Shavkat Mirziyoyev: Senat kengashi va qo‘mitalarining sayyor majlislarini o‘tkazish zarur
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Senatining birinchi majlisida parlament yuqori palatasi ishining samaradorligini oshirishga qaratilgan muhim vazifalarga to‘xtalib o‘tdi.
Ijtimoiy masalalarni hal etish maqsadida muhim dasturlar qabul qilinib, shu asosda katta ishlar amalga oshirilayotgani, parlamentning yuqori palatasi a'zolari ham bu borada tashabbus va aniq takliflar kiritishi zarurligi ta'kidlandi.
– Senatning har bir qo‘mitasi o‘z faoliyat rejasini hududiy muammolardan kelib chiqib shakllantirishi lozim. O‘rganilgan masalalar bo‘yicha bevosita joylarga borib, vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirokida Senat kengashi va qo‘mitalarining sayyor majlislarini o‘tkazish zarur. Bu amaliyot aholini tashvishga solayotgan muammolarni tezkorlik bilan hal qilish imkonini beradi, – dedi Prezident.
Davlat byudjeti loyihasini ko‘rib chiqish va uning ijrosi ustidan parlament nazoratini o‘rnatish, vazirlik va idoralar rahbarlari hamda hokimlarning yurtimizdagi keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirish bo‘yicha hisobotlarini muntazam muhokama qilib borish, yoshlar va ta'lim masalalari senatorlarning doimiy e'tiborida bo‘lishi maqsadga muvofiqligi qayd etildi.
Shuningdek, Oliy Majlisning yuqori palatasi mamlakatimizda korrupsiyaga va jinoyatchilikka qarshi keskin kurashish muhitini yaratish hamda huquqbuzarlikning barvaqt oldini olishda, davlat idoralarining jamiyatda xotin-qizlar rolini oshirish borasidagi ishlari ustidan nazoratni kuchaytirishda faol bo‘lishi kerakligi aytib o‘tildi.
O‘zbekistonning obro‘-e'tiborini yuksaltirish, xalqaro aloqalarini rivojlantirish va xorijiy investisiyalarni jalb etish uchun zamin yaratish ham muhimligi ta'kidlandi.

Шавкат Мирзиёев: Необходимо проводить выездные заседания Кенгаша и комитетов Сената
Президент Шавкат Мирзиёев на первом заседании Сената Олий Мажлиса акцентировал внимание на важных задачах по повышению эффективности работы верхней палаты парламента.
Отмечалось, что принят ряд важных программ по решению социальных проблем, на основе которых осуществляется масштабная работы, сенаторам также следует проявить инициативу и внести соответствующие предложения по данным вопросам.
– Каждому комитету Сената необходимо формировать планы своей деятельности исходя из проблем территорий и регионов страны. По итогам изучения положения дел на местах необходимо проводить выездные заседания Кенгаша и комитетов Сената с участием руководителей министерств и ведомств. Эта практика позволит оперативно решать волнующие население проблемы, – сказал Президент.
Отмечены также важность парламентского контроля за рассмотрением проекта и исполнением Государственного бюджета, регулярного заслушивания руководителей министерств и ведомств, хокимов о ходе реализации широкомасштабных реформ, постоянного внимания сенаторов к вопросам молодежи и образования.
Вместе с тем указано на необходимость усиления роли верхней палаты Олий Мажлиса в формировании в обществе атмосферы непримиримой борьбы с коррупцией и преступностью в целом, а также усиления контроля за деятельностью государственных органов, направленной на повышение роли женщин в обществе. Отмечена важность активного участия сенаторов в обеспечении дальнейшего роста авторитета Узбекистана в мире, расширении международных связей и содействии в привлечении в страну иностранных инвестиций.