Strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risida Qo‘shma bayonot imzolandi
2019-12-20 | Siyosat
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Sindzo Abe O‘zbekiston bilan Yaponiya o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risidagi Qo‘shma bayonotni imzoladi.
Ikki mamlakat hukumatlari o‘rtasida soliq va bojxona sohalaridagi hamkorlik, shuningdek, yirik investitsiyaviy va infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha imzolangan bitimlar almashildi.
Bulardan tashqari, O‘zbekiston delegatsiyasi tashrifi doirasida iqtisodiyot, sanoat, turizm, ilm-fan, innovatsiyalar, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, mehnat migratsiyasi, ta’lim va sport sohalarida, hududlar o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha o‘ndan ziyod hujjat qabul qilindi.
Shundan so‘ng ikki mamlakat yetakchilari ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdi.
Davlatimiz rahbari Yaponiya bilan ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli munosabatlarni rivojlantirish va yanada kengaytirish O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanini ta’kidladi.
- Bugun siyosiy, parlamentlararo aloqalar, savdo va investitsiya, innovatsiya, kichik va o‘rta biznes, fan va ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va boshqa sohalarda hamkorlik istiqbollarini batafsil muhokama qildik hamda muhim kelishuvlarga erishdik, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Tashrif doirasida Yaponiyaning yetakchi kompaniya va tashkilotlari bilan yirik loyihalar bo‘yicha bitimlar imzolandi. Bu loyihalar avvalo Yaponiyaning ilm-fan va yuqori texnologiyalar sohasidagi ilg‘or yutuqlarini O‘zbekiston iqtisodiyotiga joriy etishga qaratilgani bilan ayniqsa e’tiborlidir.
Yaponiya Bosh vaziri, o‘z navbatida, Prezident Mirziyoyev rahbarligida mamlakat iqtisodiyotini liberallashtirish bo‘yicha olib borilayotgan siyosatni yuqori baholadi. Imzolangan salmoqli hujjatlar mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy, madaniy-gumanitar aloqalar kengayishiga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
- Biz janob Prezident bilan, Qo‘shma bayonotga asoslanib, Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni hamma sohalarda rivojlantirish bo‘yicha yelkadosh bo‘lib ishlaymiz, - dedi Sindzo Abe.
Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar bo‘yicha tomonlarning yondashuvlari yaqinligi yana bir bor tasdiqlandi.

Подписано Совместное заявление о дальнейшем углублении и расширении отношений стратегического партнерства
По итогам переговоров на высшем уровне состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Японии Синдзо Абэ подписали Совместное заявление о дальнейшем углублении и расширении отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Японией.
Состоялся обмен подписанными между правительствами двух стран соглашениями о сотрудничестве в налоговой и таможенной сферах, а также по реализации крупных энергетических и инфраструктурных проектов.
Кроме этого, в рамках визита делегации Узбекистана было подписано более десяти документов в экономике, промышленности, туризме, науке, сфере инноваций, информационно-коммуникационных технологий, трудовой миграции, образования и спорта, а также по межрегиональному сотрудничеству.
Далее лидеры двух стран выступили перед представителями  средств массовой информации.
Руководитель нашей страны отметил, что развитие и дальнейшее расширение многопланового и взаимовыгодного сотрудничества с Японией является одним из приоритетов внешней политики Узбекистана.
– Сегодня мы обстоятельно обсудили перспективы политических, межпарламентских связей, сотрудничества в области торговли и инвестиций, инноваций, малого и среднего бизнеса, науки и образования, здравоохранения, культуры и других, достигли важных договоренностей, - сказал Шавкат Мирзиёев. - В рамках визита с ведущими компаниями и организациями Японии заключены соглашения по крупным проектам. Эти проекты примечательны, прежде всего тем, что нацелены на привлечение в экономику Узбекистана передовых достижений японской науки и высоких технологий.
В свою очередь, Премьер-министр Японии дал высокую оценку проводимой под руководством Президента Мирзиёева политике по либерализации экономики страны. Была выражена уверенность, в том, что подписанный солидный пакет документов  будет способствовать наращиванию торгово-экономических и инвестиционных связей, культурно-гуманитарных отношений между нашими странами.
- Мы вместе с господином Президентом, руководствуясь Совместным заявлением, будем работать рука об руку для развития сотрудничества по всем направлениям, - заявил Синдзо Абэ.