Meva-sabzavotchilik klasterlari faoliyatini tizimli tashkil etishga bag‘ishlangan videokonferentsiya formatida yig‘ilish o‘tkazildi
2020-01-13 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 11-yanvar kuni Qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev boshchiligida meva-sabzavotchilik va uzumchilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish, sohada qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish, klaster tizimini rivojlantirish va eksportbop mahsulotlarni yetishtirishga qaratilgan videokonferentsiya formatida yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Meva-sabzavotchilik va uzumchilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish, sohada qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash yuzasidan belgilangan vazifalarning ijrosi tahlil qilindi.
Qayd etilganidek, meva-sabzavotchilikka ixtisoslashgan tumanlarning barchasida klasterlar tashkil etish orqali qayta ishlash, eksport va qo‘shilgan qiymat hajmini oshirish ustuvor masala ekanligi, joriy yilda 2 million 400 ming tonna yoki o‘tgan yilga nisbatan 1,7 barobar ko‘p meva-sabzavot eksport qilinishi bildirildi. Foydalanishdan chiqqan hamda samarasiz bog‘larning o‘rnida yuqori hosil beradigan eksportbop ekinlarni joylashtirish, qayta ishlash, saqlash infratuzilmasiga ega bo‘lgan salohiyatli eksportyor va qayta ishlash korxonalari tomonidan klasterlarni tashkil etish, hududlarda haqiqiy eksportyor va qayta ishlash korxonalariga kooperatsiya tamoyillari asosida mahsulot yetishtiruvchilarni biriktirish orqali meva-sabzavotchilik klasterlarini tashkil etib, qayta ishlash va eksport salohiyatini oshirish dolzarbligi qayd etildi. Buning uchun haqiqiy biznesni yurita oladigan, tajribali, qayta ishlash imkoniyatlari mavjud va boshqa davlatlarga eksport qilib kelgan, shartnomalari bor tashabbuskorlar tanlab olinishi bildirildi.
Bugungi kunda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2, Andijon viloyatida 4, Buxoro viloyatida 2, Qashqadaryo viloyatida 5, Navoiy viloyatida 3, Namangan viloyatida 5, Samarqand viloyatida 11, Sirdaryo viloyatida 4, Toshkent viloyatida 8, Surxondaryo viloyatida 1, Jizzax viloyatida 1, Farg‘ona viloyatida 2, Xorazm viloyatida 3 nafar tashabbuskorlar qayta ishlash va eksport qilish bo‘yicha katta salohiyatga ega hisoblanadi. Bu borada meva-sabzavot sohasida faoliyat yurituvchi tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, mavjud muammolarni tegishli davlat idoralari, banklarni jalb qilgan holda kompleks hal etilishi muhimligi qayd etildi.
Yig‘ilishda har bir klasterning muammolari o‘rganilib, ularni tizimli hal qilish va faoliyatini samarali tashkil etish, mahsulotlarni eksport qilish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqish va ijrosini ta’minlash yuzasidan aniq choralar belgilandi.

Состоялось заседание в формате видеоконференции, посвященное системной организации деятельности плодоовощных кластеров
2020-01-13 | Экономика
11 января нынешнего года под руководством Министра сельского хозяйства Жамшида Ходжаева проведено заседание в формате видеоконференции, направленное на дальнейшее развитие плодоовощной отрасли и виноградарства, создание в сфере цепочки добавленной стоимости, развитие кластерной системы и выращивание экспортной продукции.
На заседании проанализировано исполнение задач, определенных в постановлении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию плодоовощеводства и виноградарства, созданию в отрасли цепочки добавленной стоимости».
Как было отмечено, устойчивой задачей является увеличение объема переработки, экспорта и добавленной стоимости через организацию кластеров во всех районах, специализированных на плодоовощеводство. В нынешнем году будет экспортировано 2 миллиона 400 тысяч тонны или на 1,7 раза больше, чем в прошлом году, плодоовощей. Было сказано, что актуальными являются расположение высокоплодородных экспортных продуктов вместо вышедших из использования и не эффективных садов, создание кластеров потенциальными экспортерами, имеющими инфраструктуры переработки и хранения плодоовощей и предприятиями-переработчиками, организация в регионах плодоовощных кластеров через прикрепление к предприятиям настоящих экспортеров и переработчиков выращивателей продуктов на основе кооперационных принципов, повышение потенциала переработки и экспорта. Для этого будут выбраны опытные инициаторы, умеющие вести настоящий бизнес, имеющие возможности переработки, уже занимающиеся экспортом наших товаров в другие страны.
Сегодня считается, что в Республике Каракалпакстан 2, Андижанской области 4, Бухарской области 2, Кашкадарьинской области 5, Навоийской области 3, Наманганской области 5, Самаркандской области 11, Сырдарьинской области 4, Ташкентской области 8, Сурхандарьинской области 1, Джизакской области 1, Ферганской области 2, Хорезмской области 3 инициаторов имеют большие возможности переработки и экспорта. Была отмечена важность всесторонней поддержки действующих в плодоовощной сфере предпринимателей, комплексного решения существующих проблем с привелечением соответствующих государственных ведомств и банков.
На заседании были изучены проблемы каждого кластера, определены четкие меры по разработке и обеспечению исполнения “дорожной карты” по системному решению существующих проблем, эффективной организации деятельности кластеров, экспорту продуктов.