JICA bilan uzoq muddatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari kelishib olindi
Uchrashuv avvalida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistondagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash va ustuvor dasturlarni ilgari surishga qaratilgan ko‘p yillik hamkorlik uchun JICA rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Bugungi kunda sheriklikdagi loyihalar qiymati 4 milliard dollardan ortiqni tashkil etmoqda. Uzoq muddatli hamkorlik bo‘yicha umumiy qiymati 3,5 milliard dollardan ziyod bo‘lgan, jumladan, energetika, sanoat va qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, ekologiya, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalardagi loyihalarni o‘z ichiga olgan yangi dastur o‘zaro kelishib olindi.
Kichik va o‘rta biznes loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, ta’lim sohasidagi almashinuvlarni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va JICA hamkorligidagi har bir loyihaning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida "yo‘l xaritasi" ishlab chiqishga kelishib olindi.

Priorities agreed on long-term partnership with JICA
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the President of Japan International Cooperation Agency (JICA) Shinichi Kitaoka at Akasaka residence, in Tokyo.
The President of Uzbekistan expressed gratitude for the long-standing cooperation of JICA, aimed at supporting reforms and promoting priority programs in Uzbekistan.
Currently, the portfolio of joint projects amounts to over 4 billion USD. A new long-term Cooperation Program worth more than 3.5 billion USD was agreed, including projects in energy, modernization of industry and agriculture, infrastructure, environment, healthcare and other sectors.
Particular attention has been paid to supporting small and medium-sized business projects, as well as expanding educational exchanges.
An agreement was reached on development of a roadmap to ensure timely and qualitative implementation of each cooperation project between Uzbekistan and JICA.