Lombardiya mintaqasi rahbariyati, yetakchi kompaniya, uyushma va ta’lim muassasalari vakillari bilan qator muzokaralar bo‘lib o‘tdi
2019-12-30 | Iqtisodiyot
Joriy yil 10-14-dekabr kunlari vazir o‘rinbosari Sh.Vafayev boshchiligidagi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi delegatsiyasi Italiyaning Milan va Rim shaharlariga tashrif buyurib, Lombardiya mintaqasi rahbariyati, yetakchi kompaniya, uyushma va ta’lim muassasalari vakillari bilan bir qator muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvlar davomida Italiya ishbilarmon doiralarining O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi, energetika, farmatsevtika, turizm va ta’lim kabi ustuvor sohalarda ish yuritishga katta qiziqishi qayd etildi.
Milanda bo‘lib o‘tgan Lombardiya viloyati gubernatori o‘rinbosari F. Sala bilan uchrashuv eng muhim bo‘lib, unda Italiyaga oliy darajadagi tashrif doirasida tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Xususan, 2020-yilning bahorida mintaqadagi yirik kompaniyalar vakillarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish, shuningdek, Italiyaning Milan shahrida doimiy faoliyat ko‘rsatadigan o‘zbek mahsulotlarining ko‘rgazma xonasi va B2B uchrashuvlari va boshqa biznes-tadbirlarni o‘tkazish uchun maydoni bor O‘zbekiston savdo uyini tashkil etishda Italiya tomonining amaliy yordam ko‘rsatishi haqida so‘z yuritildi.
Shuningdek, Italiya tashqi ishlar vazirligi huzuridagi xalqaro hamkorlik Agentligi Bosh direktori J. Marrapodi bilan ham muloqot bo‘lib o‘tdi. Dj. Marrapodi Markaziy Osiyoda mintaqaviy savdo-iqtisodiy hamkorlikni jadallashtirish jarayonlarida Italiya tomonidan texnik yordam ko‘rsatish orqali idoralararo hamkorlikni mustahkamlash uchun salohiyatni  borligini qayd etdi. Ushbu maqsadda, Agentlik rahbari aniq harakatlar dasturini ishlab chiqish uchun O‘zbekistonga tashrif buyuradi.
Bir qator yirik Italiya kompaniyalari va sanoat birlashmalari rahbarlari bilan konstruktiv muzokaralar o‘tkazildi. «Fiera Milano» ko‘rgazma markazi direktori F. Churchi bilan 2020-yilda «Made in Uzbekistan» ko‘rgazmasini va O‘zbekiston-Italiya biznes-forumini tashkil etish bilan bog‘liq masalalar, Italiya sanoati umumjahon konfederatsiyasi («Konfindustriya») mintaqaviy prezidenti E. Ferling bilan ikki mamlakat ishlab chiqaruvchilarining sanoat va texnik sherikligini yo‘lga qo‘yish uchun doimiy maydon yaratish maqsadida O‘zbekistonda «Konfindustrii» mintaqaviy ofisini ochish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Tashrifning muhim amaliy natijasi sifatida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, sog‘liqni saqlash Vazirligi, Toshkent shahar hokimligi va «Kedrion Biopharma» kompaniyasi o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuv yakunida qon quyish shahobchalarini qayta qurish va O‘zbekistonda 25 million yevro qiymatidagi qon plazmasi ishlab chiqaradigan zavod qurish loyihasini amalga oshirish doirasida o‘zaro anglashinuv memorandumi imzolandi.
Bundan tashqari, «Pietro Fiorentini», «Saipem», «Red Fish Capital», «Toscana Nastri», «Famekanika», «Omnia Onlus Fondzioni» kabi 30 dan ortiq Italiya kompaniyalari rahbariyati bilan alohida uchrashuvlar chog‘ida amalga oshirilayotgan loyihalar va yangi loyihalarni ishga tushirish imkoniyatlari bo‘yicha dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Ta’lim sohasida ham muayyan yutuqlarga erishildi - Italiyaning eng qadimgi ta’lim muassasasidan biri Piza Universiteti prorektori F. Markelloni bilan muzokaralarda bilan muzokaralar chog‘ida soha yo‘nalishlari bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash uchun O‘zbekistonda universitet filialini tashkil etish istiqbollari ishlab chiqildi.

Состоялся ряд переговоров с руководством региона Ломбардия, представителями ведущих компаний, ассоциаций, а также образовательных учреждений
2019-12-30 | Экономика
С 10 по 14 декабря текущего года делегация Министерства инвестиций и внешней торговли под руководством заместителя министра Ш.Вафаева посетила итальянские города Милан и Рим, где провела серию переговоров с руководством региона Ломбардия, представителями ведущих компаний, ассоциаций, а также образовательных учреждений.
В ходе встреч был выявлен высокий интерес итальянских деловых кругов к ведению бизнеса в Узбекистане в таких приоритетных отраслях как сельское хозяйство, энергетика, фармацевтика, сектор туризма и образование.
Ключевой стала встреча с заместителем губернатора региона Ломбардия Ф.Сала в Милане, в ходе которой были достигнуты договоренности по осуществлению практических мер, направленных на подготовку к мероприятиям в рамках предстоящего визита в Италию на высшем уровне. В частности, речь шла об организации весной 2020 года визита представителей крупных компаний региона в Узбекистан, а также о предоставлении итальянской стороной практического содействия в создании торгового дома Узбекистана в Милане с постоянно действующим шоу-румом узбекской продукции и площадкой для проведения B2B встреч и других бизнес-мероприятий.
Также состоялся диалог с генеральным директором Агентства по международному сотрудничеству при Министерстве иностранных дел Италии Дж.Марраподи, который подчеркнул существенный потенциал для укрепления межведомственного сотрудничества за счет оказания итальянской стороной технического содействия в процессах интенсификации регионального торгово-экономического сотрудничества в регионе Центральной Азии. В этих целях руководитель Агентства совершит визит в Узбекистан для выработки конкретной программы действий.
Были проведены конструктивные переговоры с руководителями ряда крупных итальянских компаний и промышленных объединений. – так с директором выставочного центра «Fiera Milano» Ф.Чурчи были обсуждены вопросы, связанные с организацией выставки «Made in Uzbekistan» и узбекско-итальянского бизнес-форума в 2020 году, а с региональным президентом Всеобщей конфедерации итальянской промышленности («Конфиндустрия») Э.Ферленги достигнуты договоренности об открытии регионального офиса «Конфиндустрии» в Узбекистане в целях создания постоянной площадки для налаживания промышленной и технической кооперации производителей двух стран.
Важным практическим результатом визита стал подписанный по итогам встречи между Министерством инвестиций и внешней торговли Узбекистана, Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, хокимиятом г.Ташкента и компанией «Kedrion Biopharma» Меморандум о взаимопонимании в рамках реализации проекта по реконструкции пунктов переливания крови и строительству завода по производству кровяной плазмы стоимостью 25 млн. евро в Узбекистане.
Кроме того, в ходе отдельных встреч с руководством компаний «Pietro Fiorentini», «Saipem», «Red Fish Capital», «Toscana Nastri», «Famekanika», «Omnia Onlus Fondzioni» и других (более 30 итальянских предприятий) были обсуждены как актуальные вопросы по уже реализуемым проектам, так и возможности для инициирования новых проектов.
Определенный прогресс был достигнут и в сфере образования – в ходе переговоров с Ф.Маркеллони, проректором университета Пизы, одного из старейших вузов Италии, были проработаны перспективы создания в Узбекистане филиала университета для подготовки высококвалифицированных специалистов по профильным направлениям.