2020-01-20 | Texnologiyalar
Kanpur shahrida (Hindiston Respublikasi) Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazining bir guruh xodimlari Hindiston Texnik va Iqtisodiy Hamkorlik Dasturi (ITEC) doirasida “Intermediate cyber security for IT professionals” ( IT-mutaxassislar uchun kiberxavfsizlik) mavzusidagi maxsus kurslarda malakasini oshirib qaytdilar.
O‘quv kurslarida dunyoning turli mamlakatlaridan jami 28 nafar ishtirokchi qatnashdi. Trening ikki formatda - nazariy (ma’ruzalar) va amaliy mashg‘ulotlar tarzida olib borildi.
Kurs yakunida ishtirokchilarga maxsus sertifikatlar topshirildi.
Ma’lumot uchun : «ITEC» dasturi Hindiston Vazirlar Mahkamasi tomonidan 1964 yil 15 sentyabrda yaratilgan va Hindiston hukumati uchun ikki tomonlama yordam dasturidir. Hindistonning Osiyo, Afrika, Sharqiy Evropa, Lotin Amerikasi, Karib dengizida tajriba almashish dasturlari faoliyat ko‘rsatayotgan bo‘lib, 309 ta o‘quv kurslarini o‘z ichiga oladi.

Узбекские IT-специалисты прошли обучение в Индии
В г. Канпур (Республики Индия) сотрудники Центра научно-технических и маркетинговых исследование  прошли обучение по курсу “Intermediate cyber security for IT professionals” (Кибербезопасность для ИТ профессионалов - продвинутый уровень), организованным Индийским технологическим институтом города Канпур по программе Indian Technical and Economic Cooperation Programme (ITEC).
В курсе участвовали 28 участников из различных стран мира.  Обучение проводилось в двух форматах – теоретические занятия (лекции) и практика.
По окончанию курса участникам   были вручены специальные сертификаты.
Для информации: Программа «ITEC» была создана 15 сентября 1964 года индийским Кабинетом министров и является программой двусторонней помощи правительства Индии. Это программа обмена опытом в Азии, Африке, Восточной Европе, Латинской Америке, Карибском бассейне и включает 309 учебных курсов.