Milliy bog‘da okeanarium barpo etiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy bog‘ida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Bu yerda zamonaviy madaniyat va istirohat bog‘i barpo etilmoqda. Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 4-sentabrdagi qarori asosida bunyodkorlik ishlari ikki bosqichda amalga oshirilmoqda. Birinchi bosqichda 9 gektar maydonda okeanarium, amfiteatr, kinoteatr, ko‘ngilochar o‘yingoh, ertaknamo qasr, musiqali favvora, avtomobillar turargohi quriladi. Ikkinchi bosqichda 12 gektar hududda mavzuli park, bolalar uchun avtodrom va attraksionlar, akvapark bunyod etiladi.
Shuningdek, kafe va restoranlar, savdo do‘konlari tashkil qilinadi. Havo musaffoligini ta'minlash maqsadida kashtan, qarag‘ay, yapon soforasi, magnoliya, eman, qayin kabi daraxtlar ekiladi.
Istirohat bog‘i to‘liq modernizasiya qilingach, bir kunda 10 ming kishigacha xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratiladi. Bu aholining mazmunli hordiq chiqarishini ta'minlash bilan birga Toshkent shahrining turistik jozibadorligini ham oshiradi.
Davlatimiz rahbari istirohat bog‘ining yil davomida ishlashini ta'minlash, odamlar oilaviy dam olishi uchun keng imkoniyat yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Bog‘da Samarqand, Buxoro, Xiva kabi shaharlarimizdagi qadimiy obidalar maketini o‘rnatib, yoshlar va sayyohlarning tariximizga qiziqishini oshirish muhimligi ta'kidlandi.

В Национальном парке появится океанарий
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом реконструкции Национального парка Узбекистана имени Алишера Навои.
Здесь продолжается строительство современного парка культуры и отдыха. Проект реализуется в два этапа согласно постановлению Кабинета Министров от 4 сентября 2017 года.
На первом этапе на территории площадью 9 гектаров будут возведены океанариум, амфитеатр, кинотеатр, игровая площадка, замок в сказочном стиле, музыкальный фонтан и автостоянка. Второй этап предусматривает строительство тематического парка, детского автодрома, аттракционов и акварпарка, которые займут в общей сложности 12 гектаров.
Кроме того, будут открыты кафе, рестораны и магазины, высажены каштаны, сосны, японская софора, магнолии, дуб, березы и другие породы деревьев.
После завершения модернизации парк будет способен обслуживать до 10 тысяч человек в день. Наряду с обеспечением содержательного досуга населения этот обитель культуры и развлечений повысит туристическую привлекательность столицы.
Глава государства дал указания по налаживанию круглогодичной деятельности парка, созданию широких условий для семейного отдыха. Подчеркнута важность установки здесь макетов исторических памятников Самарканда, Бухары, Хивы и других городов, что будет способствовать усилению интереса молодежи и зарубежных гостей к истории нашей страны.