Yaponiya delegatsiyasi bilan uchrashuv
2020-yil 21-yanvar kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Yaponiya ichki ishlar va kommunikatsiya vazirligining Xalqaro hamkorlik va pochta siyosati xizmatlari Departamenti direktori Shuxei Shodji boshchiligidagi Yaponiya pochtasi va Pochta aloqalari bo‘yicha Yaponiya maslahatchilaridan iborat delegatsiyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari B.Olmatov mehmonlarni yurtimizga tashrifi bilan qutlar ekan, O‘zbekiston-Yaponiya aloqalari strategik hamkorlik shartnomasi asosida rivojlanib borayotganini e’tirof etdi.
Axborot texnologiyalari sohasidagi bir qator yirik kompaniyalar bilan uzoq yillardan buyon o‘zaro samarali aloqalar o‘rnatilgani, eng muhimi ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar o‘zaro ishonch asosida taraqqiy etib borayotganini ta’kidladi.
Shuningdek delegatsiya a’zolariga mamlakatimizda sohada amalga oshirilayotgan innovatsion loyihalar, tizim oldida turgan vazifalar , shuningdek, “O‘zbekiston pochtasi ” aksiyadorlik jamiyatining istiqboldagi rejalari xususida batafsil ma’lumot berildi.
Yaponiya delegatsiyasi rahbari Shuxei Shodji O‘zbekiston iqtisodiyotida o‘sish yuqoriligi, bu hozir dunyoda kechayotgan jarayonlarga nisbatan juda yaxshi ko‘rsatkich ekanligi, ikki davlat o‘rtasida pochta yo‘nalishida hali foydalanilmagan imkoniyatlar katta ekanligi, O‘zbekistonlik pochta mutaxassislari bilan o‘zaro tajriba almashish, tizimga joriy etilayotgan yangi loyihalar bilan o‘rtoqlashish muhim ahamiyatga ega ekanligini aytib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida yaponiyalik mutaxassislar pochta bo‘limi faoliyati bilan tanishish, pochta tizimida elektron tijoratni rivojlantirish borasida ham o‘zaro fikr almashdi.
Ikki tomonlama uchrashuvda mahalliy va xalqaro darajada biznes infratuzilmani shakllantirishda pochta xizmatining o‘rni bilan bog‘liq masalalalarda o‘zaro fikr almashildi.
Bundan tashqari, uchrashuvda hamkorlik aloqalarini Butunjaxon pochta ittifoqi tashkiloti doirasida ham rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi

Встреча с японской делегацией
21 января 2020 года в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан проведена  встреча с японской делегацией  почтовых и почтовых консультантов во главе с директором Департамента международного сотрудничества и служб почтовой политики Министерства внутренних дел и коммуникаций Японии Шухеи Шоджи.
Приветствуя гостей, заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций  Б.Олматов отметил, что узбекско-японские отношения развиваются на основе соглашения о стратегическом партнерстве. Он отметил, что установились долгосрочные взаимовыгодные отношения с рядом крупных ИТ-компаний, а главное, что отношения между двумя странами развиваются на основе взаимного доверия. Делегация также была проинформирована о текущих инновационных проектах в стране в области почтовқх отношений, задачах, стоящих перед системой, а также планах компании АО “Узбекистон почтаси”
Глава японской делегации Шухеи Шоджи сказал, что экономика Узбекистана возросла, что является хорошим показателем того, что происходит в мире, и между двумя странами все еще есть неиспользованные возможности. Он подчеркнул важность обмена опытом с узбекскими почтовыми специалистами и обмена новыми проектами.
В ходе беседы японские специалисты обменялись мнениями о деятельности   почтовых отделений и развитии электронной коммерции в почтовой системе.
В ходе двусторонней встречи стороны обменялись мнениями о роли почтовой службы в формировании инфраструктуры бизнеса на местном и международном уровнях. Кроме того, стороны обсудили вопросы развития сотрудничества в рамках Всемирного почтового союза.