«Cotton Campaign» koalitsiyasi bilan tizimli hamkorlikni tashkil etish bo‘yicha idoralararo Ishchi guruhining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2020-01-03 | Iqtisodiyot
2019-yil 30-dekabr kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov boshchiligida «Cotton Campaign» koalitsiyasi, AQShning huquqni himoya qilish tashkilotlari va tegishli tarmoq uyushmalari bilan doimiy va tizimli o‘zaro munosabatni amalga oshirish bilan bog‘liq bo‘lgan ishlarni muvofiqlashtiruvchi idoralararo Ishchi guruhining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlikning ijobiy tajribasi yoritildi.   Ushbu hamkorlik natijasida xalqaro hamjamiyat tomonidan O‘zbekistonning majburiy mehnatga barham berish sohasidagi ulkan yutuqlari e’tirof etilmoqda.
Yig‘ilishning barcha ishtirokchilari xalqaro nodavlat va huquqni himoya qilish tashkilotlari, «Cotton Campaign» koolitsiyasi, tegishli tarmoq uyushmalari va boshqa birlashmalar bilan o‘zaro munosabatlarni faollashtirish va kengaytirish zarurligini bir ovozdan qo‘llab-quvvatladilar, shu jumladan ushbu masala yuzasidan muntazam qo‘shma yig‘ilishlar, seminar va konferentsiyalar o‘tkazish yo‘li bilan.
Shuningdek, odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish masalalari borasida O‘zbekiston Respublikasining pozitsiyasini yaxshilash hamda ko‘rilayotgan chora-tadbirlarning samaradorligini yanada  takomillashtirish bo‘yicha Yo‘l haritasini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Vazirlik va idoralar rahbarlariga 2019 yilgi paxta terimi doirasidagi har bir qonun buzilish holati puxta ko‘rib chiqilishi, ularga huquqiy baho berilishi hamda qonunchilik talablariga muvofiq tegishli mansabdor shaxslarni javobgarlikga tortish choralarini ko‘rilishi borasida topshiriqlar berildi.
Shuningdek, kelajakda bunday qonun buzilishi holatlari yuzaga kelishini oldini olish bo‘yicha barqaror mexanizmlarni va bu borada keng jamoatchilik hamda xalqaro nodavlat tashkilotlari  bilan o‘zaro munosabatlarni kuchaytirish choralarini ishlab chiqish lozimligi ko‘ratib o‘tildi.

The first meeting of the interagency Working Group on the organization of systemic interaction with the Cotton Campaign coalition was held
2020-01-03 | Economics
On December 30, 2019, under the leadership of the Minister of Investments and Foreign Trade S. Umurzakov, the first meeting of the interagency working group was held to coordinate work related to the organization of a constant, systematic interaction with the Cotton Campaign coalition, human rights organizations and relevant industry associations of the United States.
During the meeting, the positive experience of partnership with the International Labor Organization was highlighted, thanks to which the international community recognizes the significant progress made by Uzbekistan in the field of the elimination of forced labor.
All participants in the meeting unanimously supported the need to intensify and expand cooperation with international non-governmental and human rights organizations, the Cotton Campaign coalition, relevant industry associations and other associations, including through regular joint meetings, seminars and conferences on these topics.
They also discussed the implementation of the Roadmap to improve the position of the Republic of Uzbekistan on combating human trafficking and forced labor, as well as further improving the effectiveness of measures taken.
The heads of ministries and departments were instructed to carefully examine each individual case of violations in the framework of the 2019 cotton harvest campaign and to give them a legal assessment, as well as to take measures to hold the relevant officials accountable in accordance with the requirements of the law.
It was also pointed out the need to develop sustainable mechanisms to prevent such violations in the future and measures to intensify interaction in this vein with the general public, as well as international and non-governmental organizations.