Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Sergey Lavrov 15-16-yanvar kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda boʻldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida 16-yanvar kuni Oʻzbekiston va Rossiya tashqi siyosat mahkamalari rahbarlari Abdulaziz Komilov va Sergey Lavrovning uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari tobora mustahkamlanib borayotgani, bunda ikki davlat rahbarlarining doʻstona munosabati muhim ahamiyat kasb etayotgani taʼkidlandi.
Muloqotda boʻlajak oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlikning amaliy jihatlari muhokama qilindi, xalqaro va mintaqaviy dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv soʻnggida Oʻzbekiston va Rossiya Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2020-2021-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi imzolandi.
Yuksak martabali mehmon shu kuni Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti Toshkent filiali jamoasi bilan ham uchrashdi.
Mazkur oliy oʻquv yurtida tahsil olgan S.Lavrov sermazmun va sharafli yoʻlni bosib oʻtgan taʼlim dargohining sobit anʼanalari Oʻzbekistonda davom etayotganidan gʻoyat mamnunligini izhor qildi.
Bugungi kunda yurtimizda Rossiya Federatsiyasining 8 ta oliy oʻquv yurti filiali ochilgan. Yil sayin rivojlanib borayotgan oʻzaro munosabatlar negizida taʼlim sohasidagi hamkorlikni yuqori choʻqqilarga olib chiqish imkoniyati mavjud.
Sergey Lavrov mazkur filialda oʻqiyotgan talabalar olgan bilim va koʻnikmalaridan foydalanib, kelgusida Oʻzbekistonning jahon hamjamiyati, jumladan, Rossiya bilan diplomatik munosabatlarini yanada mustahkamlashga hissa qoʻshishiga ishonch bildirdi.
Boʻlgʻusi diplomat-talabalar, professor-oʻqituvchilar, OAV xodimlari bilan qizgʻin muloqot qildi, ularning savollariga batafsil javob qaytardi.

Обсуждены перспективы сотрудничества ​
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров 15-16 января находился в нашей стране с официальным визитом.
В Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан 16 января состоялась встреча глав внешнеполитических ведомств Узбекистана и России - Абдулазиза Камилова и Сергея Лаврова.
На встрече отмечались возрастающая динамика развития двусторонних отношений стратегического партнерства и союзничества, важное значение при этом дружеских связей глав двух государств.
В ходе беседы обсуждались практические аспекты подготовки предстоящих в этом году встреч на высшем уровне, состоялся обмен по международной и региональной повестке.
В завершение встречи между министерствами иностранных дел Узбекистана и России подписана Программа сотрудничества на 2020-2021 годы.
В этот же день высокий гость также встретился с коллективом Ташкентского филиала Московского государственного института международных отношений.
Выпускник этого вуза С.Лавров с глубоким удовлетворением отметил, что устоявшиеся традиции образовательного учреждения, прошедшего славный и содержательный путь, продолжаются в Узбекистане.
На сегодняшний день в нашей стране действуют филиалы 8 высших учебных заведений Российской Федерации. В основе развивающихся с каждым годом взаимоотношений лежит возможность выведения сотрудничества в сфере образования на новый, более высокий уровень.
Сергей Лавров выразил уверенность в том, что студенты филиала, воспользовавшись полученными знаниями и навыками, в будущем внесут достойный вклад в дальнейшее укрепление дипломатических связей Узбекистана с мировым сообществом, в том числе с Россией.
Он активно беседовал с будущими дипломатами, профессорами и преподавателями, работниками СМИ, подробно отвечал на все их вопросы.