в целом.
По итогам прошедшей недавно под девизом “Новый Узбекистан – новые выборы” избирательной кампании в республике сформировалась новая политическая атмосфера, что позволяет поднять осуществляемые демократические реформы на более высокий уровень.
В выборах, которые проходили в условиях открытости и прозрачности, на основе международных стандартов, участвовали 825 наблюдателей почти из 50 стран и от 10 международных организаций.
Мы впервые тесно сотрудничали с полномасштабной миссией Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в составе 316 человек.
Международные наблюдатели особо отметили, что выборы прошли в обстановке здоровой конкуренции, острых дебатов и дискуссий между политическими партиями, при значительно возросшей роли средств массовой информации.
От имени всего нашего народа выражаю всем международным наблюдателям искреннюю благодарность за объективные мнения и рекомендации относительно совершенствования избирательного процесса в Узбекистане.
Мы глубоко изучим каждую из этих рекомендаций, примем и широко внедрим в практику соответствующие программы.
В этом плане важной задачей для нас является повышение электоральной культуры населения, политической активности партий, совершенствование системы их работы со своими избирателями.
Вместе с тем особое внимание следует обратить на оптимизацию трехступенчатой системы выборов в местные Кенгаши и усилить роль в этом процессе районных и городских избирательных комиссий.
Парламенту и Центральной избирательной комиссии необходимо тесно взаимодействовать в реализации намеченных задач по итогам выборов.
Хочу обратиться к депутатам и сенаторам и в их лице – ко всему народу Узбекистана: демократические реформы – единственно правильный для нас путь.
Исходя из этого мы постоянно работаем в данном направлении, изучаем передовой зарубежный опыт и стремимся изменить нашу жизнь, стиль и методы нашей работы.
Мы поставили перед собой такую высокую цель, как построение вместе с нашим народом нового Узбекистана. На этом пути в нашей жизни все более глубоко утверждается новый принцип: «Инициатор реформ – само общество».
Нам необходимо добиться еще большей активности граждан в повышении практической результативности реформ, выдвижении новых инициатив на местах.
Самое главное, в результате этих преобразований мы должны создать условия для благополучной жизни нашего народа.
Следует сформировать максимально благоприятные деловую среду и инвестиционный климат, увеличивать число новых предприятий и рабочих мест, чтобы обеспечить нашим людям достойные доходы.
Разумеется, если мы сами не выполним эту чрезвычайно важную работу, то никто не придет и не сделает ее за нас.
Наш народ должен хорошо понимать: нам предстоит долгий и непростой путь.
Если все мы сплоченно будем идти вперед, обретать современные знания, честно и плодотворно трудиться, то наша жизнь, все наше общество обязательно изменятся к лучшему.