Shavkat Mirziyoyev: Yagona yo‘limiz – tadbirkorlar sonini ko‘paytirish, odamlarni ishbilarmon qilish
2020-01-08 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 8-yanvar kuni Davlat byudjeti parametrlarini ijro etish va hududlarda tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha joriy yilgi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ilg‘or xorijiy tajriba hamda sinalgan amaliyot asosida mamlakatimizda milliy soliq tizimi yaratildi. Soliqlar soni va stavkalari optimallashtirildi. Qo‘shilgan qiymat solig‘ining stavkasi 20 foizdan 15 foizgacha pasaytirildi. Buning natijasida o‘tgan yili tadbirkorlar ixtiyorida jami 2 trillion so‘m mablag‘ qoldi.
2020-yil 1-yanvardan yangi tahrirdagi Soliq kodeksi amaliyotga tatbiq etildi. Bu islohotlardan asosiy maqsad – joriy va kelgusi yillarda iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashdir.
Yig‘ilishda buning uchun tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va bu orqali byudjet tushumlarini muntazam oshirib borish zarurligi ta’kidlandi.
– Yagona yo‘limiz – tadbirkorlar sonini ko‘paytirish, odamlarni ishbilarmon qilish! Har bir hokim byudjetga qo‘shimcha daromadlarni ta’minlashi uchun o‘zi izlanishi, tadbirkorga sharoit yaratib, biznes vakillari bilan yelkama-yelka ishlashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Joylardagi rahbarlarning eskicha ish uslubi, energiya resurslari iste’moli va to‘lovi bo‘yicha hisob-kitob yuritishi, tadbirkorlarni qiynayotgan masalalarga yondashuvi tanqid qilindi. O‘tgan yili Mirzo Ulug‘bek, G‘uzor va Muborak tumanlarida faoliyat ko‘rsatmayotgan tadbirkorlar soni oshgani ko‘rsatib o‘tildi.
– Bitta tadbirkor o‘z faoliyatini to‘xtatsa ham, bunga “favqulodda holat” sifatida qaralishi kerak, – deya ta’kidladi Prezident. – Iqtisodiy barqarorlik asosi raqobatbardosh tadbirkorlarni ko‘paytirishdir.
Yig‘ilishda joriy yil birinchi chorakda byudjetga soliq tushumlarini ta’minlash uchun hokimlar boshchiligida, ularning iqtisodiy masalalar bo‘yicha birinchi o‘rinbosarlari, moliya va soliq idoralari tomonidan amalga oshiriladigan vazifalar belgilab berildi.
Avvalo, yangi tadbirkorlik sub’ektlarini tashkil qilish hamda faoliyatini to‘xtatgan korxonalarni tiklashga ko‘maklashish kerakligi ta’kidlandi. Buning uchun elektr, gaz, yo‘l, suv bilan bog‘liq infratuzilmani yaxshilash, yangilarini barpo etish zarur. Shu bois hokimiyatlar tomonidan oshirib bajarilgan daromadlar, birinchi navbatda, hududlarda mavjud infratuzilmani yaxshilashga yo‘naltirilishi belgilandi.
Shuningdek, tayyor infratuzilmasi bor kichik sanoat zonalarining 263 gektar maydoni va 50 mingdan ziyod ob’ektlaridan samarali foydalanilsa, ko‘plab yangi quvvatlar tashkil etish mumkin. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga viloyat hokimliklari bilan birgalikda shu borada manzilli dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari har bir tuman kesimida resurs solig‘i to‘lovchilarni hamda ularning ob’ektlarini hisobga olish, ish o‘rinlari va tadbirkorlar faoliyatini legallashtirish bo‘yicha ham topshiriqlar berdi.
Elektr energiyasi va tabiiy gaz iste’moli uchun qarzdorlikni qisqartirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Toshkent, Sirdaryo, Samarqand, Navoiy viloyatlari va boshqa joylarda debitor qarzdorlik ko‘paygani, avtomobillarga gaz quyish shoxobchalarida katta miqdorda talon-torojliklar aniqlanayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Bu energiya ishlab chiqaruvchi korxonalarning moliyaviy ahvoliga salbiy ta’sir etishi bilan birga hududlardagi tadbirkorlarning elektr va tabiiy gaz ta’minotida uzilishlarga sabab bo‘lmoqda.
Davlatimiz rahbari bunday holatlarga chek qo‘yib, elektr energiyasi va tabiiy gazdan qarzdorlikni qisqartirish, aholi va tadbirkorlarni ushbu manbalar bilan uzluksiz ta’minlash zarurligini ta’kidladi.
Ma’lumki, Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari, “O‘zbekneftgaz”, “O‘ztransgaz”, “O‘zqurilishmateriallari”, “O‘zkimyosanoat” kabi yirik korxona va tashkilotlar byudjet ko‘rsatkichlariga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi. Endilikda ulardan tushumlar yaqinda tuzilgan Yirik soliq to‘lovchilar bilan ishlash inspeksiyasi tomonidan mustaqil yig‘iladi.
Bosh vazir o‘rinbosarlari va maslahatchilariga o‘z komplekslari tarkibidagi korxonalarda ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarini har oyda muhokama qilib borish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Byudjetga tushumlarni oshirishda yana bir muhim yo‘nalish – davlat aktivlari. O‘tgan yili davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan byudjetga jami 1,6 trillion so‘m dividend to‘langan, xolos.
Shu bois mutasaddilarga davlat mulki ob’ektlarini, jumladan, yog‘-moy va alkogol mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalarni xususiylashtirish, yirik soliq to‘lovchi sub’ektlar bo‘yicha dividend to‘lash miqdori va davriyligini belgilash vazifasi yuklatildi.
Yig‘ilishda berilgan topshiriqlar ijrosini samarali tashkil etish uchun viloyat hokimlarining iqtisodiy masalalar bo‘yicha birinchi o‘rinbosarlari moliya, soliq, bojxona, bank va iqtisodiy kompleks tarkibidagi boshqa tashkilotlar bilan birgalikda tadbirkorlarga munosib sharoit yaratish va byudjet daromadlarini oshirish bo‘yicha doimiy ishlashi zarurligi qayd etildi.
Videoselektorda yana bir muhim masala – yangi Soliq kodeksini hayotga to‘liq tatbiq etish masalasi ham atroflicha muhokama qilindi.
Ma’lumki, o‘tgan yili soliq tizimidagi o‘zgarishlarning mazmun-mohiyatini aholi va tadbirkorlarga chuqur tushuntirish bo‘yicha Ishchi guruh tuzilgan edi. Uning hududiy tuzilmalari tomonidan bu borada manzilli ishlar olib borildi.
Joriy yil 1-yanvardan mamlakatimiz soliq tizimida 120 dan ortiq yangi qoidalar amaliyotga kiritildi. Bu qoidalar to‘g‘ri qo‘llanishi, aholining huquq va manfaatlari ta’minlanishi uchun o‘zgarishlardan barcha xabardor bo‘lishi kerak.
Shu bois viloyatlar, tuman va shaharlar hokimlari boshchiligida iqtisodiy kompleks idoralari xodimlari va tadbirkorlarni o‘qitishni tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Kodeksning mazmun-mohiyatini anglagan holdagina uning sifatli ijrosini ta’minlashga imkon bo‘ladi. Undan tashqari, hujjatda ko‘zda tutilgan qoidalarni keng jamoatchilikka yetkazish maqsadida barcha tumanlarda davra suhbatlari, seminarlar va boshqa targ‘ibot tadbirlarini o‘tkazish muhimligi qayd etildi. Ommaviy axborot vositalarida targ‘ibot bo‘yicha media reja ishlab chiqib, birinchi chorak davomida barchaga yetkazish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Yangi kodeksda soliq organlariga ham ko‘plab vazifalar yuklatilgan. Ularni sifatli amalga oshirish uchun soliq xodimlari bilim va saviyasini keskin oshirishi, tadbirkorlarga munosabatini tubdan o‘zgartirishi zarurligi ta’kidlandi.
Davlat soliq qo‘mitasi, Adliya vazirligi, Savdo-sanoat palatasi va Biznes-ombudsmanga xalqaro tajriba asosida, tadbirkorlar bilan muhokama qilgan holda soliq tekshiruvlari o‘tkazish tartibini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda qurilishni moliyalashtirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Moliyalashtirish manbasi aniq bo‘lmagan ob’ektlarda qurilishni boshlash va loyiha-smeta hujjatlarisiz qurilishni moliyalashtirish taqiqlanishi qayd etildi.
– Bugungi topshiriqlar ijrosini samarali tashkil etish iqtisodiy kompleksdan katta mas’uliyat talab etadi. Shu bois bu yil hukumat va hududlar uchun “iqtisodiy kompleksni safarbar qilish yili” bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Шавкат Мирзиёев: Наш единственный путь – увеличивать число предпринимателей, реализовать деловой потенциал людей
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 8 января состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам исполнения параметров Государственного бюджета и развитию предпринимательства в регионах.
В стране сформирована национальная налоговая система на основе передового зарубежного опыта и испытанной практики. Оптимизированы число и ставки налогов. Ставка налога на добавленную стоимость снижена с 20 до 15 процентов. В результате в прошлом году в распоряжении предпринимателей осталось 2 триллиона сумов.
С 1 января 2020 года введен в действие Налоговый кодекс в новой редакции. Главная цель налоговой реформы – обеспечить экономическую стабильность в этом и последующих годах.
Для этого необходимо поддерживать предпринимательство, поступательно наращивать доходы бюджета.
– Наш единственный путь – увеличивать число предпринимателей, реализовать деловой потенциал людей! Каждый хоким должен сам проявлять инициативу для обеспечения дополнительных поступлений в бюджет, создавать условия предпринимателям и бок о бок работать с представителями бизнеса, - сказал глава государства.
Подвергнуты критике методы работы руководителей на местах. Указано на отсутствие точных расчетов по потреблению и платежам за энергоресурсы, безразличие к волнующим предпринимателей вопросам. Вызывает озабоченность возросшее в прошлом году число бездействующих субъектов предпринимательства в Мирзо-Улугбекском, Гузарском и Мубарекском районах.
– Даже один случай приостановления предпринимателем своей деятельности должен рассматриваться как чрезвычайный, – отметил Президент. – Увеличение числа конкурентоспособных предпринимателей является основой стабильности экономики.
На совещании определены стоящие перед хокимами, их первыми заместителями по экономике, налоговыми и финансовыми ведомствами задачи по обеспечению налоговых поступлений в бюджет в первом квартале текущего года.
Указано на первоочередную необходимость организации новых субъектов бизнеса и содействия предпринимателям, приостановившим работу. Для этого следует улучшать имеющиеся и возводить новые сети газо-, электро- и водоснабжения, дорожную инфраструктуру. В связи с этим хокимиятам предписано направлять доходы сверх прогноза в первую очередь на улучшение инфраструктуры на местах.
Множество новых мощностей можно создать при эффективном использовании 263 гектаров площадей и свыше 50 тысяч объектов малых промышленных зон, которые располагают готовой инфраструктурой. На Агентство по управлению государственными активами, Министерство экономики и промышленности возложена задача разработать соответствующую адресную программу совместно с хокимиятами областей.
Даны поручения по учету плательщиков ресурсных налогов и их объектов в разрезе каждого района, легализации рабочих мест и деятельности предпринимателей.
Особое внимание уделено вопросу сокращения задолженности за потребленную электроэнергию и природный газ.
Отмечалось, что в Ташкентской, Сырдарьинской, Самаркандской, Навоийской областях и других регионах увеличилась дебиторская задолженность, выявляются большие хищения на газозаправочных станциях. Это наряду с нанесением ущерба финансовому состоянию производителей энергии, приводит к перебоям в электро- и газоснабжении предпринимателей.
Глава государства подчеркнул необходимость пресечения подобных случаев, сокращения задолженности за электричество и природный газ, обеспечения бесперебойной доставки этих ресурсов населению и предпринимателям.
Как известно, Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты, “Узбекнефтегаз”, “Узтрансгаз”, “Узкурилишматериаллари”, “Узкимёсаноат” и другие крупные предприятия и организации оказывают значительное влияние на показатели бюджета. Отныне с поступлениями с них будет работать созданная недавно Инспекция по крупным налогоплательщикам.
Заместителям и советникам Премьер-министра дано указание ежемесячно обсуждать показатели производства на предприятиях, входящих в подведомственные им комплексы.
Очередной важный фактор увеличения поступлений в бюджет – государственные активы. В прошлом году предприятия с долей государства уплатили в бюджет лишь 1,6 триллиона сумов дивидендов.
В связи с этим на ответственных лиц возложена задача обеспечить приватизацию объектов государственного имущества, в том числе предприятий-производителей масложировой и алкогольной продукции, а также определить размеры и периодичность уплаты дивидендов крупными налогоплательщиками.
Для организации эффективного исполнения поставленных на совещании задач первым заместителям хокимов областей по экономическим вопросам указано на необходимость постоянного взаимодействия с финансовыми, налоговыми, таможенными органами, банками и другими организациями экономического комплекса для создания достойных условий предпринимателям и увеличения поступлений в бюджет.
На видеоселекторном совещании всесторонне рассмотрен еще один важный вопрос – всеобъемлющее внедрение в жизнь нового Налогового кодекса.
В прошлом году была образована рабочая группа по широкому разъяснению населению и предпринимателям сути и значимости преобразований в налоговой сфере.
Территориальными структурами рабочей группы проводилась адресная работа в этом направлении.
С 1 января текущего года в налоговой системе нашей страны начали действовать более 120 новых правил. Для их правильного применения, обеспечения прав и интересов населения необходимо достичь всеобщей информированности.
В этой связи указано на необходимость организации учебных курсов для хокимов областей, районов и городов, сотрудников экономического комплекса и предпринимателей.
Только полное понимание кодекса позволит обеспечить его качественное исполнение. Кроме того, для доведения предусмотренных документом правил до широкой общественности важно повсеместно проводить «круглые столы», семинары и другие разъяснительные мероприятия. Даны указания по разработке медиа-плана по освещению этой темы в средствах массовой информации и мероприятий по широкому информированию в первом квартале нынешнего года.
Новый кодекс возлагает множество задач и на налоговые органы. Подчеркнута необходимость повышения знаний и квалификации работников сферы, кардинального изменения их отношения к предпринимательству.
Государственному налоговому комитету, Министерству юстиции, Торгово-промышленной палате и Бизнес-омбудсману поручено разработать новый порядок проведения налоговых проверок с учетом мнений предпринимателей и международного опыта.
На совещании затронут вопрос финансирования строительства. Отмечено, что не допускается начинать возведение и ассигновать на это средства при отсутствии конкретных источников финансирования и проектно-сметной документации.
– Эффективная организация исполнения данных сегодня поручений возлагает большую ответственность на экономический комплекс. Поэтому для правительства и регионов этот год станет годом мобилизации экономического комплекса, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе видеоселекторного совещания хокимы, руководители сфер и отраслей представили отчеты об исполнении прогнозных показателей и развитии предпринимательства.