Yurtimizda aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini ta’minlash uchun barcha choralar ko‘rilmoqda
2020-01-22 | Sog‘liqni saqlash
Ma’lumki, o‘tgan yilning 3- dekabr kuni Xitoy hukumati Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) ga mamlakatning Uxan shahrida noma’lum pnevmoniya epidemiyasi yuzaga kelgani haqida xabar qilgan edi. Kasallanishning birinchi holatini dengiz mahsulotlari sotiladigan bozor bilan bog‘lashmoqda. Joriy yilning 7-yanvar kuni xitoylik mutaxassislar kasallik qo‘zg‘atuvchisi koronavirus 2019-nCoV ekanini aniqlashdi.
20-yanvardagi ma’lumotga ko‘ra, Xitoy hukumati ushbu virus keltirib chiqargan 224 ta pnevmoniya holati aniqlanganini rasmiy tasdiqladi. Mamlakat Sog‘liqni saqlash ishlari bo‘yicha munitsipal qo‘mitaning xabariga ko‘ra, bu kasallikdan nobud bo‘lganlar soni to‘rttaga yetgan.
Afsuski, kasallik Xitoy chegarasidan chiqib, boshqa davlatlar hududlariga ham tarqalmoqda. 20 yanvar kuni Janubiy Koreyada koronavirus bilan og‘rigan birinchi holat aniqlandi, bemor Xitoy fuqarosi bo‘lib chiqdi. Shuningdek, kasallanish holatlari Tailand va Yaponiyada ham ro‘yxatga olindi.
Bundan tashqari, Xitoy hukumati pnevmoniyaning yangi turi odamdan odamga yuqishini tasdiqladi (avval bu kasallik ushbu usulda yuqmasligi ta’kidlangandi). Ushbu faktning dalili sifatida esa kasallikning yangi turi koronavirus bilan kasallanganlardan kamida 14 nafari tibbiyot xodimlariga yuqqani keltirilmoqda.
JSST 22 yanvar kuni ushbu holat yuzasidan favqulodda vaziyatlar bo‘yicha qo‘mitaning shoshilinch yig‘ilishini chaqirmoqda. U yerda yangi virusning xavfi baholanib, u bilan kurashish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqiladi.
Hozirda esa JSST keng jamoatchilikka bir nechta dastlabki tavsiyalarni bermoqda:
qo‘llaringizni sovun va suv yoki spirtli aralashma bilan yuving;
yo‘talganda yoki aks urganda og‘zingiz va burningizni tibbiy niqob, salfetka, yengingiz yoki bukilgan tirsagingiz bilan to‘sing;
shamollash yoki gripp alomatlari bo‘lganlar bilan himoyalanmagan aloqada bo‘lishdan uzoqlashing hamda sizda isitma, yo‘tal va nafas qisishi holatlari paydo bo‘lganida tibbiy yordam olish uchun murojaat qiling;
tirik mahsulotlar sotiladigan bozorda bo‘lganingizda jonivorlar hamda ular tegishi mumkin bo‘lgan vositalarga himoyalanmagan holda teginishdan ehtiyot bo‘ling;
taomni, ayniqsa, go‘shtni astoydil pishiring.
Ta’kidlash joizki, yurtimizda aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini ta’minlash, kasallikning kirib kelishi va tarqalishining oldini olish maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, davlat chegarasi kesishgan joylardagi Sanitariya-karantin punktlaridan o‘tayotgan yo‘lovchilarni sifatli tibbiy-sanitariya ko‘rigidan o‘tkazishga alohida e’tibor qaratilib, pnevmoniya va boshqa o‘tkir respirator kasalliklari alomatlari aniqlangan bemorlarni alohidalash va shifoxonalarga yotqizish choralari ko‘rilmoqda.
Gripp, O‘RI va pnevmoniya kasalliklarida gumon qilingan bemorlarni shifoxonalarga yotqizish uchun davolash-profilaktika muassasalari tayyorgarligi ta’minlandi, dori-darmon va dezinfektsion moddalar zaxirasi yaratildi.
Xitoy Xalq Respublikasidan kelayotgan yo‘lovchilar orasida gripp kasalligining og‘ir turlariga, O‘RI va pnevmoniya kasalliklariga gumon qilingan bemorlar aniqlanganda laboratoriya tashxisi uchun namunalar olish tashkil etilmoqda. Shuningdek, mutaxassislar tomonidan uchuvchilar, bort va temir yo‘l kuzatuvchilarining bilim saviyasini oshirish maqsadida gripp, O‘RI va o‘tkir pnevmoniya kasalliklarining klinikasi, laboratoriya tashxisi, profilaktik va epidemiyaga qarshi chora-tadbirlar to‘g‘risida keng tushuntirish ishlari o‘tkazilmoqda.

В Узбекистане принимаются все меры для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения
2020-01-22 | Здравоохранение
Известно, что 31 декабря прошлого года власти Китая информировали Всемирную организацию здравоохранения (ВОЗ) о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань, расположенном в центральной части страны. Первые случаи заражения связывают с местным оптовым рынком, на котором продавались морепродукты. 7 января нынешнего года китайские специалисты установили возбудителя болезни — это коронавирус 2019-nCoV.
По информации на 20 января, власти Китая официально подтвердили наличие 224 случаев пневмонии, вызванных коронавирусом. Согласно сообщению муниципального комитета по делам здравоохранения, число погибших от данного заболевания достигло четырех человек.
К сожалению, вирусу удалось выйти за пределы Китая. 20 января в Южной Корее выявили первый случай заболевания новым коронавирусом, заболевшей женщиной оказалась гражданка КНР. Также зафиксированы подтвержденные случаи заражения в Таиланде и Японии.
Кроме этого, китайские власти подтвердили, что новый тип пневмонии передается от человека к человеку (ранее говорилось, что болезнь подобным способом не передается). Подтверждением данного факта стало заражение минимум 14 медицинских работников от инфицированных коронавирусом нового типа.
ВОЗ созывает 22 января экстренное заседание комитета по чрезвычайной ситуации, который должен будет оценить угрозу нового вируса и займется выработкой рекомендаций по борьбе с ним.
А пока ВОЗ дает несколько стандартных рекомендаций для широкой общественности:
мойте руки с мылом и водой или на спиртовой основе;
при кашле или чихании прикрывайте рот и нос медицинской маской, салфеткой, рукавом или согнутым локтем;
избегайте незащищенного тесного контакта с кем-либо, у кого появляются симптомы простудыили гриппа, и обратитесь за медицинской помощью, если у вас жар, кашель и затрудненное дыхание;
при посещении живых рынков избегайте прямого незащищенного контакта с животными и поверхностями, с которыми животные могут соприкасаться;
тщательно готовьте пищу, особенно мясо.
Стоит отметить, что в Узбекистане Министерством здравоохранения и Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия осуществляется ряд мер с целью обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предотвращения появления и распространения данного заболевания в нашей стране.В частности,на приграничных территориях особое внимание уделяется качественному медико-санитарному осмотру попутчиков, проходящих через Санитарно-карантинные пункты. Изолируются и госпитализируются больные с пневмонией и другими острыми респираторными заболеваниями.
Обеспечивается готовность лечебно-профилактических учреждений для госпитализации больных с подозрением на грипп, ОРИ и пневмонию, создан резерв лекарств и дезинфекционных средств для лечения пациентов;
При обнаружении среди пассажиров, прибывших из КНР, больных с подозрением на тяжелые виды гриппа, ОРИ и пневмонию организуется взятие образцов для лабораторных анализов. С целью повышения уровня знаний летчиков, борт проводников и проводников железных дорог с участием специалистов проводятся разъяснительные работы им клиники заболеваний грипп, ОРИ и острой пневмонии, их лабораторного анализа, мерах профилактики и борьбы с эпидемией.