Rossiyaning «RENOVA» kompaniyasi bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi
Muzokaralar davomida «Raqamli konlar» platformasi negizida uglevodorodlarni o‘zlashtirish samaradorligini oshirish bo‘yicha milliy markaz yaratish, O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi va muqobil energiya sohasida hamda zarur texnologiyalarni yetkazib berish kabi yo‘nalishlarda hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi.
«RENOVA» kompaniyalari guruhi o‘rnatilgan quvvati 14 GVtga teng Rossiyadagi yirik xususiy elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi bo‘lib, mamlakatning 20 ta hududida faoliyat ko‘rsatadi. Mazkur kompaniya Rossiyada elektr energetikasini qayta qurish va bozorni shakllantirishning barcha bosqichlarini bosib o‘tdi, shu boisdan Rossiya tomoni tajriba almashish, shuningdek, O‘zbekistondagi loyihalarda ishtirok etish, quyosh elektrstantsiyalari qurish bo‘yicha o‘tkazilayotgan tenderlarda qatnashish, qolaversa, O‘zbekistonda quyosh batareyalarini birgalikda ishlab chiqarishni tashkil etish, keyinchalik respublikada amalga oshirilayotgan loyihalarda ulardan foydalanish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif etdi.
Energetika vazirligi mamlakatning energetika sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar va xalqaro maslahatchilar bilan hamkorlikda tayyorlangan sohani rivojlantirish kontseptsiyasi to‘g‘risida ma’lumot berdi va tabiiy gazni chuqur qayta ishlashga va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar bilan ishlab chiqarishni diversifikatsiyalashga, xususan, to‘qimachilik sanoati uchun polimer va sintetik tolalar ishlab chiqarishni tashkil etishga qiziqish bildirdi.
Rossiya tomoni o‘z texnologiyalari va ishlab chiqarish jarayonlari bilan bevosita joyida tanishish uchun O‘zbekistonlik mutaxassislarni Rossiya Federatsiyasiga taklif etib, shu munosabat bilan qo‘shma ishchi guruhi tuzish va yuqorida ta’kidlangan sohalarda Rossiya kompaniyalarining tajribasi bilan tanishish va ularni o‘rganish uchun tegishli ob'yektlarga tashrif buyurish tashabbusini ilgari surdi.

Прошли переговоры с российской Группой компаний «РЕНОВА»
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов провел переговоры с российской делегацией во главе с председателем Совета директоров Группы компаний «РЕНОВА», председателем Совета директоров Фонда «Сколково» Виктором Вексельбергом.
В состав делегации также вошли руководители группы компаний «Хевел», АО «КомплексПром», АО «РОТЕК», АО «Группа Оргсинтез», ПАО «Химпром», ООО «Цифра».
В ходе переговоров обсуждены потенциальные возможности сотрудничества в таких направлениях, как: создание национального нефтегазового центра повышения эффективности разработки углеводородов на основе платформы «Цифровое месторождение», сотрудничество в области ВИЭ и альтернативной энергетики в Узбекистане, сотрудничество в области поставок генерирующего оборудования.
Группа компаний «РЕНОВА» в области традиционной генерации является крупнейшим частным производителем электроэнергии в России, имея 14 ГВт установленных мощностей и работая в 20-ти регионах РФ. Данная компания прошла через весь этап трансформации электроэнергетической отрасли России и формирования рынка, в связи с чем российская сторона выразила заинтересованность в обмене опытом, а также участии в проектах в Узбекистане, а также участии в проводимых тендерах на строительство солнечных электростанций, при этом предложила рассмотреть возможность организации совместного производства солнечных панелей в Узбекистане с возможностью их дальнейшего использования в проектах, реализуемых на территории Республики.
Министерством энергетики была представлена информация об осуществляемых реформах в энергетической отрасли страны и подготовленной совместно с международными консультантами концепции развития отрасли и отмечена заинтересованность в глубокой переработке природного газа и диверсификации производства с выпуском продукции с более высокой добавленной стоимостью, в частности, в организации производств полимерных и синтетических волокон для текстильной отрасли.
Российская сторона предложила организовать ознакомление непосредственно на месте с их технологиями и процессами в РФ, в связи с чем достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы и организации визита на объекты для ознакомления и изучения опыта российских компаний по всем вышеуказанным направлениям.