Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Sergey Lavrov 15-16-yanvar kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda boʻldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida 16-yanvar kuni Oʻzbekiston va Rossiya tashqi siyosat mahkamalari rahbarlari Abdulaziz Komilov va Sergey Lavrovning uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari tobora mustahkamlanib borayotgani, bunda ikki davlat rahbarlarining doʻstona munosabati muhim ahamiyat kasb etayotgani taʼkidlandi.
Muloqotda boʻlajak oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlikning amaliy jihatlari muhokama qilindi, xalqaro va mintaqaviy dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv soʻnggida Oʻzbekiston va Rossiya Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2020-2021-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi imzolandi.
Yuksak martabali mehmon shu kuni Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti Toshkent filiali jamoasi bilan ham uchrashdi.
Mazkur oliy oʻquv yurtida tahsil olgan S.Lavrov sermazmun va sharafli yoʻlni bosib oʻtgan taʼlim dargohining sobit anʼanalari Oʻzbekistonda davom etayotganidan gʻoyat mamnunligini izhor qildi.
Bugungi kunda yurtimizda Rossiya Federatsiyasining 8 ta oliy oʻquv yurti filiali ochilgan. Yil sayin rivojlanib borayotgan oʻzaro munosabatlar negizida taʼlim sohasidagi hamkorlikni yuqori choʻqqilarga olib chiqish imkoniyati mavjud.
Sergey Lavrov mazkur filialda oʻqiyotgan talabalar olgan bilim va koʻnikmalaridan foydalanib, kelgusida Oʻzbekistonning jahon hamjamiyati, jumladan, Rossiya bilan diplomatik munosabatlarini yanada mustahkamlashga hissa qoʻshishiga ishonch bildirdi.
Boʻlgʻusi diplomat-talabalar, professor-oʻqituvchilar, OAV xodimlari bilan qizgʻin muloqot qildi, ularning savollariga batafsil javob qaytardi.

Cooperation prospects discussed
On January 16, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting between the heads of foreign affairs agencies of Uzbekistan and Russia – Abdulaziz Kamilov and Sergey Lavrov.
The growing dynamics of development of bilateral relations of strategic partnership and alliance, the importance of friendly relations between the heads of the two states were noted at the meeting.
Practical aspects of preparing for the upcoming summit this year were discussed, views were exchanged on the international and regional agenda.
Following the meeting, the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and Russia signed a Cooperation Program for 2020-2021.
On the same day, the distinguished guest also met with the staff of the branch of Moscow State Institute of International Relations (University) in Tashkent.
A graduate of this university S. Lavrov noted with deep satisfaction that the established traditions of an education institution that has passed a glorious and informative path continue in Uzbekistan.
There are branches of 8 higher education institutions of the Russian Federation in Uzbekistan. The basis of the relationship developing every year is the possibility of bringing cooperation in education to a new, higher level.
Sergey Lavrov expressed confidence that students of the branch, taking advantage of the knowledge and skills, will make a worthy contribution in the future to further strengthening the diplomatic relations of Uzbekistan with the world community, including Russia.
He actively talked with future diplomats, professors and teachers, media workers, and answered all their questions in detail.