«Cotton Campaign» koalitsiyasi bilan tizimli hamkorlikni tashkil etish bo‘yicha idoralararo Ishchi guruhining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2020-01-03 | Iqtisodiyot
2019-yil 30-dekabr kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov boshchiligida «Cotton Campaign» koalitsiyasi, AQShning huquqni himoya qilish tashkilotlari va tegishli tarmoq uyushmalari bilan doimiy va tizimli o‘zaro munosabatni amalga oshirish bilan bog‘liq bo‘lgan ishlarni muvofiqlashtiruvchi idoralararo Ishchi guruhining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlikning ijobiy tajribasi yoritildi.   Ushbu hamkorlik natijasida xalqaro hamjamiyat tomonidan O‘zbekistonning majburiy mehnatga barham berish sohasidagi ulkan yutuqlari e’tirof etilmoqda.
Yig‘ilishning barcha ishtirokchilari xalqaro nodavlat va huquqni himoya qilish tashkilotlari, «Cotton Campaign» koolitsiyasi, tegishli tarmoq uyushmalari va boshqa birlashmalar bilan o‘zaro munosabatlarni faollashtirish va kengaytirish zarurligini bir ovozdan qo‘llab-quvvatladilar, shu jumladan ushbu masala yuzasidan muntazam qo‘shma yig‘ilishlar, seminar va konferentsiyalar o‘tkazish yo‘li bilan.
Shuningdek, odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish masalalari borasida O‘zbekiston Respublikasining pozitsiyasini yaxshilash hamda ko‘rilayotgan chora-tadbirlarning samaradorligini yanada  takomillashtirish bo‘yicha Yo‘l haritasini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Vazirlik va idoralar rahbarlariga 2019 yilgi paxta terimi doirasidagi har bir qonun buzilish holati puxta ko‘rib chiqilishi, ularga huquqiy baho berilishi hamda qonunchilik talablariga muvofiq tegishli mansabdor shaxslarni javobgarlikga tortish choralarini ko‘rilishi borasida topshiriqlar berildi.
Shuningdek, kelajakda bunday qonun buzilishi holatlari yuzaga kelishini oldini olish bo‘yicha barqaror mexanizmlarni va bu borada keng jamoatchilik hamda xalqaro nodavlat tashkilotlari  bilan o‘zaro munosabatlarni kuchaytirish choralarini ishlab chiqish lozimligi ko‘ratib o‘tildi.

Состоялось первое заседание межведомственной Рабочей группы по организации системного взаимодействия с коалицией «Коттон Кампэйн»
2020-01-03 | Экономика
30 декабря 2019 года под руководством министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова состоялось первое заседание межведомственной рабочей группы по координации работ, связанных с организацией постоянного, системного взаимодействия с коалицией «Cotton Campaign», правозащитными организациями и профильными отраслевыми ассоциациями США.
В ходе заседания был освещен положительный опыт партнерства с Международной организацией труда, благодаря чему мировым сообществом признается значительный прогресс, достигнутый Узбекистаном в сфере искоренения принудительного труда.
Все участники встречи единогласно поддержали необходимость активизации и расширения взаимодействия с международными неправительственными и правозащитными организациями, коалицией «Cotton Campaign», профильными отраслевыми ассоциациями и другими объединениями, в том числе путем проведения регулярных совместных встреч, семинаров и конференций по указанной тематике.
Также был обсужден ход имплементации Дорожной карты по улучшению позиций Республики Узбекистан по вопросам противодействия торговле людьми и принудительного труда, а также дальнейшему совершенствованию эффективности принимаемых мер.
Руководителям министерств и ведомств были даны поручения по тщательному рассмотрению каждого отдельного случая нарушений в рамках хлопкоуборочной кампании 2019 года и даче их правовой оценки, а также принятию мер по привлечению соответствующих должностных лиц к ответственности согласно требованиям законодательства.
Также было указано на необходимость выработки устойчивых механизмов по предотвращению нарушений подобного рода в будущем и мер по интенсификации взаимодействия в данном ключе с широкой общественностью, а также международными и неправительственными организациями.