SSPda Pokiston Jurnalistlari uyushmasining vitse-prezidenti bilan uchrashuv o'tkazildi
24-dekabr kuni O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisining o'rinbosari Farizshox Usmonov Pokiston Jurnalistlari uyushmasi vitse-prezidenti, urdu tilidagi "Ittehad" gazetasining bosh muharriri Tohir Farrux bilan uchrashdi.
Tohir Farrux O'zbekiston parlamentining Qonunchilik palatasidagi parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchilar qatoridan joy oldi. U saylov jarayoni haqidagi taassurotlari bilan o'rtoqlashdi, uning xalqaro standartlarga to'la mos kelishi, mutlaqo oshkoralik, halollik, shuningdek, saylovchilarning saylov uchastkalariga to'sqinliksiz kirishini ta'kidladi.
Shuningdek, u O'zbekistondagi iqtisodiy o'sishning ijobiy dinamikasini ta'kidlab, respublika hukumatining iqtisodiyotning turli sohalarini liberallashtirish va xorijiy sarmoyadorlar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish borasidagi sa'y-harakatlarini olqishladi.
Uchrashuv davomida F.Usmanov mehmonlarga Savdo-sanoat palatasining faoliyati, shuningdek, O'zbekistonda investitsiya muhitini yaxshilash, iqtisodiyotni liberallashtirish, tadbirkorlar va investorlarning qonuniy huquqlari va manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan islohotlar haqida ma'lumot berdi.

CCI held a business meeting with he Vice-President of the Association of Journalists of Pakistan
On December 24 this year, the Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan Farizshokh Usmanov met with the Vice-President of the Association of Journalists of Pakistan, the editor-in-chief of the urdu language newspaper “Ittehad” Tahir Farrukh.
Tahir Farrukh became one of the international observers for parliamentary elections in the Legislative Chamber of the Parliament of Uzbekistan. He shared his impressions of the election process, noting its full compliance with international standards, absolute transparency, honesty, as well as unimpeded access of voters to polling stations.
He also emphasized the positive dynamics of economic growth in Uzbekistan, and welcomed the efforts of the government of our republic to liberalize various sectors of the economy and create the necessary conditions for foreign investors.
During the meeting, F.Usmanov informed the guests about the activities of the Chamber of Commerce and Industry, as well as ongoing reforms in Uzbekistan to improve the investment climate, liberalize the economy, and ensure the protection of the legitimate rights and interests of entrepreneurs and investors.
“The created favorable business climate in the country largely determines the attractiveness of investing in the economy of Uzbekistan,” said Tahir Farrukh.