Shavkat Mirziyoyev Yaponiya tadbirkorlarini O‘zbekistonga taklif etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tokio shahrida Yaponiya ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda JETRO, JICA, JABIC, NEDO, JOGMEC, Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Marubeni, Isuzu kabi korporatsiya va kompaniyalar, moliyaviy tuzilmalar rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida 16 dekabr kuni Tokioda bo‘lib o‘tgan Yaponiya - O‘zbekiston biznes forumi natijalari haqida axborot berildi.
Prezidentimiz Yaponiya kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalarini O‘zbekistonda investitsiya loyihalarini amalga oshirishda faol ishtirok etishga taklif etdi.
- Yaponiya - bizning strategik sherigimiz. O‘zbekistonda iqtisodiyot tarmoqlari va infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha hamkorlikda ko‘p ishlar qilindi. Biz bu aloqalar tarixida yangi sahifa ochish niyatida keldik. Savdo, energetika, geologiya, kimyo, transport, turizm, meva-sabzavotlarni qayta ishlash va xizmat ko‘rsatish tarmoqlarida imkoniyatlar, yangi loyihalar ko‘p, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar faol jalb etilmoqda. Xorijiy investorlar uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Ular faoliyatini rag‘batlantirish va himoya qilish uchun zarur normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi. Biznesni rivojlantirish yo‘lidagi turli to‘siqlarga barham berildi, tashqi savdo va bojxona-tarif nazorati sezirlarli darajada qisqartirildi.
Ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga qaratilgan ushbu yangilanishlar natijasida Jahon bankining "Biznesni yuritish - 2020" reytingida O‘zbekiston oxirgi bir necha yil ichida 100 pog‘onaga ko‘tarilib, 69-o‘rinni egalladi hamda yigirmata eng namunali islohotchi davlat qatoriga  kirdi. Yangi korxona ochish qulayligi bo‘yicha mamlakatimiz ilk bor dunyoda sakkizinchi o‘rinni egalladi.
Prezidentimiz O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar ortga qaytmasligini, iqtisodiyot izchil modernizatsiya qilinishini ta’kidladi.
Yaponiyalik tadbirkorlar yurtimizdagi o‘zgarishlarni yuqori baholadi. Valyuta tizimining liberallashtirilishi, viza olish tartibining soddalashtirilishi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun qulay imkoniyatlar yaratganini ta’kidladi. Ular O‘zbekiston Prezidentining rasmiy tashrifi ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalarni yangi mazmun bilan boyitishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuvda ikki mamlakat kompaniyalari va moliyaviy tashkilotlari o‘rtasidagi sheriklikni yanada rivojlantirish masalalari, qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish, o‘zaro tovar yetkazish va xizmat ko‘rsatish hajmini oshirish masalalari muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев пригласил японских предпринимателей в Узбекистан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел в Токио встречу с представителями деловых кругов Японии.
В ней приняли участие руководители ведущих корпораций, компаний, финансовых структур, таких как JETRO, JICA, JABIC, NEDO, JOGMEC, Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Marubeni, Isuzu.
В начале встречи представлена информация об итогах прошедшего 16 декабря в Токио японо-узбекского бизнес-форума.
Глава нашего государства призвал компании и финансовые структуры Японии активно участвовать в реализации инвестиционных проектов в Узбекистане.
– Япония – наш стратегический партнер. Мы вместе проделали большую работу по модернизации отраслей экономики и инфраструктуры в Узбекистане. Наш визит нацелен на открытие новой страницы в истории двусторонних связей. Еще много незадействованных возможностей, новых проектов в торговле, энергетике, химической промышленности, сферах транспорта, туризма, переработки плодоовощной продукции и оказания услуг, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В нашей стране создаются широкие возможности для иностранных инвесторов. Приняты необходимые нормативно-правовые акты для стимулирования и защиты их деятельности. Устранены различные препятствия на пути развития бизнеса, значительно упрощены процедуры экспортно-импортных операций, сняты ограничения по репатриации прибыли иностранных инвесторов. Принимаются меры по укреплению и обеспечению независимости судебной системы.
В результате преобразований по улучшению деловой среды в составляемом Всемирным банком рейтинге “Ведение бизнеса – 2020” Узбекистан занял 69-е место, поднявшись за последние годы на 100 позиций, и вошел в число 20 лучших государств-реформаторов. Впервые наша страна поднялась на восьмое место в мире по удобству открытия новых предприятий.
Президент отметил, что в Узбекистане осуществляются коренные экономические реформы, которые приняли необратимый характер.
Японские предприниматели высоко оценили реформы и преобразования, осуществляемые в Узбекистане, и подчеркнули, что либерализация валютной и налоговой систем, упрощение порядка получения виз создали дополнительные возможности для успешного ведения бизнеса в Узбекистане. Они выразили уверенность в том, что официальный визит Президента Узбекистана придаст новое содержание взаимовыгодным связям между деловыми кругами двух стран и станет импульсом для более активного участия японского бизнеса, включая малый и средний, в реализации инвестиционных проектов в республике.
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшего развития партнерства между компаниями и финансовыми организациями двух стран, перспективы реализации различных программ и проектов, расширения поставок продукции и оказания услуг.