Mehribonlik uylariga kompyuter jamlanmalari sovg‘a qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev tomonidan Yoshlar bilan ishlashni samarali tashkil etishda madaniyat, san’at, sport, axborot texnologiyalari, kitob o‘qishga qiziqishini oshirish bo‘yicha beshta muhim tashabbus ilgarining Uchinchisi - Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan.
Uchinchi tashabbus doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan bir qator hayrli tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda.
Ushbu hayrli tadbirlardan yana biri bo‘lib o‘tdi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Toshkent shahrida joylashgan 21, 23 va 30-sonli Mehribonlik uylaridagi tarbiyalanuvchi bolajonlarning axborot texnologiyalariga bo‘lgan qiziqish va bilimlarini yanada oshirish, kompyuter savodxonligi bo‘yicha to‘garaklar tashkil etish maqsadida, jami 38 ta 21-sonli Mehribonlik uyiga 27 ta, 23-sonli Mehribonlik uyiga 6 ta, 30-sonli Mehribonlik uyiga 5 ta zamonaviy kompyuter jamlanmalari sovg‘a qilindi.
Bundan tashqari Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilariga Vazirlikning Toshkent shahar hududiy boshqarmasi hamda Vazirlik tizimidagi korxonalar «O‘zbektelekom” AK "TSHTT" filiali va “UZDIGITAL TV” tomonlaridan futbol va voleybol to‘plari, shaxmat, shashka, obruch, skakalka (sakragich) va boshqa sport anjomlari taqdim etildi.
Sovg‘alarni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi rahbariyati nomidan Vazirlikning Toshkent shahar hududiy boshqarmasi tomonidan tantanali ravishda topshirildi.
Mehribonlik uyi ma’muriyati va bolajonlar mazkur sovg‘alarni ko‘tarinki ruhda, xursandchilik bilan qabul qilib oldilar va Vazirlik rahbariyatiga hamda jamoasiga ko‘rsatilgan hayrli mehr-muruvvat uchun o‘z minnatdorchiliklarini bildirdilar.

Компьютерные комплекты подарили домам милосердия
Реализуются пять важных инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым, по повышению интереса к культуре, искусству, спорту, информационным технологиям, чтению книг в эффективной организации работы с молодежью направлены на организацию эффективного использования компьютерных технологий и интернета среди населения и молодежи.
В рамках третьей инициативы Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций проводится ряд благотворительных мероприятий.
Недавно состоялось еще одно благотворительное событие. С целью дальнейшего повышения интереса и знаний детей по информац технологий и организаций кружков по компьютерной грамотности в детских домах № 21, 23 и 30 г.Ташкента Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан передан в дар всего 38 компьютеров, из них 27 штук в Дом Мехрибонлик № 21, 6 компьютеров в Дом Мехрибанлик №23,  5 компьютеров Дому Мехрибонлик № 30.
Кроме того, воспитанникам домов милосердия были вручены футбольные и волейбольные мячи, шахматы, шашки, обручи, скакалки  и другие спортивные принадлежности со стороны филиала “TSHTT” АК "Узбектелеком" и “UZDIGITAL TV", предприятий системы министерства и территориального управления Министерства.
Подарки от имени руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций были торжественно вручены территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Администрация Дома милосердия и дети получили эти подарки в приподнятом настроении и с радостью. Они выразили благодарность руководству и коллективу министерства за оказанную благотворительную помощь.