O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tasdiqlandi
Mamlakatimiz Konstitutsiyasining 98-moddasiga asosan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri nomzodi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga saylovda eng ko‘p deputatlik o‘rinlarini qo‘lga kiritgan siyosiy partiya tomonidan yoki teng miqdordagi eng ko‘p deputatlik o‘rinlariga sazovor bo‘lgan bir necha siyosiy partiya tomonidan taklif etiladi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi saylovda 53 nafar deputatlik o‘rnini egallagan edi. Partiyaning yaqinda bo‘lib o‘tgan Siyosiy kengashi majlisida Bosh vazir nomzodi ko‘rib chiqildi va Prezidentga taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis ko‘rib chiqishi uchun O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri lavozimiga Abdulla Aripov nomzodini tavsiya etdi.
Abdulla Aripov qo‘shma majlisda Vazirlar Mahkamasining yaqin va o‘rta istiqbolga mo‘ljallangan Harakat dasturi haqida nutq so‘zladi.
Majlisda so‘zga chiqqanlar Prezident ma’ruzasida bayon etilgan ustuvor yo‘nalishlarni qo‘llab-quvvatlab, o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar hamda Bosh vazir lavozimiga tavsiya etilgan nomzodni ma’qulladilar.
Oliy Majlis palatalari Abdulla Aripovni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri lavozimiga tasdiqlash to‘g‘risida qaror qabul qildi.

Prime Minister of the Republic of Uzbekistan approved
In accordance with the Article 98 of the Constitution of Uzbekistan, the candidacy of the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan is proposed by the political party that won the largest number of seats in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, or by several political parties that received the same largest number of seats.
Following the elections, the largest number of seats – 53 seats – was received by the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan. At a recent meeting of the Party’s Political Council, candidate for the post of Prime Minister was approved and presented to the President.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev submitted to the Oliy Majlis the candidacy of Abdulla Aripov for the post of Prime Minister of the Republic of Uzbekistan.
At the joint meeting, Abdulla Aripov delivered a speech on the Action Program of the Cabinet of Ministers for the near and medium term.
Participants of the meeting expressed their views, supporting the priorities set forth in the President’s report and approved the proposed candidacy for the post of Prime Minister.
The Chambers of the Oliy Majlis adopted a resolution on the approval of Abdulla Aripov to the post of Prime Minister of the Republic of Uzbekistan.