Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Yaponiyaning JITCO bilan tashqi mehnat migratsiyasi soxasida tashkillashtirilgan tartibda ishga yuborish masalalari bo‘yicha muzokaralar o‘tkazdi
2019-12-19 | Ta’lim
2019-yil 17-dekabr O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Nozim Xusanov boshchiligidagi delegatsiya Ta’lim sohasida hamkorlik qiluvchi Yaponiya xalqaro tashkiloti (JITCO) raisi janob Xiroaki Yasi bilan Tokio shaxrida uchrashdi.
Uchrashuvdan maqsad, Yaponiya davlatida mehnat faoliyatini amalga oshirish istagida bo‘lgan yurtimiz fuqarolariga O‘zbekiston hududida yapon standartlariga mos keladigan boshlang‘ich darajadagi yapon tilini o‘qitish, zarur bo‘lgan kasblarga tayyorlash hamda Yaponiyaning urf-odatlari, qonun-qoidalarini o‘rgatishning samarali mexanizmlarini yaratish yuzasidan hamkorlik qilishga qaratildi.
Ta’lim sohasida hamkorlik qiluvchi Yaponiya xalqaro tashkiloti (JITCO) bilan O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi o‘rtasidagi hamkorlik 2012-yilning 28-may kuni imzolangan Memorandumga asosan amalga oshirib kelinmoqda.
Uchrashuv davomida tomonlar “Maxsus malakali ishchilar” - “TOKUTE GINO” dasturi asosida xorijiy mehnat resurslarini ishga qabul qilish tizimini amalga oshirish Memorandumi doirasida hamkorlik yuritish va Yaponiya ish beruvchilari hamda O‘zbekiston Respublikasi xususiy bandlik agentliklari o‘rtasidagi munosabatlar mexanizmini ishlab chiqish kabi vazifalarni kelishib oldi.
Janob Xiroaki Yasi ushbu dastur orqali O‘zbekiston fuqarolarida xizmat ko‘rsatish, xom-ashyo ishlab chiqarish, korxonalarga jihozlar ishlab chiqarish, elektr tarmoklari, elektron-axborot tizimlari, qurilish, kemasozlik, avtomobillar ishlab chiqarish, qishlok xo‘jalik mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash singari 14 ta tarmoq bo‘yicha Yaponiya davlatining yetakchi korxonalarida mehnat qilish va tajriba orttirish imkoniyati paydo bo‘lganligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Ushbu Memorandum respublikamizda faoliyat olib boruvchi tadbirkorlik sub'yektlari xodimlarining malakasini oshirish va shu orqali biznes faoliyatini rivojlantirishga katta ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Министерство занятости и трудовых отношений провело переговоры с JITCO организацией Японии по вопросам организационной трудовой миграции
2019-12-19 | Образование
17 декабря 2019 года в городе Токио делегация во главе с министром занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Нозимом Хусановым встретилась с председателем Японской международной организации по сотрудничеству в сфере обучения (JITCO) Хироаки Яги.
Целью встречи стало создание эффективных механизмов обучения японского языка на начальном уровне, подготовка к необходимым профессиям, изучение японских обычаев и законодательства для граждан Республики Узбекистан, желающих осуществлять трудовую деятельность в Японии.
В ходе переговоров стороны договорились о сотрудничестве в рамках Меморандума «О сотрудничестве по соответствующей реализации системы, касательно иностранных трудовых ресурсов, со статусом пребывания «работник со специальными навыками» – «TOКУТЕ ГИНО», а также подчеркнули важность разработки механизма взаимоотношений между японскими работодателями и частными агентствами занятости Республики Узбекистан.
Хироаки Яги подчеркнул, что благодаря этой программе гражданам Узбекистана предоставляется возможность работать в ведущих предприятиях Японии по 14 направлениям: строительство, судостроение, сельское хозяйство, уход за пожилыми людьми, гостиничный сервис, пищевая промышленность, ресторанный сервис, рыбоводство, уборка помещений, производство промышленной техники, производство товаров в области электричества
Стороны подчеркнули, что данный Меморандум окажет положительное влияние на профессиональное развитие предпринимательской деятельности в Узбекистане.