2020-01-18 | Texnologiyalar
Rossiyaning Venchur Fondi va akseleratori – “YellowRockets” va IT-Park oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi. “YellowRockets” yirik korporatsiyalar uchun akseleratsiya dasturlarini tashkillashtimoqda va startaplarga ularning rivojlanishining dastlabki bosqichlarida $ 400 000 gacha investitsiya kiritmoqda.
Mazkur tashrif doirasida tomonlar hamkorlik qilishning imkoni bor barcha yoʻnalishlarini – stajirovka orttirishdan tortib, Oʻzbekiston Respublikasida venchur moliyalashtirishni rivojlantirish boʻyicha ishlashgacha muhokama qildilar, shuningdek hamkorlik toʻgʻrisida memorandum imzoladilar.
Memorandumda tomonlar oʻrtasida axborot texnologiyalari sohasida hamkorlik qilish, konsultatsiya berish va istiqbolli startap loyihalarini, venchur moliyalashtirishni, shuningdek IT-taʼlimni qoʻllab-quvvatlash ekotizimini yaratish boʻyicha tajriba almashish koʻzda tutildi.
Bitim doirasida “YellowRockets”da IT-Park hodimlarining malakasini oshirish, venchur yoʻnalishi boʻyicha treninglar tashkil etish va IT-Parkning yangi trekerlari va murabbiylari bilan potentsial hamkorlik rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, “YellowRockets” asoschisi Sergey Bogdanov IT-Parkning startaplar ekotizimini rivojlantirish jarayonlarining gʻoyat tezkor kechayotgani va Texnopark rezidentlari uchun yaxshi shart-sharoitlar tahkillashtirilgani alohida taʼkidlab oʻtdi.

IT-Park подписал меморандум с российским Венчурным фондом
Cостоялась встреча между Венчурным фондом и акселератором из России «YellowRockets» и IT Park. «YellowRockets» организует акселерационные программы в интересах крупных корпораций и инвестирует в стартапы ранних стадий развития до 400 000$.
В рамках данного визита стороны обсудили возможные варианты сотрудничества – от стажировок до работы над развитием венчурного финансирования в Республике Узбекистан, а также подписали меморандум о сотрудничестве.
Меморандум предполагает сотрудничество между сторонами в области информационных технологий, консультирование и обмен опытом по созданию экосистемы поддержки перспективных стартап-проектов, венчурного финансирования, а также ИТ-образования.
В рамках соглашения планируется стажировка сотрудников IT Park в «YellowRockets», организация обучения по венчурному направлению и потенциальная совместная работа с трекерами и менторами новой волны IT Park.
Кроме того, Сергей Богданов, основатель «YellowRockets», отметил необычайно быстрый прогресс IT Park в развитии экосистемы стартапов, а также хорошие условия для резидентов Технопарка.