Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining birinchi majlisi boshlandi.
Majlisda Oliy Majlis Senatini shakllantirish ochiqlik va transparentlik kabi demokratik tamoyillar asosida milliy saylov qonunchiligi talablariga asosan amalga oshirilgani ta'kidlandi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining, viloyatlar, Toshkent shahar, shuningdek, tumanlar va shaharlar mahalliy Kengashlarining Senat a'zolari saylovi bo‘yicha qo‘shma majlislarida 84 nafar senator saylandi. Yuqori palataning boshqa 13 nafar a'zosi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan tayinlandi.
Senatning yangi tarkibi iqtisodiyot, huquq, fan, tibbiyot, madaniyat, ishlab chiqarish sohalari hamda davlat va jamiyat faoliyatining boshqa tarmoqlarida katta amaliy tajribaga ega bo‘lgan hamda alohida xizmat ko‘rsatgan eng obro‘li fuqarolardan shakllantirilganligi qayd etildi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlamoqda.
Davlatimiz rahbari yangi tarkibdagi Senat a'zolarini yuksak nomga sazovor bo‘lganlari bilan samimiy tabrikladi.
– Oliy vakillik organi a'zosi bo‘lish har bir senator uchun nafaqat katta sharaf, balki ulkan mas'uliyat ham ekanini barchangiz yaxshi tushunasiz. Senator – bu avvalo xalq va davlat ishonchini qozongan inson, – dedi Prezident.
O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining yangi bosqichiga qadam qo‘ygan keyingi uch yil Senat uchun ham o‘ziga xos tub yangilanish va o‘zgarishlar davri bo‘lgani ta'kidlandi. Mazkur organ tomonidan ko‘rib chiqilgan qonunlar soni qariyb 230 taga yetgani va shundan 190 tasi so‘nggi uch yilda ma'qullangani ushbu yo‘nalishda katta ish qilinganini ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, Senatda ichki ishlar va tashqi ishlar vazirlarining axborotlarini, viloyat hokimlarining hisobotlarini eshitish yo‘lga qo‘yilgani ijobiy baholandi.
Majlis davom etmoqda. Unda davlat hokimiyati va boshqaruv organlari rahbarlari, mamlakatimiz va chet el ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashmoqda.

Началось первое заседание Сената
Согласно Избирательному кодексу республики заседание открыл председатель Центральной избирательной комиссии Мирза-Улугбек Абдусаламов.
Прозвучал государственный гимн Республики Узбекистан.
На заседании отмечалось, что формирование Сената прошло на основе демократических принципов открытости и транспарентности, в полном соответствии с требованиями национального избирательного законодательства. Состоялись совместные заседания Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, местных Кенгашей областей, города Ташкента, районов и городов по избранию членов верхней палаты парламента страны. Таким образом были избраны 84 сенатора, а еще 13 назначены Президентом Республики Узбекистан.
Подчеркнуто, что новый состав Сената сформирован из числа авторитетных граждан с большим опытом и особыми заслугами в области экономики, права, науки, медицины, культуры, производства и в других сферах государственной и общественной деятельности.
На заседании выступает с речью Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства искренне поздравил членов Сената с этим высоким статусом.
– Безусловно, вы хорошо понимаете, что быть членом высшего органа представительной власти – не только большая честь, но и огромная ответственность. Сенатор – это прежде всего личность, удостоенная доверия народа и государства, – сказал Президент.
Отмечалось, что последние три года, когда Узбекистан вступил в новый этап своего развития, стали периодом коренных преобразований и для Сената. Этот орган рассмотрел около 230 законопроектов, из которых за последние три года одобрено 190, что свидетельствует о масштабах проделанной работы.
Положительно оценена введенная в Сенате практика заслушивания информации министров внутренних и иностранных дел, а также отчетов хокимов на пленарных заседаниях верхней палаты.
В мероприятии принимают участие руководители органов государственной власти и управления, представители отечественных и зарубежных средств массовой информации.