O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-yanvar kuni soat 11:00 da Oliy Majlisning Senati va Qonunchilik palatasiga navbatdagi Murojaatnomani taqdim etadi.
Ma’lumki, 2019-yil 22-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, xalq deputatlari mahalliy Kengashlar deputatligiga saylov bo‘lib o‘tdi. Bu muhim siyosiy tadbir mamlakatimiz tarixida ilk bor qabul qilingan Saylov kodeksi asosida, “Yangi O‘zbekiston - yangi saylovlar” shiori ostida o‘tdi.
Saylov natijalariga ko‘ra, Markaziy saylov komissiyasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 150 nafar deputati va Senatining 97 nafar a’zosini ro‘yxatga oldi, jumladan, Prezidentning 2020-yil 17-yanvardagi farmoni bilan Senat a’zolarining 13 nafari tayinlandi. Shu tariqa, mamlakatimiz qonun chiqaruvchi hokimiyatining yangi tarkibi shakllandi.
Davlatimiz rahbarining Oliy Majlisga navbatdagi Murojaatnomasi ana shu yangi parlamentga taqdim etiladi.
Ushbu nufuzli anjuman Xalqaro kongress markazida bo‘lib o‘tadi. Unda Oliy Majlis Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, videokonferentsiya aloqa tizimi orqali tuman, shahar va viloyatlardagi mahalliy Kengashlarga saylangan xalq noiblari, shuningdek, ijro hokimiyati va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlari, nodavlat tashkilotlar va jamoatchilik vakillari ishtirok etadi.

Президент Шавкат Мирзиёев обратится к Олий Мажлису с очередным Посланием
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 января в 11:00 обратится к Сенату и Законодательной палате Олий Мажлиса с очередным Посланием.
Как известно, 22 декабря 2019 года состоялись выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов. Они прошли на основе принятого впервые в истории нашего государства Избирательного кодекса, под девизом “Новый Узбекистан – новые выборы”.
По итогам выборов Центральная избирательная комиссия зарегистрировала 150 депутатов Законодательной палаты и 97 членов Сената Олий Мажлиса. В частности, указом Президента от 17 января 2020 года назначены 13 сенаторов. Таким образом, сформировался новый состав органов законодательной власти нашей страны.
Глава государства представит Послание новому парламенту.
Это важное событие состоится в Международном конгресс-центре. В нем примут участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, посредством видеоконференцсвязи – депутаты областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов, а также руководители органов исполнительной власти и хозяйственного управления, представители негосударственных организаций и общественности.