O‘zbekiston Elchisi YXHT Iqtisodiy-ekologik qo‘mitasi raisi etib tayinlandi
2020-yilning 9-yanvar kuni Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YXHT) amaldagi raisi Albaniya tomonidan O‘zbekistonning YXHT huzuridagi Doimiy vakili, Elchi Sherzod Asadovni YXHT Doimiy kengashi Iqtisodiy-ekologik qo‘mitasining joriy yildagi raisi etib tayinlash to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Qaror tashkilot Doimiy kengashining maxsus yig‘ilishi doirasida qabul qilinib, tadbir chog‘ida YXHTning amaldagi raisi, Albaniya Bosh vaziri Edi Rama 2020-yildagi raislikning ustuvor yo‘nalishlarini taqdim qildi.
Tadbirda Bosh kotib Tomas Greminger, YXHTning barcha organ va institutlari rahbarlar, jumladan Parlament assambleyasi, 57 ta ishtirokchi davlatlar, 11 ta muloqot bo‘yicha sheriklarning doimiy vakolatxonalari va tashkilotning 16 ta dala missiyalari boshliqlari qatnashdilar.
Edi Rama Albaniya raisligi YXHT oldida turgan muammo va tahdidlarni uning fundamental tamoyillariga asoslangan holda hal etish borasida barcha ishtirokchi davlatlar bilan ochiq va konstruktiv muloqotga intilishini qayd etdi.
Quyidagi yo‘nalishlar YXHTning iqtisodiyot va ekologiya sohalarida joriy yildagi faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari etib belgilandi: korrupsiyaga qarshi kurashish va tegishli boshqarmani rag‘batlantirish, innovatsiya va raqamli iqtisodiyotni ilgari surish, inson kapitalini rivoshlntirish, “aqlli shaharlarni” taraqqiy ettirish, atrof muhitni himoya qilish va ekologiyani samarali boshqarish, tang energetik infratuzilmani himoyalash, xavfli chiqindilarni boshqarish, suv resurslarini yaxlit boshqarish hamda iqtisodiyotda ayollar uchun teng imkoniyatlarni yaratilishini qo‘llab-quvvatlash.
Iqtisodiy-ekologik qo‘mita YXHT hududidagi iqtisodiyot va ekologiya sohalaridagi hamkorlik va xavfsizlik bilan bog‘lik keng ko‘lamli masalalarni, jumladan korrupsiyaga qarshi kurashish problematikasi, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi, transport va logistika, migratsiya, axborot-kommunikatsiya va “yashil” texnologilarni rivojlantirishni nazorat qiladi.
YXHT Doimiy kengashi qo‘mitalaridagi raislik rotatsion hisoblanmaydi, balki tashkilotga amalda raislik qilayotgan tomonning qator siyosiy faktorlar, jumladan davlatning mazkur xalqaro tuzilma doirasida o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni to‘laqonli bajarishidan kelib chiqqan holda tayinlashi asosida amalga oshiriladi.
O‘zbekistonning YXHT Doimiy kengashi Iqtisodiy-ekologik qo‘mitasidagi raisligi Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan keng miqyosli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va Orolbo‘yi mintaqasidagi ekologik holatni yaxshilash, mintaqadagi savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni mustahkamlash, transport yo‘laklarini rivojlantirish va tranzit salohiyatini kengaytirish borasida ko‘rilayotgan choralarning xalqaro hamjamiyat tomonidan tan olinayotganidan guvohlik bershi ta’kidlandi.
2020-yildagi Iqtisodiy-ekologik qo‘mitadagi raislik O‘zbekistonning YXHT maqsad va tamoyillariga hamohang mintaqaviy va xalqaro tashabbuslarini faol ilgari surish imkonini beradi va tashkilot bilan mamlakatimizdagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash nuqtayi nazaridan hamkorlikni chuqurlashtirishga xizmat qiladi.
Xavfsizlik masalalari bo‘yicha qo‘mita raisi etib Buyuk Britaniyaning YXHT huzuridagi Doimiy vakili, Elchi Nil Bush, Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mitaning raisi etib esa Chexiyaning tashkilot huzuridagi Doimiy vakili, Elchi Ivo Shramek tayinlandi.

Посол Узбекистана назначен председателем Экономико-экологического комитета ОБСЕ
9 января 2020 года действующим албанским председательством в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) принято решение о назначении Постоянного представителя Узбекистана при ОБСЕ, Посла Шерзода Асадова главой Экономико-экологического комитета Постоянного совета ОБСЕ в текущем году.
Решение было принято в рамках специального заседания Постоянного Совета организации, в ходе которого действующий председатель ОБСЕ, Премьер-министр Албании Эди Рама представил приоритетные направления председательства в 2020 году.
В мероприятии приняли участие генеральный секретарь Томас Гремингер, главы всех органов и институтов ОБСЕ, в том числе Парламентской ассамблеи, постоянных представительств 57 государств-участников, 11 партнеров по диалогу и 16 полевых миссий организации.
Как отметил Эди Рама, албанское председательство будет стремиться к откровенному и конструктивному диалогу со всеми государствами-участниками по решению стоящих перед ОБСЕ проблем и вызовов в соответствии с ее фундаментальными принципами.
Приоритетами деятельности ОБСЕ в сфере экономики и экологии в текущем году определены следующие направления: борьба с коррупцией и поощрение надлежащего управления, продвижение инноваций и цифровой экономики, развитие человеческого капитала, развитие «умных городов», защита окружающей среды и эффективное управление экологией, защита критической энергетической инфраструктуры, управление опасными отходами, интегрированное управление водными ресурсами, а также поощрение равных возможностей для женщин в экономике.
Экономико-экологический комитет курирует широкий круг вопросов сотрудничества и безопасности в экономической и экологической сферах на пространстве ОБСЕ, включая проблематику противодействия коррупции, энергетическую и продовольственную безопасность, транспорт и логистику, миграцию, развитие информационно-коммуникационных и «зеленых» технологий.
Следует отметить, что председательство в комитетах Постоянного совета ОБСЕ не является ротационным, а осуществляется на основе назначения со стороны действующего председательства в организации, исходя из ряда важных политических факторов, включая полноценную реализацию принятых страной обязательств в рамках данной международной структуры.
Как отмечалось, председательство Узбекистана в Экономико-экологическом комитете Постоянного совета ОБСЕ является свидетельством признания международным сообществом осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева широкого спектра социально-экономических реформ и предпринимаемых мер по улучшению экологической обстановки в зоне Приаралья, укреплению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, развитию транспортной взаимосвязанности и расширению транзитного потенциала региона.
Председательство в Экономико-экологическом комитете в 2020 года позволит активно продвигать региональные и международные инициативы Узбекистана, созвучные целям и принципам ОБСЕ и будет способствовать углублению взаимодействия с организацией в плане поддержки повестки реформ в нашей стране.