JICA bilan uzoq muddatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari kelishib olindi
Uchrashuv avvalida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistondagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash va ustuvor dasturlarni ilgari surishga qaratilgan ko‘p yillik hamkorlik uchun JICA rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Bugungi kunda sheriklikdagi loyihalar qiymati 4 milliard dollardan ortiqni tashkil etmoqda. Uzoq muddatli hamkorlik bo‘yicha umumiy qiymati 3,5 milliard dollardan ziyod bo‘lgan, jumladan, energetika, sanoat va qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, ekologiya, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalardagi loyihalarni o‘z ichiga olgan yangi dastur o‘zaro kelishib olindi.
Kichik va o‘rta biznes loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, ta’lim sohasidagi almashinuvlarni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va JICA hamkorligidagi har bir loyihaning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida "yo‘l xaritasi" ishlab chiqishga kelishib olindi.

Согласованы приоритеты долгосрочного партнерства с JICA
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в резиденции Акасака в Токио принял президента Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Синичи Китаоку.
В начале встречи глава нашего государства выразил признательность за многолетнее сотрудничество JICA, направленное на поддержку реформ и продвижение приоритетных программ в Узбекистане.
В настоящее время портфель совместных проектов составляет свыше 4 миллиардов долларов. Согласована новая долгосрочная Программа сотрудничества на сумму более 3,5 миллиарда долларов, включая проекты в сфере энергетики, модернизации промышленности и сельского хозяйства, инфраструктуры, экологии, здравоохранения и других отраслях.
Особое внимание уделено поддержке проектов малого и среднего бизнеса, а также расширению образовательного обмена.
Достигнута договоренность о разработке «дорожной карты» в целях обеспечения своевременной и качественной реализации каждого проекта сотрудничества между Узбекистаном и JICA.