Qozog‘iston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-dekabr kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqaev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari kirib kelayotgan Yangi yil bilan bir-birlarini samimiy qutladilar.
Joriy yil yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlashda muhim tarixiy davr bo‘lgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bunga Qozog‘iston Prezidenti O‘zbekistonga amalga oshirgan davlat tashrifining samarali natijalari xizmat qildi.
Turli darajadagi ikki tomonlama muloqotlar faollashgani, parlamentlararo va hududlararo hamkorlik rivojlanayotgani, savdo hajmi oshgani, mashinasozlik, transport va logistika sohalarida kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani, O‘zbekistonda Qozog‘iston yili doirasida madaniy-gumanitar aloqalar kengaygani qayd etildi.

Телефонный разговор с Президентом Казахстана
Сегодня, 30 декабря, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Главы двух государств обменялись сердечными поздравлениями с наступающим Новым годом.
С удовлетворением отмечено, что нынешний год стал важным историческим периодом в укреплении добрососедства, стратегического партнерства и многопланового сотрудничества. Этому способствовали плодотворные итоги государственного визита Президента Казахстана в Узбекистан.
Подчеркнуты активизация двусторонних контактов на разных уровнях, развитие межпарламентского и межрегионального взаимодействия, рост объемов торговли, успешная реализация проектов кооперации в машиностроении, транспорте и логистике, расширение культурно-гуманитарных связей в рамках Года Казахстана в Узбекистане.